1. HABERLER

  2. KSÜ DEN KIRMIZI CEVİZ
KSÜ DEN KIRMIZI CEVİZ

KSÜ DEN KIRMIZI CEVİZ

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi bünyesinde Doç. Dr. Mehmet Sütyemez tarafından yürütülen ceviz ıslah programı çerçevesinde yapılan çalışmalar kapsamında önemli bir ilerleme kaydedildi.

A+A-

   Diğer cinslerinden farkı olarak kırmızı renkte ceviz üretimi yapan Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, şimdi tanesi 26.63 gram olan dünyanın en iri cevizini görücüye çıkardı. 
Ceviz ıslahı konusunda daha önce yaptığı çalışmalarla tanınan Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, yaklaşık 18 yıldır yoğun bir biçimde yürüttüğü bilimsel araştırmalar kapsamında çok ilginç bir çalışmaya imza attıklarını belirtti. Ceviz ıslahı çalışmaları sonucunda kırmızı iç rengine sahip ceviz genotipi geliştirdiklerini belirten Sütyemez, “Geliştirilen bu ceviz genotipinin iç rengi mevcut bilinen ceviz çeşitlerinden tek farkı iç renginin açık sarı değil de kırmızı renkte olmasıdır. Bitkisel ve diğer meyve özellikleri yönünden bilinen cevizler ile aynı botanik özelliğe sahip olan bu ceviz genotipinin diğer cevizlerden tek farkı iç rengidir. Uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda elde edilen kırmızı renkli bu cevizin tüketiciler tarafından çok tercih edilen bir çeşit olacağını düşünüyorum. Tüketiciler tarafından çok ilgi çekeceği düşünülen kırmızı renkli ceviz genotipi ile ilgili üretim çalışmaları KSÜ SEKAMER bünyesinde başladı. Ayrıca bu ceviz genotipi ile ilgili ülkemizde ceviz bahçesi tesisine yönelik çalışmalara da 2015 yılında başlanacaktır” dedi.


DÜNYANIN EN İRİ CEVİZİNİ ÜRETTİ
Yıllardır yürüttüğü ıslah çalışmaları ile dünyanın en iri ceviz çeşidini Sütyemez 1 ve salkım ceviz çeşidini Maraş 12, iç kurtlanmasına karşı çok dayanıklı Maraş 18 çeşidini, ceviz yetiştiriciliği dünyasına kazandırdıklarını vurgulayan Doç. Dr. Sütyemez, şöyle devam etti:
"KSÜ Ziraat Fakültesi, bugüne kadar yapılan ıslah çalışmaları sonucunda Türkiye’de ceviz çeşidi geliştiren ilk üniversite, ilk fakülte olma özelliği ile kayıtlarda yerini almıştır. Tescil edilen bu yeni ceviz çeşitlerin özetle önemli özellikleri ise, Maraş 18 ceviz çeşidi, kalite verim ve lezzet yönünden son derece üstün özelliğe sahip olup, iç oranı yüzde 53-55 ve diğer iç kalite özelliklerinin yüksek olması yanında iç kurduna karşıda dayanıklıdır. Ceviz yetiştiriciliğinde aranan en önemli özelliklerden birisi de meyve içinin tüm ya da en fazla iki parça çıkmasıdır. Bu özellik bakımından Maraş 18 ceviz çeşidi çok yüksek orana sahiptir."
Islah çalışmaları kapsamında dünyanın en iri cevizini ürettiklerini kaydeden Sütyemez, “Sütyemez 1 ceviz çeşidi, kalite ve verimli olan bu çeşidin iç kalite değerlerinin yüksekliği yanında ‘çok iri’ olmasıyla dikkat çeken bir çeşittir. Ceviz meyve türünde aranan ilgili kriterlere göre bu ceviz çeşidi, bugüne kadar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında verim ve kalite özellikleri belirlenerek tescil edilmiş dünyanın en iri 26.63 gram standart ceviz çeşidi olması son derece dikkat çekicidir” dedi. 
Meyve kalitesiyle dikkat çeken Maraş 18 ceviz çeşidi meyvelerine olan taleplerde çok önemli artışlar görüldüğünü belirten Doç. Dr. Sütyemez, “Bu talebi karşılamak için, ülkemizde son yıllarda, tesis edilen ceviz bahçelerinde Maraş 18 çeşidinin önemli oranlarda tercih edildiği bilinmektedir. Eylül ayının ilk yarısı içerisinde hasat edilen çeşit taze ve sofralık tüketim için uygundur” diye konuştu.
Doç. Dr. Sütyemez, KSÜ SEKAMER ceviz ıslah parsellerinde yürütülen çalışmalar sonucunda pek yakında önemli ceviz çeşitlerini Türkiye ve dünya ceviz yetiştiriciliğine kazandırmayı planlıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.