1. HABERLER

  2. KSÜ FELSEFE TARİHÇİLERİNİN 3. TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
KSÜ FELSEFE TARİHÇİLERİNİN 3. TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

KSÜ FELSEFE TARİHÇİLERİNİN 3. TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Birincisi 2012 yılında Ankara’da, ikincisi 2013 yılında Erzurum’da yapılan İlahiyat Fakülteleri Felsefe Tarihi Anabilim Dalı 3. Koordinasyon Toplantısı Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen öğretim üyelerinin katılımı ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversi

A+A-

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından toplantının açılış konuşmasını yapan KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekan vekili Prof Dr. Zekeriya Pak, İlahiyat Fakültelerinde felsefe alanında yaşanan müfredat sorunlarına değindi. Türkiye’de bir dönem, felsefe düşüncesinden yoksun ilahiyat mezunu projesi gerçekleştirilmek istendiğini belirten Pak, “Türkiye’de ilahiyat fakültelerinin özellikle Felsefe Anabilim Dalları'yla ilgili ciddi müfredat sorunları yaşadık. Bazı öneriler çerçevesinde Felsefe Tarihi, Din Felsefesi ve İslam Felsefesi Anabilim Dalı derslerinin özellikle azaltılmaya çalışılarak Felsefi düşünceden yoksun bir İlahiyat mezunu projesi gerçekleştirilmek istendi. Bazı hocalarımızın gayretleriyle bu teşebbüs akamete uğradı. Halen İlahiyat Fakültelerimizde Felsefe Anabilim Dallarının müfredat programları ciddi anlamda mevcudiyetini koruyor. Ama yinede bazı sorunlar var. İlahiyat fakülteleri arasında hem akademik hem de müfredat belirlenmesi konusunda kapsamlı ve koordineli bir birlikteliğin olmadığını görüyoruz. Bu toplantıların, sorunların gerekli mercilere ulaştırılarak çözünme katı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ise yaptığı konuşmada, İlahiyat Fakülteleri Felsefe Tarihi Anabilim Dalı 3. Koordinasyon Toplantısının KSÜ’ de yapılmasından ve Türkiye’nin çeşitli Üniversitelerinden gelen birbirinden değerli misafirleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek: “ Bu toplantının başarıyla devamını ve amacına ulaşarak sonlanmasını dilerim” dedi. Rektör Karaaslan konuşmasına şöyle devam etti: “Düşünce hayatımıza getirdiği bakış açılarıyla, felsefe, olayları, durumları, varoluşu farklı biçimlerde yorumlayabilme kabiliyeti kazandırmaktadır. Sistematik biçimde düşünmek ve doğru sonuçlara ulaşmak ta aslında her kişi için, tüm bilim dalları için gerekli, dışlanamaz bir olgudur. Felsefenin bizlere bu yolda yardımcı olduğunu düşünebilir ve elbette bizler Hikmet sevgisi olarak tanımlanabilen felsefenin bizleri değişmeyen gerçeğe ulaştırmasını bekleriz. Ancak ne yazık ki felsefe alanı çok sayıda, farklı, bir diğerini nakzeden çelişkili görüşlerle doludur. Müthiş zihin yorgunluklarıyla oluşturulan bu görüşlerin birçoğu, adeta, ne olursa olsun yaklaşımı içinde, vahyin getirdiklerinden farklı bir açıklamanın ortaya konması amacıyla yapılmış bilinçli ya da bilinç dışı çabaların ürünü gibi görünmektedir. İşte tüm bu görüşlerin getirdiği yenilikler, kavramlar, bunların doğuşu, farklılıkları, mukayesesi derli toplu olarak felsefe tarihinde yer almaktadır. Felsefe tarihi sistemli bir şekilde bunları önümüze koymaktadır. Bizler değişmeyen gerçeğin büyüklüğünü felsefe tarihinde yer alan izafi görüşlerin bilinmesiyle de anlayabilmekteyiz. Dolayısıyla sizlere müteşekkiriz”

Daha sonra kürsüye gelen İlahiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç.Dr. Necati Demir ise Felsefe tarihinin sorunlarının teorik ve pratik olarak irdelenmesi gerektiğini dile getirdi.  Konuşmaların ardından, ilk oturum Ankara Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi başkanlığında, ikinci oturum ise Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Hüsamettin Erdem başkanlığında yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.