1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ORUÇ YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR
ORUÇ YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

ORUÇ YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

İnsanlar sağlıklı yaşamak ve yaşlanmamak için bilip bilmeden çok değişik şekilde kozmetik ürünler kullanırken, Konya Numune Hastanesi Başhekimi İç Hastalıkları Uzmanı Halit Karaca’dan önemli bir açıklama geldi.

A+A-

   Beslenme alışkanlıkları insan sağlığını her geçen gün olumsuz etkiliyor. Gelişen teknoloji de insanoğlunu hareketsizliğe yöneltiyor. Bu şartlarda insanlar sağlıklı yaşamak ve yaşlanmamak için bilip bilmeden kozmetik ürünleri çok fazla tercih ediyorlar. Zaman zaman kozmetik ürünlerin insan sağlığına zararları konusunda tartışmalar da yaşanırken Konya Numune Hastanesi Başhekimi İç Hastalıkları Uzmanı Halit Karaca’dan ‘yaşlanma’ ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Halit Karaca oruç tutmanın yaşlanmayı geciktirdiğini belirtti.

“BELLİ SÜRE AÇ KALMAK
ÖMRÜ UZATIYOR”
Gazetemize açıklamalarda bulunan Halit Karaca, belli aralıklarla aç kalmanın insan ömrünü uzattığını belirtti. Karaca, “Oruçla belirli bir süre besinsiz kalan sağlıklı hücrelerin kış uykusuna benzer bir sürece girdiğini”  kaydetti.
ORUÇ HÜCRESEL
ZEDELENMEYİ DE ÖNLÜYOR
Karaca, orucun birçok faydasının yanında hücresel zedelenmeyi de önlediğine dikkat çekti. “Enerji içeriği yüksek gıdalardan fazla miktarda tüketmek, karbonhidrattan fazla miktarda almak hücresel yaşlanma ve harabiyeti arttırır” diyen Karaca, “Oruç hücresel harabiyet ve yaşlanmaya sebep olan serbest radikal oluşumunu azaltmakta, böylece yaşlanmayı geciktirmektedir” diye konuştu.
Aralıklı aç kalmak olarak adlandırılan ve 16 saat aç, 8 saat yeme içmeye izin verilen yöntem olan ‘İntermittent fasting’ tedavi yönteminin birçok gelişmiş ülkede kullanıldığını da hatırlatan Karaca sözlerini şöyle tamamladı: “Bu uygulama oruca uyuyor. Onun için oruç tutmanın, sağlıklı bireylerde koruyucu hekimlik adına sağlığımıza birçok yararları vardır. Koruyucu hekimlikte önemli olan hastalık gelmeden önce hastalığı engellemektir”.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.