1. HABERLER

  2. SPOR

  3. KSÜ'DE "Ermeni Tehcirinin 100. Yılında 1915 Olayları" Konulu Panel Düzenlendi
KSÜ'DE "Ermeni Tehcirinin 100. Yılında 1915 Olayları" Konulu Panel Düzenlendi

KSÜ'DE "Ermeni Tehcirinin 100. Yılında 1915 Olayları" Konulu Panel Düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ ) Rektörlüğü tarafından “Ermeni Tehcirinin 100. Yılında 1915 Olayları” konulu panel düzenlendi.

A+A-

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ’nin yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Panel başkanlığını KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail ALTINÖZ’ün yaptığı panele, Prof. Dr. Refet YİNANÇ ve Prof. Dr. Fırat PURTAŞ konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. İsmail ALTINÖZ Türkler ve Ermenileri bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak nitelerken Ermenilerin Osmanlı siyasi sosyal hayatındaki yeri hakkında bilgiler verdi.

1915’te yaşananların zorunlu iskân hadisesi olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. ALTINÖZ “Tehcirdeki kayıpların asıl nedeni sürecin iyi şekilde planlanmamış olmasıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Refet YİNANÇ ise Türkler ve Ermenilerin tarih boyunca birlikte ve iç içe yaşadığını söylerken Ermenilerin 19. Yüzyılın sonuna kadar “Tebayı Sadıka” olarak adlandırıldığının altını çizdi.

Prof. Dr. YİNANÇ ilk Ermeni ayaklanmalarının arkasında emperyalist büyük devletlerin olduğuna dikkat çekerken “1915’te sadece devlete başkaldıran ve suça karışan Ermeniler 27 Mayıs Tehcir Kanunu ile Suriye’ye zorunlu göç ettirilmiştir” diye konuştu.

Panelde Rusya’daki Ermeni Diasporası ve Ermenistan-Rusya ilişkilerine etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Fırat PURTAŞ geçmişten günümüze Ermenistan üzerindeki Rusya etkisine dikkat çekti.

Prof. Dr. Fırat PURTAŞ Ermenistan’ın Rusya’nın karakol üssü konumunda olduğunun altını çizerken Rusya’nın tamamen kendi kontrolünde yer alan Ermenistan’ı kontrol altında tutmaya devam etmek adına siyasi olarak desteklediğini söyledi.

Prof. Dr. PURTAŞ “ Ermenistan sözde soykırım iddialarını milli kimliklerini korumak adına bir birleştirici unsur olarak kullanmaktadır” dedi.

Paneli sonunda konuşmacılara Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş DEVECİ tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.dsc_7672-kopyala.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.