1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KSÜ'DE 24 KASIM
KSÜ'DE 24 KASIM

KSÜ'DE 24 KASIM

KSÜ’de’ 24 Kasım Öğretmenler Günü, Düzenlenen Törenle Kutlandı

A+A-

 Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde, “24 Kasım Öğretmenler Günü” düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda, “Öğretmenlik Mesleği ve Gelişmeler” konulu bir panel düzenlendi. Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen törende,  Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Cemal Tuncer, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, Fakülte Dekanları, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, İlimizdeki Okul Müdürleri, Öğretim Görevlileri ve çok sayıda öğrenci yer aldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp, Moderatörlüğünü Prof. Dr. Niyazi Can’ın yaptığı Panelle devam eden törene konuşmacı olarak Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, İl Eğitim Denetmenleri Yardımcısı Yakup Aslan, Yrd. Doç. Dr. İzzet Döş ve Eğitim Fakültesi Öğrencisi Hasan Emrik katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evrim Ural, Öğretmenlik mesleğinin, yetenek ve zekâ gerektiren bir sanat olduğunu ifade ederek merkezinde insan olan ve insanı şekillendiren en zor mesleklerden biri olduğunu vurguladı.

 

Mevlana’nın “Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anlayabildiği kadardır” özdeyişine atıfta bulunan Avşan, Öğretmenlik mesleğinde, çok iyi alan bilgisinin yanı sıra bilgiyi hedef kitleye aktarabilmenin de çok önemli bir faktör olduğunu kaydederek sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmenlik mesleği belki de insanla uğraştığı için kapsamı esnek, sınırları belirsiz, en zor mesleklerden biridir. Öğretmen kime denir diye sorulursa, herkesin söyleyebileceği farklı maddeler olacaktır. Ancak bildiğim en önemli şey, öğretmenin görevinin branş eğitimi olmadığıdır. Öğretmen sadece bilgi veren değildir. Öğretimin yanında belki de daha önemli olan eğitimdir. Esas olan vicdan sahibi ve ahlaklı insanlar yetiştirmektir. Bu durum da öğretmenin işini zorlaştırmaktadır.”

 

Panel moderatörü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, konuşmasında öğretmenliğin sosyal hayatı etkileyen en önemli meslek olduğunu belirterek şunları söyledi: Öğretmen Her yönüyle model, davranışları tutarlı, alanına hakim olmalı, çocuk ve gençlik psikolojisini bilmeli, öğrencileri etkileyebilen özelliklere sahip olmalıdır. Beklenen etkili öğretmen önyargısız öğrenmeye odaklanır: Bilgilerini ve becerilerini meslektaşlarıyla paylaşır, girişimcidir, üretken ve girişimci öğrenciler yetiştirir, güçlü sınıf ve okul kültürü oluşturmaya çalışır, sınıf etkinlikleri kadar okul etkinliklerini de önemser. Öğretmen özetle öğrencileri ve çevresini etkileyebilen liderlik özelliklerine sahiptir; kendini yetiştirmiş, mesleğini içselleştirmiş kişidir.

 

Öğretmenliğin bir Peygamber mesleği olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Mesut Alkan, fedakârlık gerektiren en kutsal mesleğin Öğretmenlik olduğunu söyledi. “Bu mesleğin birinci şartı sevgi dolu olmaktır çünkü öğretmenlik özünde sevgi yatan bir gönül işidir diyen Alkan, Öğretmenliği kutsal yapan diploma değil, yapılan iş ve yapılış şeklidir” diye konuştu.

 

Daha sonra söz alan Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İzzet Döş ise eğitimi etkileyen birçok etken arasında, gelişen teknolojiye rağmen önemini yitirmeyen tek faktörün Öğretmenlik olduğunu belirtti. Öğretmenin bir hatasının büyük olumsuzluklara neden olacağını söyleyen Döş, Öğretmenin, etkililik davranışlarını göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Panelde söz alan bir diğer konuşmacı olan Eğitim Denetmenleri Başkan Yardımcısı Yakup Aslan, Öğretmenlerin, başkalarının güdümünde olmadan araştırarak, program bilgilerini geliştirerek, e-okul uygulamalarını takip ederek, etkinlikleri bizzat üreterek, etkili sınıf yöneticileri olmaları gerektiğini açıkladı.

 

İl Eğitim Fakültesi öğrencisi Hasan Emlik ise Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözünü hatırlatarak öğretmenlerin özelliklerini anlattı. Emlik konuşmasında eğitim sistemindeki çarpıklıklara ve sorunlara değindi. Okullarda öğretmen dengesizlikleri, imkân ve teknoloji yetersizlikleri olduğundan bahseden Emlik, Öğretmenliği isteyerek seçtiklerini, beklentileri karşılayacak etkili ve lider öğretmen özelliklerini Fakültede kazanacaklarına inandıklarını ifade etti.

 

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüyle devam eden program, Güzel Sanat Fakültesi Öğretim Görevlilerinin sunduğu müzik dinletisiyle sona erdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.