1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KMTSO Seçimleri ve TÜMSİAD Faktörü !
KMTSO Seçimleri ve TÜMSİAD Faktörü !

KMTSO Seçimleri ve TÜMSİAD Faktörü !

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının Mayıs ayı içerisinde yapılan seçimlerini Haber Merkezine değerlendiren TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak geniş katılımlı bir seçim olduğunu bu katılımın fazla olmasında TÜMSİAD’ın çaba ve gayretlerin

A+A-

 Seçim sonrası genç, dürüst ve dinamik bir meclis ve yönetim yapısının ortaya çıktığını dile getiren Toprak, bu yeni yapılanmanın Kahramanmaraş iş dünyasına bir heyecan ve yeni ümitler kattığını söyledi.

 

Seçimlere Tek Liste Olarak Girilmesi En Doğru Olanıydı

 

TÜMSİAD olarak tek liste halinde seçime girilmesi konusunda görüşlerini belirttiklerini ve neticede demokratik, çok katılımlı ve huzurlu bir seçimin geride bırakıldığını belirten Toprak, ‘’KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük’ün tekrar göreve teveccühü ile Başkan seçilmesi bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Seçimlerde büyük bir destek alarak yeniden seçilmiştir, şehrimizin, iş dünyasının bundan çok memnun olduğunu, Kahramanmaraş’ımızın hem sanayisinin hem iş dünyasının gelişimi yönünde başkanımızın tecrübesinden faydalanacağını düşünüyoruz. Başkanımız son seçimde gerek meclis gerek yönetiminde katılımcı bir anlayışla yönetimini ve meclisini tekrar yenilemiş. Genç, dinamik, dürüst, liyakatli insanlardan oluşan, önceki dönemlerde olduğu gibi, yeni bir meclis yeni bir yönetim olmuş. Bunun tüm Kahramanmaraş’ımıza, iş dünyasına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” Diye konuştu.

 

5 Milyar Dolarlık İhracat Artık Hayal Değil

İktidarın 2023 hedefleri doğrultusunda KMTSO Başkanı Karaküçük ve ekibinin de Kahramanmaraş için 5 milyar dolarlık bir ihracat hedefini gerçekleştirme çabalarının bulunduğunu kaydeden TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak, bundan 7 yıl öncesine bakıldığında 100 milyon dolarlık ihracatımızın şimdilerde 700 milyon dolara çıktığını,  birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığında 2023 yılında bu rakamın 5 milyar dolara çıkmasının mümkün görüldüğünü söyledi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde TÜMSİAD’ın temsil edilmesinin çok büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyen Toprak, TÜMSİAD’ın geniş bir yelpazeye hitap eden bir sivil toplum kuruluşu olması vesilesiyle herkesin elini taşın altına koyarak bu güzel şehir için gayret sarf edeceklerini belirtti.

 

Hedeflenen Projeleri Yeni Dönemde Hayata Geçirmek İçin Çabalamalıyız

KMTSO’nun bölgesel havaalanı, serbest bölge ve yeni bir organize sanayi bölgesi yapılması yönünde projeleri olduğunu anımsatan Toprak, yeni dönemde bu hedeflerin gerçekleşmesi sonucunda sanayimizin çeşitleneceği ve bu bağlamda 5 milyar dolarlık ihracat hedefinin de çok daha kısa süre içerisinde gerçekleşebileceğine inandıklarını belirtti. KMTSO seçimlerine TÜMSİAD olarak baştan beri büyük destekler vermeye gayret gösterdiklerini söyleyen Toprak, Kahramanmaraş iş piyasasının şekillenmesi ve büyümesi adına bölünme olmadan tek liste halinde seçime gidilmesinin daha uygun olacağını düşünerek bu yönde bir çalışma gerçekleştirdiklerini ve tek liste halinde seçime gidilerek birlikteliğin en güzel örneğini sergilediklerini hatırlattı. KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük hakkında ise oldukça olumlu açıklamalarda bulunan Toprak, gerek iş tecrübesi gerekse diyalog yönünden Karaküçük’ün değerli bir işadamı olduğunu ve bu şehrin kalkınması yönünde özveriyle çalıştığını ve değerinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Dengeli Bir Meclis Oluştu

Geçtiğimiz dönemde KMTSO meclis yapısının daha çok tekstil ağırlıklı olduğunu bu yeni dönemde meclis yapısının yarı yarıya değişmesiyle birlikte ticaret ve sanayi sektörünün eşit dengede tutulduğunu söyleyen Toprak, dengeli bir ortamın oluştuğunu genç, liyakatli ve dürüst kişiliklerin bu yeni dönemde çok faydalı işler yapacağını belirtti.

Karaküçük Başkanlığında yeni dönemde KMTSO yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Toprak bu yeni dönemde özellikle Meclis Komitesini daha aktif bir şekilde çalıştırmayı hedeflediklerinin altını çizerek yönetim olarak sıklıkla Meclis Komitesi temsilcileriyle bir araya gelerek her sektörün sorunlarını masaya yatırıp, çözüm noktasında uyumlu bir şekilde çalışmayı amaç edindiklerini belirtti. Yönetim, Meclis ve Komitenin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizen Toprak, meclis komitesinin çalışmalarının KMTSO meclis ve yönetimini daha aktif işler hale getireceğini söyledi. İş dünyasının problemlerinin çözümü noktasında ve yeni projeler geliştirilmesi yönünde meclis komitelerinin çok önemli bir pozisyonda yer aldıklarını belirten Toprak, uyumlu bir şekilde hareket edilerek katılımın yüksek olacağı birlikteliklerde birçok problemi beraber aşacaklarını kaydetti.

Siyasiler STK’larla İyi Bir Diyalog İçerisinde Olmalıdır

Bir şehrin yerel ve merkezi yönetim tarafından çözülmesi gereken problemlerinin her dönem olabileceğini hatırlatan Toprak, siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarının iyi diyaloglar ve birliktelik içerisinde hareket ettikleri takdirde çözülemeyecek hiçbir sorunun kalmayacağını söyledi. KMTSO’nun şehrimizin en kapsamlı ve en etkili sayılabilecek önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatan Toprak, şehrimizi temsil eden iktidar ve muhalefet parti milletvekilleriyle her zaman istişare yapmaya hazır olduklarını, dün olduğu gibi bugün ve yarında şehrimizin faydasına olacak her fikre ve projeye destek vereceklerini söyledi. Bu bağlamda şehrimizi temsil eden siyasilerinde destek vermeleri gerektiğini ve vereceklerinden de emin olduklarını kaydetti.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.