1. HABERLER

  2. NAR ESHKİ Sİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
NAR ESHKİ Sİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

NAR ESHKİ Sİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Çabasan Grup tarafından “Gıda sektörü” üzerine yapılan Soğuk Hava Fabrikası ile birlikte “meyve suyu” üretim ve deneme çalışmaları da başladı.

A+A-

 Gelecekte hiç vazgeçilmesi mümkün olmayacak sektör olarak tanımlandırılan Gıda sektörüne hızlı bir başlangıç yapan Çabasan Grup, Soğuk Hava İşletmesi sonrasında meyve suyu üretimi içinde kolları sıvadı.

Kahramanmaraş ve yöresinde çokça üretilen Nar ve Nar suyu, Nar ekşisi, Pekmez gibi özellik isteyen yatırımları hayata geçiriyor.

ÇABASAN Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, 27 Haziran 2014 Cuma günü saat 17.30 da PİAZZA Alış-Veriş Merkezinde düzenlediği programda yeni ürettikleri nar ekşisinin tanıtımını yaptı.

   Üreticilerden alınan meyvelerin pazara ulaştırılamayanları değerlendirmek için suyunu çıkarmayı istediklerini belirten Balcıoğlu, nar ekşisinin de kaynatılmadan özel kazanlarda vakumlanarak hazır hale getirildiğini ifade etti, nar ekşisinin içinde hiçbir katkı olmadığına dikkat çekti ve ürünün sağlık açısından da faydalı olduğunu belirtti.

   İşadamı Balcıoğlu, nar ekşisinin ambalajındaki mührün ise satın alan müşteriye özel olduğunu göstermek amacıyla konulduğunu açıkladı.

   Balcıoğlu yaptığı açıklamada: “Ramazan’ın başlangıcında bizim için çok güzel olan bir ürünü bu güzelliği Maraş’ın güzel insanlarıyla paylaşmak istedik. Paylaşmanın daha doğru olacağını düşünerek bu programı gerçekleştirdik. Umarım herkesi mutlu ederiz ama biz Maraş’ta böyle bir etkinliği ilk defa yapıyoruz.” diye konuştu.

14 KG.NAR, 1 KG. NAR SUYUNA EŞİT

   Vatandaşların ürettiği bütün ürünleri alarak onları zorda bırakmak istemedikleri ve alınan bu ürünlerden satılamayanların da suyunu çıkararak değerlendirmek istediklerini ifade eden Balcıoğlu, nar ekşinin çıkarılması hakkında şunları söyledi: “Geçen yıl bir deneme yaptık, kaynatma suretiyle. Usül böyledir, Ayşe teyze böyle yapıyor diye bize anlattılar. Ama yaptığımız işin yanlış olduğunu gördük, bu kaynatılarak yapılmazmış.  Bizde yeni bir teknoloji denedik çünkü bu nar suyu hiç ateş görmemiş. Özel kazanlarda vakumla narların suyu alınmış. Bir kiloğram nar suyunda 14 kilogram nar var. Nar suyunun içinde her hangi bir katkı maddesi bulunmuyor, içinde yalnızca Nar var. Bunun raf ömrünün de bir yıldan fazla olduğunun biliyoruz ama bizim tavsiye ettiğimiz süre bir yıldır.”

   Nar ekşisinin şu anda tanıtım amacıyla Kahramanmaraş’ta piyasaya sunulduğunu ifade eden Balcıoğlu, satışların önümüzden yıldan itibaren başlayacağını sözlerine ekledi.

AYKUT BALCIOĞLU İHRACAAT HEDEFLİ ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

   Nar ekşisini isim babası olan Aykut Balcıoğlu yaptığı açıklama şunları dile getirdi: “Bu gün çocuk sahibi olmadan baba olmayı tattım ben. İlk defa bu kadar değer verdiğimiz, üzerinde çalıştığımız ürünümüz sizlere tanıttık. Bu ürünün her aşamasında biz çok çalıştık, ben de iş hayatına yeni atılmış biri olarak böyle tatlı bir telaş yaşadım. Bizim yöremizde genelde ‘eşgi’ deniliyor, nasıl bir isim bulabiliriz diye araştırırken nar eşkisi diye bir şey duydum. Ama herkes bunu bilmeyebilir diye düşündüm ve ihraç etme düşüncemiz olduğu için ‘Eshki’ yapalım ve bir yandan da okunması kolay olsun diye düşündük. S ve H harflerini birleştirerek Eshki yaptık.”

   Piazza Avm girişinde açılan standan gelenler büyük ilgi gösterirken gün boyu nar ekşisi ikramı yapıldı. Sulandırılmış bir şekilde tamamen doğal yöntemlerle elde edilen nar suyu içini ferahlatırken birçok hanım sipariş verdiler.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.