1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÜÇÜKSIR CAMİİ YARDIM BEKLİYOR!
KÜÇÜKSIR CAMİİ YARDIM BEKLİYOR!

KÜÇÜKSIR CAMİİ YARDIM BEKLİYOR!

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesi’nde bulunan ve ilk yerel seçimlerle birlikte tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülecek olan Küçüksır Köyü’nde yapımına iki ay önce başlanan Küçüksır Oynaklı Obası Camii, hayırseverlerin yardımını bekliyor.

A+A-

 Küçüksır Köyü Muhtarı Ramazan Şahin, baraja nazır köylerinin Kahramanmaraş’ta farklı bir iklime sahip olduğunu belirterek; portakal, mandalin, hurma, kivi, zeytin, nar gibi meyvelerin yetiştiğini söyledi. Köyün nüfusunun 750 civarında olduğunu ve Bacaklı (Merkez), Karafenk (Oynaklı) ve Sarısırt olmak üzere üç obadan oluştuğunu anlatan Muhtar Ramazan Şahin, köyün Oynaklı obasındaki camiinin yıkıldığını ve yerine yenisini yapmak üzere harekete geçtiklerini söyledi.

Köyde Bacaklı ve Sarısırt’ta birer cami bulunduğunu ve Karafenk diye bilinen Oynaklı Obası’ndaki camiinin eskimesi üzerine yıktıklarını ve yerine yenisini inşa ettiklerini bildiren Küçüksır Köyü Muhtarı Ramazan Şahin, camiinin kaba inşaatının tamamlandığını kaydederek “Şu anda sıva işlemini yaptırıyoruz. Kapı, pencere, müştemilat, mefruşat, şadırvan gibi işlemleri için de hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Köyümüzde herkes karınca kaderince bu camiye katkı yapıyor. Bu konuda bize yardımcı olacak hayırseverlerin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Muhtar Ramazan Şahin, dün öğleyin Oynaklı Obası’nda bir yemek verdi ve bu yemeğe köyün üç obası ile çevre köylerden davetlileri ağırladı. Yemekten önce Bacaklı (Merkez) Mahallesi Camii İmamı Adem Köşker ile Sarısırt Mahallesi Camii İmamı Mehmet Yalçın tarafından ilahiler ve mersiyeler okundu. Kur’an tilaveti de yapan köy imamları, köylülerin camiinin bitirilmesi için gösterdiği gayrete hayran kaldıklarını ifade ettiler. Camii inşaatında çalışan ustalar ve köylüler, yemeğin ardından da yeniden Kur’an tilaveti dinlediler.

 

 

 

 

 

Yaklaşık bir dönümü bulanan arazi üzerine 130 metrekarelik oturum şeklinde yapılan camii biri çıkma kat olmak üzere iki kattan oluşuyor. Caminin alk katında 200 kişi aynı anda namaz kılabilecek şekilde yapılırken, üst katında (çıkma katta) ise kadınlar için yer ayrılacak. Camiinin çıkma katına içerden merdivenle çıkılmıyor, burası için ayrı bir giriş bulunuyor. Camiinin müştemilatı (şadırvan, imam evi, abdesthane) için de yardım bulunduğunda inşaata başlanacağı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.