1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MUHARREM ERANTEPLİ EĞİTİMLE İLGİLİ SORULARI CEVAPLANDIRIYOR
MUHARREM ERANTEPLİ EĞİTİMLE İLGİLİ SORULARI CEVAPLANDIRIYOR

MUHARREM ERANTEPLİ EĞİTİMLE İLGİLİ SORULARI CEVAPLANDIRIYOR

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu BaşkanıEğitimcinin eğitime kattığı değer, katması gereken değer nedir?

A+A-

 MUHARRET ERANTEPLİ

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı

 

Eğitimcinin eğitime kattığı değer, katması gereken değer nedir?

 

Eğitim uzun soluklu bir süreçtir. Beşikten mezara kadar eğitim hayatımızın her safhasında olan bir şey. Tabi 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle örgün öğretimde, devlet kurumlarında, özel kurumlarda öğrenci öğretmen ilişkisi kast ediliyor, sanırım. Şimdi burada öğrenci kardeşlerimiz kendilerini hayata hazırlamak için geleceğe hazırlamak için kendilerine topluma çevresine insanlığa faydalı olabilmek için öğretmenlerin nezaretinde eğitim sürecinden geçer. Öğretmen arkadaşlarımız bu süreçte aldıkları eğitim, kişisel gelişimleri çerçevesinde bu çocuklara bir katkı sağlar.

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime bakış açısı nedir, eğitimle ilgili yatırımları nelerdir?

 

Kahramanmaraş 30 Mart Seçimleri ile beraber Büyükşehir statüsüne kavuştu. Büyükşehir statüsü 6360 sayılı Kanun kapsamında şehirli insanlarına hizmet vermeyi öngören bir kanundur. Bu Kanun ile beraber zorunlu olarak kurulması gereken 5 tane komisyon vardır. Bu komisyonlardan birisi olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun başkanlığını yürütüyorum.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, ilgili Daire Başkanlığımız ve komisyon üyelerimizle koordineli bir şekilde Kahramanmaraş’ın eğitim çıtasının yükselmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2014’deki bütçesinin 300 Milyon Liranın yaklaşık 18 Milyon Lirasını eğitim giderleri için ayırdı. Kahramanmaraş’ın nüfusuna ve yıllık gelirine oranla eğitime ayırdığı bütçe, birçok büyükşehrin eğitime ayırdığı bütçeden kat kat fazladır. Eğitime ayrılan bu bütçe; öğrencilerimizin derslik ihtiyaçlarının giderilmesinde, yeni okulların yapılmasında, spor tesislerinin yapımında, okulların bakımında, tamirinde ve park bahçe gibi düzenlemelerinde kullanılmak üzere ayrıldı.

 

Bizleri Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizde bulunan her öğrencinin eğitimi ile sosyal ihtiyaçları ile sportif ve kültürel ihtiyaçlarıyla ilgilenme amacındayız. Bizlere verilen bu 5 yıllık görev süresi içerisinde eğitime ayırdığımız pay giderek artacak ve öğrencilerimizin eğitimine yönelik katkımız artarak devam edecek.

 

2015 bütçesi belirlendi mi?

 

Tahmini bütçe çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi’nin kasım ayı içerisinde devam eden toplantılarında bu konuda görüşülüyor. Bu konu Plan ve Bütçe Komisyonuna devredildi ve bu komisyon bütçe çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

İyi bir eğitimcinin eğitime kattığı değer nedir ne olmalıdır?

 

Eğitim insan odaklı olduğundan ilk önce eğitimci kendisini gerek sosyal alanda gerek beşeri alanda gerekse teknolojik alanda kısacası her alanda kendisini yetiştirmesi gerekiyor. Eğitimciler doğru bilgiyi doğru yerde ve zamanda fedakâr bir şekilde öğrencilere aktarması gerekiyor. Peygamber mesleği diye anılan bu işi icraata geçirmesi gerekiyor.

 

Eğitimde dönüşüm size göre nedir ne anlıyorsunuz?

 

Eğitimdeki maksadın birincisi insanları bir üst eğitime hazırlamak, ikincisi ise hayata hazırlamaktır. Eğitimciler olarak öğrencilerimizi bir taraftan iyi bir insan, iyi bir vatandaş yetiştirmek durumundayız, diğer bir taraftan ise iyi bir bilgi ile donatarak bir üst öğrenime geçebilmesi için sınavlarda başarılı hale getirilmesi gerekiyor. Bu sebeple devlet okullarındaki normal eğitimin dışında farklı bir şekilde eğitim almayı da gerektiriyor. Bu eğitimler daha önceden dershaneler aracılığıyla sürdürülmekteydi şimdi ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu kapsamlı bir çalışma ile bu dershanelere ihtiyaç kalmayacak şekilde devlet okullarında da hafta sonları yapılacak etkinliklerle öğrencilerimiz bir üst öğrenime hazırlanmaya çalışılıyor. Öğrencilerimiz kendi tercihleriyle devlet okullarında ya da özel ders veren kurumlarda da eğitim alabilirler, bu konuda zorlama olmaması gereği kanaatindeyim.

 

Kahramanmaraş’ta yapılan eğitimin şehrimize kattığı değer nedir?

 

Eğitim uzun soluklu olmakla beraber, yeni iktidar ile birlikte yaklaşık 12 yıldır eğitime maddi olarak olağanüstü ciddi yatırımlar yapıldı. Öğrencilerin ihtiyaçlarının giderilmesi için ders kitaplarının temini için ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarının yapılması için ciddi ödenek ayrıldı ve bu konuda hizmet yapıldı. Bunun sonucu olarak Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi bilgi donanımlı muhafazakâr gençlik yetiştirme noktasında Türkiye de de, Kahramanmaraş’ta da istenilen seviyede olmadığımızın kanaatindeyim. Kahramanmaraş olarak, Türkiye genelinde yapılan sınavlardaki başarı ölçeğine bakıldığında iç açıcı sonuçlar ortaya çıkmamaktadır. Sadece sınavlara takılıp kalmamak gerektiği kanaatindeyim. Bizlerin esas amacı iyi bir vatandaş yetiştirmek olmalıdır. İnsanlara bilgi öğretmenin yolu gösterilirse iyi bir insan iyi bir birey olarak yetiştirilirse otomatik olarak sınavlardaki başarısı da kendiliğinden artacaktır.

 

Son olarak 24 Kasım ile ilgili iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

 

Öğretmenlik kutsal bir meslek olmakla beraber, bu sevginin herhangi bir özel güne sığdırılamayacağını düşünüyorum. Tüm öğretmenlerimizin bu mesleğin kutsiyetinin gereğini yerine getirecekleri kanaatindeyim. Tüm öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Gününü kutluyorum.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.