1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KMTSO MECLİS TOPLANTISI
KMTSO MECLİS TOPLANTISI

KMTSO MECLİS TOPLANTISI

KMTSO MECLİS TOPLANTISI - KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI MECLİS BAŞKANI HANEFİ ÖKSÜZ BAŞKANLIĞI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ - KMTSO BAŞKANI KEMAL KARAKÜÇÜK: - “EN ÇOK SANAYİLEŞEN 10 İL İÇERİSİNDE YER ALMA HEDEFİMİZE YAKLAŞIYO

A+A-

 Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, son dönemde oluşturulan yeni organize sanayi bölgeleri sayesinde, kentin Türkiye’nin en çok sanayileşen 10 il içerisinde yer alma hedefine yaklaştığını söyledi. 


KMTSO Ekim ayı toplantısında konuşan Karaküçük, kısa bir süre öncesinde Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi’nin temelinin atıldığını belirtti. 110 hektar arazi üzerine kurulan OSB’nin bölgenin sürdürülebilir kalkınması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Karaküçük, şöyle konuştu:
“110 hektar toplam alana sahip bu bölge 36 parselden oluşmakta, bunun 80 hektarı sanayi alanı olarak yatırımcıların hizmetine sunulmaktadır. Türkiye’nin OSB istatistiklerine baktığımızda Kahramanmaraş’ın, sanayi altyapısı en yetersiz illerden bir tanesi olduğunu görüyoruz. İllerin OSB alanı sırasında Bilecik, Tokat, Aksaray ve Adıyaman’ın bile gerisinde olan ilimiz Tomsuklu OSB’nin devreye girmesiyle 35. sıradan 20. sıraya yükselecek, ıslah OSB’leri de eklediğimiz de yaklaşık 24 milyon metrekare OSB alanıyla Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Kayseri gibi illerden sonra 9. sırada yer alacaktır. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye’nin en çok sanayileşmiş ilk 10 şehrinden biri olma hedefine yaklaştığımızı, sanayi altyapısının iyileştirilmesi konusunda ciddi bir mesafe almış olacağımızı ifade etmek istiyorum.”
Turizm konusuna da değinen Karaküçük, şehrin sahip olduğu tarih ve doğal mirasın tanıtılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu noktada özel sektör yatırımlarının önemini anlatan Karaküçük, “Maraş derin tarihi kültürü ve gerekse doğal güzellikleriyle zengin bir yerdir. Bitki örtüsü, kaleleri, jeolojik özellikleri turizm konusunda bir hazinedir. İpek ve baharat yolları üzerinde kurulmuş tarihteki rolü ve eşsiz doğasıyla Maraş Akdeniz’de özellikle dağcılık, kayak ve su sporları gibi branşlarda en büyük çekim merkezi olma potansiyelini taşımaktadır. Bütün bu değerlere karşılık turizdeki yerimize baktığımızda toplam 2012 yılında ancak 3 bin 246 yabancı turisti ağırlamışız. Buna göre iller sıralamasında 60. sırada yer almışız. Maraş’ın turizmdeki payını artırmak için özel sektör yatırımlarının artırılması bunun için de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm merkezleri ve turizm bölgeleri kapsamına Maraş’ın da alınması gerekmektedir” diye konuştu.
KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz ise gelecek neslin yetiştirilmesi konusuna değindi. “Günlük işlerle ilgilenirken hangimiz gelecek nesle önem veriyoruz?” diyen Öksüz, şöyle konuştu:


“Bizim neslimiz çok iyi yatırımlar yaptı ve tesisler kurdu. Ancak bizler bu tesislerin bizden sonrakilere kalacağını bildiğimiz halde, neden onların yetiştirilmesini önemsemiyoruz. Gelişim için önce insana ihtiyaç vardır. Bence bir insanın hayattaki en önemli görevi de iyi evlatlar yetiştirmektir. Bu nedenle yeni nesli iyi yetiştirmezsek elimizdeki bütün birikimler bir gün heba olur gider. Bundan dolayıdır ki evlatlarımıza dürüst, paylaşması ve yüksek sorumluluk duygusunu aşılamalıyız.”
İŞ-KUR Müdürü Ali Yüce’nin konuk olduğu meclis toplantısı, gündemde bulunan maddelerin görüşülerek, karara bağlanmasıyla son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.