1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MISIR SİLAJI ÜRETİMİ ARTIYOR
MISIR SİLAJI ÜRETİMİ ARTIYOR

MISIR SİLAJI ÜRETİMİ ARTIYOR

Mısır silajı özellikle süt sığırcılığında olmak üzere beside de kullanılan kaliteli bir kaba yemdir. Türkoğlu ilçesinde ekilmiş olan silajlık mısır alanı 20.000 dekar olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

A+A-

 Kaliteli kaba yem açığının kapatılmasına büyük önem veren Bakanlığımız geçen yıl sulu alanda yetiştirilen silajlık mısıra dekara 55 TL destek vermiş iken bu yıl  dekar başına 75 TL silajlık mısır desteği ödemesi yapacaktır. Destekleme artışı ilçemizde mısır silajı üretimini artırmıştır.

Geçmişte silaj hasatında makine sıkıntısı yaşanmakta iken özellikle son 3 yıldır Bakanlığımız “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Proğramı”ndan (KKYDP) %50 oranında hibeli olarak desteklenen silaj hasat makineleri ile sorun aşılmıştır.

İlçemizde son yıllarda artış eğiliminde olan silajlık mısır üretimi yatırımcıların da dikkatini çekmiştir. İlçemizde 2 yıldır yatırımcılarca 50-500-1000 kg ebatlarında silaj paketlemesi yapabilen makinelerle paketleme işlemi yapılmaktadır.

Paketli silajlarda çürüme, zayiat gibi durumlar oluşmamaktadır. Nakliye işlemi kolaylaşmaktadır. Hayvan başı verilecek silaj miktarı daha kolay hesaplanabilmekte ve hayvanlara yedirmede pratiklik sağlanabilmektedir.

İlçemizde üretilen mısır silajı paketlenmek suretiyle katma değerli olarak başta ilimiz hayvancılarına olmak üzere çevre illerdeki hayvancılara satılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.