1. HABERLER

  2. KURUMLARIN MAYIS AYI FAALİYET RAPORLARI
KURUMLARIN MAYIS AYI FAALİYET RAPORLARI

KURUMLARIN MAYIS AYI FAALİYET RAPORLARI

Kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyet raporlarını bu haberde bulabilirsiniz. Valiliğin Mayıs ayı raporunda yayımlanan bilgilerde Sağlık Kurumları, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Müftülüğünün faaliyetlerine ilişkin bilgilere yer verildi.

A+A-

İl Sağlık Müdürlüğü’nün hasta evlerini ziyaretinden Acil Hava Ambulanslarına kadar kurumla ilgili gelişmelere yer verilen raporda ayrıntılar şu şekilde: İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2015’in Mayıs Ayında 120 Hasta Evlerinde Ziyaret Edildi “Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü idarecileri, ilimizde yaşayan ve Aile Sağlığı Merkezleri ile Evde Sağlık Hizmetlerinden, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinden ve Hastanelerimizden hizmet alan vatandaşlarımız arasından 120 hastaya, ev ziyareti yapmıştır.Kahramanmaraş’ta 2015’in Mayıs Ayında 20 Acil Hava Ambulansı Hizmet Verdi 112 Acil Hava Ambulansı (Uçak) ile İl Dışına Gönderilen Hasta Sayısı : 11 112 Acil Hava Ambulansı (Uçak) ile İl Dışından Gelen Hasta Sayısı     : 9 Kan Vermek Hayat Kurtarır Projesine Öğrencilerden Tam DestekKahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü ve KSÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığı İlköğretim Bölüm Başkanlığı koordinatörlüğünde, Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle; 08 Mayıs 2015 tarihinde “Kan Vermek Hayat Kurtarır” Projesi Kapsamında “Kan Bağışçısı Kazanımı"  konulu konferans düzenlendi.

Konferans, konuşmacılara teşekkür plaketi takdim edilmesi ve kan vermek için gönüllü öğrencilerin Kızılay kan aracında kan vermesiyle sona erdi.

KAHRAMANMARAŞ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Necip Fazıl Şehir Hastanesinin Bakanlığımız Teleradyoloji Sistemine Entegrasyonu Tamamlanmıştır

Bakanlığımızın sağlık hizmetine erişimi, hizmet sunumunun kalitesini ve etkinliğini arttırmak amacıyla yürüttüğü “Tele Tıp” projesi kapsamında Necip Fazıl Şehir Hastanesinin “Teleradyoloji“sistemine entegrasyonu tamamlandı.

Mevcut sistemde Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi (PACS) vasıtasıyla hekimlerimiz radyoloji bölümünde çekilen röntgen, tomografi, anjiyo ve MR gibi radyolojik görüntüleri, inceleyerek, yorumlamakta ancak hastane dışında yorumlama yapılmamaktaydı.

Bu sistem sayesinde doktorlarımız hastane dışında ister evde, ister tatilde internete bağlanabilen her yerde tabletten, akıllı telefondan hastasına ait radyolojik görüntüleri rahatlıkla görüp yorumlayabilecek, teşhis koyup, tedavi uygulayabilecekler. İkinci bir hekim görüşüne, başka bir uzman görüşüne, veya başka bir ildeki uzman hekim görüşüne ihtiyaç duyulduğunda hasta birlikte incelenebilecek, hastalar hastane hastane dolaşmak durumunda kalmayacak bu sayede teşhis ve tedavi hız kazanacak hasta memnuniyeti artacaktır.

Necip Fazıl Şehir Hastanesinde Palyatif Bakım Merkezi Açıldı

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Necip Fazıl Şehir Hastanesi bünyesinde kanser hastaları başta olmak üzere yaşamı tehdit eden diğer hastalıklarda da hastalara ve yakınlarına tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek vererek acılarını hafifleterek yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla başlangıç itibariyle 11 yataklı “Palyatif Bakım Merkezi” açılmıştır.

İlimiz de ilk defa Necip Fazıl Şehir Hastanesinde açılan merkezimizde hastalığın gidişini olumlu yönde etkilemek, hastaların moral ve motivasyonlarını yükseltmek, tedavi sürecinde hayatlarını normal yaşamlarındaki gibi sürdürebilmelerini sağlamak, yaşam sürelerinin sonuna kadar kaliteli bir hizmet sunmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda merkezimizde her türlü ayrıntı düşünülmüş olup hasta odalarında kişisel bakım alanları, yemek masası, yatabilen refakatçi koltuğu, kablosuz internet, televizyon, telefon ile her türlü tıbbi müdahaleye imkan veren tıbbi donanım ve monitörizasyon sistemleri gibi ayrıcalıklı hizmetlerde sunulmaktadır. Merkezimizde hasta ve hasta yakınları için psikolog, diyetisyen ve fizyoterapist de hizmet verecektir.

Palyatif Bakım Merkezleri tıbbi ve cerrahi olarak tedavi şansı olmayan hastalar ile evinde bakım ihtiyacı olan hastalara hizmet verilen ileri düzey merkezlerdir. Palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastalar kendisi veya aile bireyleri bizzat başvuru yapılabileceği gibi aile hekimi veya hastanın takip ve tedavisini yapan tabibi tarafından da başvuru yapılabilir.”

İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Bir diğer sağlık kuruluşu olan Halk Sağlık Müdürlüğünün faaliyetlerinin de yer aldığı raporda ayrıntılar şöyle: “Sağlıklı Yaşam Merkezi Slogan Yarışması

Sağlıklı Yaşam Merkezi tarafından 3 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında düzenlenen slogan yarışmasının ödül töreni Halk Sağlığı Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen törenle takdim edilmiştir. Programa İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Çoşkun, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, okullarımızın yöneticileri ve öğrencileri katılmıştır. 57 sloganın yarıştığı yarışmada Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından oluşan 6 kişilik jürinin değerlendirmeleri sonucunda 20 slogan belirlenmiş ve ilk 3’e girenlere hediye takdim edilmiştir. Birinciliği Özel Beyza Fen Lisesinden Furkan Yardım, ikinciliği Mükrime Hatun Mesleki ve Teknik Lisesinden Sedanur Kavan, üçüncülüğü yine aynı okuldan Eda Koz almıştır. Birinciye bisiklet, ikinciye spor ayakkabı, üçüncüye eşofman takımı verildi. İlk 20 ye giren slogan sahiplerine futbol ve basketbol topu verilmiştir. Yarışmaya katılan Liselere teşekkür belgesi takdim edilmiştir.Çağlayancerit’te Çocuklara Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

Sağlık Bakanlığının Sağlıklı beslenme ve Hareketli hayat programları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve ' bisiklet modülü' dersini uygulayan ortaokul 5, 6 ve 7. sınıfa giden öğrecilere fiziksel aktiviteyi artırmak amacıyla bisiklet dağıtımı yapılmıştır. Sayın Valimiz Mustafa Hakan Güvençer, Milletvekilimiz Sıtkı Güvenç, İlçe Kaymakamı Ersin Tepeli, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Ahmet Yener, Halk Sağlığı Müdür Yardımcılarımız Dr. Harun Çetin ve Dr. Abid Başarıcı'nın katılımlarıyla gerçekleşen programda öğrencilere 165 adet bisiklet dağıtımı yapılmıştır. Vekil Ebe Hemşire Alımı Yapıldı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından ilimizde sağlık evlerinde istihdam edilmek üzere 90 adet vekil ebelik kadrosu verilmiştir. Bu sayede ilimizde bulunan Sağlık Evleri’nin tamamına vekil ebe ve hemşireler yerleştirerek, kırsalda yaşayan tüm vatandaşlarımıza 1. Basamak sağlık hizmeti verme imkanı doğmuştur. Şu anda kadroları boş olan 26 sağlık evine ebe hemşire yerleştirmesi yapılmıştır. Yerleştirilen ebe ve hemşireler, Birkaç gün içerisinde görevlerine başlayacaklardır. Kadroları dolu gözüken ama boş olan diğer sağlık evlerine de önümüzdeki aylarda kadrolar boşaltılarak ebe hemşire istihdamı yapılacaktır.   260 Bin Öğrenci Velisi KETEM’e Davet Edildi

Kanser, çağımızın en büyük ve yaygın sorunları arasında yer alıp başlıca ölüm nedenlerinden birisidir. Oluştuğunda sadece hastayı değil, çocukları ve eşi başta olmak üzere tüm ailesini ve sevdiklerini derinden etkilemektedir. Kanser taramalar ile önlenebilir bir hastalıktır. Kanser taramaları, erken teşhis amacıyla belirtiler ortaya çıkmadan sağlıklı insanlara yapılır. Bu nedenle kanserde farkındalık yaratmak amacıyla Kahramanmaraş il genelinde 260 bin öğrenci aracılığıyla velilerine ulaştırılmak üzere KETEM davet mektubu dağıtımına başlanmıştır. Türk Telekom Ortaokulunda Halk Sağlığı Müdürümüz Dr.Ahmet YENER ile İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin AKKURT öğrencilere; ailelerine vermek üzere davet mektuplarının dağıtımını gerçekleştirdiler. Öğrencilerden anne baba ve yakınlarını, sağlığın korunması adına çok önemli bir hizmet veren KETEM’lere ücretsiz kanser taramalarına göndermeleri istendi. Mobil Ağız Diş Sağlığı Aracımızın Açılış Töreni

Mobil Ağız Diş Sağlığı aracı Kavlaklı Mahallesi Kavlaklı Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilen törenle hizmete girmiştir. Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak merkez Kavlaklı Mahallesinden başlatmış olduğumuz; mobil ağız diş sağlığı hizmetine , gezici diş tarama aracı ile ilimiz sınırları içerisinde öncelikli olarak sağlık hizmetlerinden yeterli ölçüde yararlanamayan, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin zor olduğu yerlerdeki yaşlılar, engelliler, gebeler, çocuklar, mevsimlik tarım işçileri ve ailelerine ağız diş sağlığı hizmeti sunacağız.

Türkiye Ağız Diş Sağlığı Profili çalışması neticesinde gelişmiş ülkelere göre, ülkemizde diş çürüklerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum göz önünde bulundurularak bakanlığımız tarafından mobil diş tarama araçları kullanılarak koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğü envanterinde bulunan ambulans Sağlık Müdürlüğünden devri tamamlanarak Mobil Diş Tarama Aracına dönüştürülmüştür. Mobil Diş Tarama ile İlimiz sınırları içerisinde öncelikli olarak sağlık hizmetlerinden yeterli ölçüde yararlanamayan, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin zor olduğu yerlerdeki yaşlılar, engelliler, gebeler, çocuklar, mevsimlik tarım işçileri ve ailelerine ağız diş sağlığı hizmetinin verilmesi planlanmaktadır.

Açılışa Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, Müdür Yardımcıları Dr. M. Abid Başarıcı, Dr. Harun Çetin, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Pınar Şirikçi, Diş Hekimlerimiz ve personellerimiz ile halkımızdan yoğun katılım olmuştur.”

KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Valiliğin Mayıs ayı raporuna göre Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yalnızca müzeler gününü kutlamakla yetindiği görülüyor. Kutlamanın ayrıntıları şu şekilde:

18 Mayıs Müzeler Günü Kutlandı

“18 Mayıs Müzeler Günü kutlamaları kapsamında İlimiz Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak kutlama programı düzenlenmiştir. Müzeye ziyareti teşvik edici afişler asılmış, öğrencilerin öğretmenler eşliğinde Müzeye ziyareti sağlanmış. KSÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri de Kahramanmaraş Müzesini ziyaret etmiştir. Ziyaretçilerin müze uzmanları eşliğinde Germanicia mozaikli alanını görmeleri sağlanmıştır.”

İL MÜFTÜLÜĞÜ

İl Müftülüğünün ‘Her güne Ayrı Program’ çerçevesinde düzenlediği programlar raporda şu şekilde ifade edildi:

İl Müftülüğü’nce Hergüne Ayrı Bir Program

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle farklı kategorilerde başlattığımız yarışmalardan Erkek görevliler arasında Hafızlık, Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma, Ezanı Güzel Okuma ve Hutbe Okuma ile Bayan görevliler arasında Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmalarının finalleri yapılmış olup, diğer kategorilerde süreç devam etmektedir.

Aile Haftası Etkinlikleri kapsamında 14 Mayıs 2015 tarihinde Halilçavuş Camiinde, 28 Mayıs 2015 tarihinde ise Doğukent Camiinde programlar yapılmıştır.

Müftülüğümüz bünyesinde hafta içi her gün erkek ve bayanlara yönelik ayrı ayrı fetva hizmeti sunulmaktadır.

Merkez 11 Cami, 21 sınıfta ‘Suriyeli Geçici Korunanlar’ için ‘Uyum ve Kaynaştırma Projesi’ kapsamında faaliyetlerimiz devam etmektedir.

“Her Ay Bir Konu Bir Konuk” projesi kapsamında Yatılı Kur’an Kurslarımızda kalan öğrencilere yönelik Mayıs ayında ‘Aile İçi İletişim’ konulu programlar yapılmıştır.

Kur’an Kurslarında okuyan öğrenciler arasında ‘Dini Bilgiler Yarışması’nın finali yapılmıştır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.