1. HABERLER

  2. KSÜ REKTÖRÜ DEVECİ ÜNİVERSİTE İÇİN NELER PLANLADIKLARINI ANLATTI
KSÜ REKTÖRÜ DEVECİ ÜNİVERSİTE İÇİN NELER PLANLADIKLARINI ANLATTI

KSÜ REKTÖRÜ DEVECİ ÜNİVERSİTE İÇİN NELER PLANLADIKLARINI ANLATTI

ksü, rektör, deveci, 20158, değerlendirme, üniversite, iş, halk, dünya

A+A-

 Deveci, sorularımızı cevaplandırırken, üniversiteye yeni fakülte ve yüksek okullara yeni bölümler açılabileceği müjdesini verdi. “2015’te sütçü İmam Üniversitesi neler yapmayı planlıyor?” sorumuza Deveci, şu karşılığın verdi:

“Biz buraya Sivas’tan ayrılıp gelirken gerçekten Allah rızası için çalışmaya geldik. Daha önceden şöyle bir slogan oluşturmuştum; “Kahramanmaraş’a gideceğim, Kahramanmaraş’tan dünyaya ben buradayım diyeceğim.” Çok şükür kısmet oldu buraya geldik çalışmaya başladık. Öncelikle tıp fakültesi olarak Çukurova Üniversitesinden öğrencilerimiz buraya geldi. Kendimizi işi verip gece gündüz çalışmamızın sonucu olarak fizyoloji anabilim dalı kurduk ve ardından 10 ay sonra dekan olarak göreve başladık. Daha sonra rektörlük seçimlerinde aday olup rektör olarak seçildik. Dekanlık görevi süresince eğitim ve öğretim tümüyle Çukurova üniversitesinden buraya geldi. Öğrencilerimizi mağdur etmeme adına yeni gelen öğrencilerimiz ile hocalarımızı tanıştırıp kaynaştırdık. Daha sonra kurumsallaştırmaya yönelik hareketler yaptık ve öğrencilerimiz bunun yokluğunu hissetmesin diye öğrenci kongrelerini yaptık. Eksik kalan hocalarımızı çeşitli üniversitelerden getirdik. Kısacası öğrencilerimiz için her şeyi yaptık. Ufak tefek eksiklerimizle bu süreyi tamamladık.

 

YENİ BÖLÜM PROJENİZ VAR MI?

 

Fakülte ve yüksekokullarda yeni bölümler açılabilir. Mesela dış hekimliği fakültesi bakanlar kurulundan inşallah çıkacak ileriki günlerde. Bu konuda YÖK’ten onay geldi. Fakülte olarak Hukuk Fakültesi inşallah bizim dönemimiz içerisinde kurmayı planlıyoruz. Bunların akabinde İletişim Fakültesi  basın yayın yüksekokulu gibi bölümler düşünüyorum. Bunlara ek olarak bir de veteriner fakültesi düşünülebilir. Alt yapı eksikliği  tamamlandığında diğer fakülte çalışmalarımız olacak.

 

“ÜNİVERSİTE İLE KAHRAMANMARAŞ BARIŞIK DEĞİL” NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

 

Kahramanmaraş ile üniversite barışık mı değil m?  ya da kim küs, kim küs değil bunun cevabını zaman içinde alırız gibi düşünüyorum. Elbette iyi ya da kötü olumsuz eleştiriler olacak ama şahsi olarak kimseye bir kırılganlığım yok. Şu anda Toplum yada basın önüne çıkmadım ama inşallah 10 Ocakta üniversitemizin büyük salonunda bütün basın mensuplarına öğlen yemeği vereceğiz. Bu sayede bir araya gelip tanışmış olacağız. Bizler daha çok basından görüş, katkı, eleştiri hakkında bilgiler toplamaya çalışacağız. Halkımıza da öncülük edeceğimiz alanlar ve konular vardır. İleride üniversitemizin daha büyük konferans salonları olacak, bu salonlarda halkımızı toplayıp sosyal kültürel etkinlikler yapılıp halkımıza sunulabilir. Şehir mi üniversiteye faydalı olacak yoksa üniversite mi şehre faydalı olacak gibi sorular vardır. Bu sorulara karşılıklı birbirlerine yardım edip faydalı olacaklarına inanıyorum.

 

İŞ DÜNYASI İLE İLGİLİ BERABER ÇALIŞMA KONUSUNDA BİR PROJENİZ VARMI?

 

İş dünyası ile ilgili bizleri tebrik etmeye, hayırlı olsun ziyaretimize gelen iş adamlarımız var ve onlarla da açık bir şekilde konuştuk. Siz gelmemiş olsaydınız dahi ben size gelecektim dedim. Bizler öyle alınganlık yapmayacağız, farklı olacağız ve yerimizde durmayacağız dedik. İş adamlarımıza diyeceğiz ki, kanuni çerçeve içerisinde devletin verdiği kadar sizlerde destek olursanız, nitelikli öğretim elamanları getirebiliriz. Pozitif bir ivme oluşturur ve bundan da herkes kazanır.

 

ÖĞRENCİ SAYISININ ARTTIRILMASI KONUSUNDA HEDEF VAR MI?

 

Öğrenci sayısının artması elbette ki üniversiteye de şehre de katma değer katar ve bu göz ardı edilemez. Fakat bir üniversitenin kalitesi öğrenci sayısı ile orantılı değildir. Çok sayıda öğrencinin olması üniversitenin çok kaliteli olacağı anlamına gelmez. Şu anda üniversitemizin 30 bin öğrenci sayısı var. Bu rakam ise az değil aslında. Artık öğrenci sayısını çok aşırı arttırmaktan ziyade kalitesi yüksek öğrencileri buraya çekmenin yollarını aramak lazım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.