1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KSÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ YENİ BİNASINDA
KSÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ YENİ BİNASINDA

KSÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ YENİ BİNASINDA

KAHRAMANMARAŞ Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Aralık ayının ilk haftasından itibaren Avşar Kampüsü’ndeki yeni binasında hasta kabulüne başlayacağını bildirdi.

A+A-

         1992 yılında eğitim-öğretime açılan KSÜ’nün Avşar Kampüsü’nde 2000 yılında ise hastanenin temeli atılmıştı. Bir hayli geciken inşaat başta rektör Karaaslan olmak üzere iktidarın Kahramanmaraş milletvekillerinin yoğun girişimleri sonucunda tamamlandı. Eski binadan yeni binaya taşınma işlemleri de büyük oranda tamamlanırken son durum hakkında hastane başhekimi Prof. Dr. Cengiz Dilber şunları kaydetti: “Eski hastanede hasta kabulünü bitirdik. Yeni hastanemize yeni alınan cihazları monte ettik, şu anda acil ünitemiz, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerimiz hazır durumda. Hafta sonu da servis kısımlarını bitirmeye gayret ettik. Yeni haftadan itibaren büyük ihtimalle hasta kabulüne de başlayacağız.”

 

ŞU ANA KADAR HARCANAN PARA 200 MİLYON LİRA

 

“Hastane inşaatı için harcanan para yaklaşık 200 milyon lirayı geçti. 119 bin metrekare kapalı alanımız mevcut ki bu Kahramanmaraş’ın kapalı alan olarak en büyük hastanesi. Yani eski deyimle 200 trilyon, yeni para ile 200 milyon lira harcandı. 28 Kasım 2013 günü itibarıyla da hastanemizin geçici kabulünü yaptık. Hastanemizin içine bu yıl ek ödenekle beraber 14 milyon lira harcadık. Niye 14 milyon lira; aslında hastanemiz 2014 yılının sonunda açılacaktı ama açılışı erkene çektiğimizden dolayı. Rektörümüz Fatih Karaaslan’ın destekleri ile bütün cihazları son model cihazlar ile değiştirdik. Bu cihazlar dünyada kullanılan en modern cihazlardır. Doktorlarımızın çok rahat bir şekilde kullanabildikleri cihazlar.”

2014 İÇİN 28 MİLYON LİRA ÖDENEK AYRILDI

“2014 yılı içerisinde hastanemiz için 28 milyon liraya kadar yeni ödenek çıkarıldı. İnşallah bu ödeneklerin de gelmesi ile çok az bir eksikliğimiz kalacak yani buda neredeyse yok denecek kadar az. Biz hastanemize ilk aşamada anjiyo cihazını naklettik, ikinci olarak MR ihalemiz yapıldı yenisi geliyor. Son model ikinci tomografi cihazımız geliyor ve yine yeni açtığımız tüp bebek ünitesi hizmete giriyor. Çünkü bu bölgemizde büyük bir eksiklikti. Artık hastalarımız Gaziantep’e gitmeyecek. Gaziantep’ten buraya hastalar gelecek. Bu işlerin yapılması sırasında bizlere son derece destek olan sayın milletvekillerimize ve rektör hocamız sayın Karaaslan ile emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

İLK ETAPTA 300 YATAK AÇILACAK

“Tüp bebek merkezi bizi iyi bir seviyeye getirecek. İkincisi onkoloji servisimiz. Çok geniş bir onkoloji servisi açıyoruz artı radyasyon onkolojisi ve nükleer tıp bölümümüz açılıyor. Bunlar hiç hastanemizde ve Kahramanmaraş’ta olmayan bölümler. İlk aşamada yoğun bakımlarımız iki kat arttı ve yoğun bakımlarımız ihtiyaç oldukça açılacak. Hastanemizde ilk aşamada 300 yatağı açabiliyoruz çünkü personel eksiğimiz var. Bakanlıktan başta hemşire olmak üzere personel talebimiz oldu. Eğer bu desteği alabilirsek toplam yatak sayımız olan 600 yatağı açabiliriz. Şu an 100 civarında akademisyen hocamız var. Yeni gelecek olan 40 hocamız daha bize katılacak. Hemşire sayımız yaklaşık 250 civarında ama çok yetersiz bir sayı. Bize an az 500 hemşire lazım, diğer kadrolarımız da çok yetersiz. Kadro talebimiz onaylanırsa özellikle hemşire talebimiz, çok rahatlayacağız. Biz kadro ve diğer eksiklikleri tamamladığımızda Kahramanmaraş’ın hatta bölgenin kalp damar cerrahi merkezi, kardiyoloji merkezi, yeni doğan yoğun bakım ünitesi, anestezi yoğum bakım ünitesi ve diğer yoğun bakım üniteleri ile birlikte çok önemli bir sağlık merkezi olacağımızı söyleyebilirim.”

KAHRAMANMARAŞ’IN EN LÜKS DOĞUMHANESİ

“Buradan sizim aracılığınızla Kahramanmaraşlılara bir müjde veriyorum. Kahramanmaraş’ın en lüks doğumhanesini açıyoruz. 10 tane tek kişilik odalarda anne karnındaki çocuğun durumun gösterecek ve her an doktor kontrolünde tutulacak cihazlar mevcut. Müdahale odaları, doğum odaları, 4 tane doğum odamız var, tek kişilik. Yani Kahramanmaraş’ta en önemli doğum merkezi olacağımızı söylüyoruz. Kahramanmaraş halkı çocuk istediği müddetçe biz gerekli önlemimizi aldık. Yeni haftadan itibaren halkımızı bekliyoruz. İlk günler olabilecek aksaklıklardan dolayı şimdiden özür diliyoruz ama onlara çok rahat ve çok lüks bir hastane yaptığımızın müjdesini vermek ve onları burada ağırlamaktan ve onların sorunlarını çözmekten onur duyacağımızı ifade etmek istiyorum.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.