1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ORMAN ÜRÜNLERİNE TSE DAMGASI
ORMAN ÜRÜNLERİNE TSE DAMGASI

ORMAN ÜRÜNLERİNE TSE DAMGASI

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) orman ürünlerinde sosyal ve çevresel standartlara uyulduğunu gösteren 'Orman Ürünleri Sertifikasyonu' için Orman Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladı.

A+A-

 TSE Başkanı Hulusi Şentürk, "Enstitü olarak her türlü standardın hazırlanması, belgelendirme ve test hizmetlerinin yürütülmesi konusunda kararlıyız" dedi. 
TSE ile Orman Genel Müdürlüğü (OGM) arasında 'Ulusal Sürdürülebilir Orman Yönetimi Standartları'nın geliştirilmesine ilişkin protokol imzalandı. Protokol töreninde konuşma yapan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, enstitü olarak her türlü standardın hazırlanması, belgelendirme ve test hizmetlerinin yürütülmesi konusunda kararlı olduklarını kaydederek, Türkiye'nin teknik altyapısı ve yetişmiş insan kaynağı ile güçlü bir ülke olduğunu vurguladı. Şentürk, TSE'nin OGM ile birlikte çalışarak 'Orman Yönetim Sistemi Belgelendirmesi'nin ardından 'Orman Ürünleri Koruma ve Gözetim Zinciri Belgelendirmesi'ne de başlayacağını belirterek, Türkiye'de üretilen orman ürünlerinin dünya pazarlarına girmesinin önündeki engellerin kaldırılacağını bildirdi.
Türkiye'nin her yıl 1,5 milyar avroyu belgelendirme ve test ücreti olarak yurtdışına ödediğine işaret eden Şentürk, "Yerli kuruluşlar desteklenmeli ve büyütülmeli, aksi halde Türkiye soyuluyor. Önemli olan taş üstüne taş koymak, kurumları etkin hale getirmek, gösterdikleri milli refleks için de OGM'ye teşekkür etmek istiyorum" dedi.
OGM Genel Müdürü İbrahim Çiftçi ise gelişmiş ülkelerde ancak sertifikalı yerlerde üretilen ürünlerin ihracatının mümkün olduğunu ifade ederek, OGM olarak ihtiyaca binaen bu alanda var olacaklarını ve TSE ile işbirliği yapmanın güvencesini taşıdıklarını belirtti.
Protokol kapsamında, ilk etapta TSE Standard Hazırlama Merkez Başkanlığınca, 'Ulusal Sürdürülebilir Orman Yönetimi Standartları' hazırlanacak, bu standartlar ile 'PEFC Ulusal Üye' statüsü alınması için girişimler başlatılacak. Bu adımların ardından TSE Kalite Sistemleri Daire Başkanlığınca PEFC onaylı sistem belgelendirme kuruluşu olabilmek için akreditasyon ve onay süreci tamamlanacak ve nihai süreçte 'Orman Yönetim Sistemi Belgelendirmesi' başlatılacak.
TSE ayrıca 'Orman Ürünleri Koruma ve Gözetim Zinciri (Chain of Custody)' belgelendirme programını da oluşturacak. TSE, PEFC akreditasyon sürecini tamamlamasının ardından 'Orman Ürünleri Koruma ve Gözetim Zinciri' belgelendirmesi yapacak. Ülkemizde üretilen orman ürünlerinin ihracatını kolaylaştıracak bu işbirliği, orman sertifikalandırma çalışmalarında maliyetlerin önemli oranda aşağı çekilmesini sağlayacak.
OGM, 2010 yılında başlattığı sertifikasyon çalışmaları ile Bolu, Kastamonu, Muğla ve Zonguldak bölge müdürlüklerine bağlı 17 işletme müdürlüğünde toplam 1 milyon 425 bin hektar orman alanını Orman Yönetim Konseyi (FSC) programına göre sertifikalandırdı. OGM, TSE ile işbirliği sayesinde bu rakamı 2013 yılında 2 milyon 100 bin, 2015 yılı sonunda ise 3 milyon 250 bin hektar orman alanına çıkarmayı hedefliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.