1. HABERLER

  2. KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI 8. ETAP PROJE BAŞVURULARI SONUÇLANDI
KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI 8. ETAP PROJE BAŞVURULARI SONUÇLANDI

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI 8. ETAP PROJE BAŞVURULARI SONUÇLANDI

Hibe Almaya Hak Kazanan Yatırımcılar İle Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı…

A+A-

       Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, Kırsal Alanda Gelir Düzeyinin Yükseltilmesi, Doğal Kaynakların Korunması Tarımın  Sanayi Entegrasyonunun Sağlanması, Tarımsal Pazarlama Alt Yapısının Geliştirilmesi ,Gıda Güvenliğinin Güçlendirilmesi  ve Kırsal Alanda Alternatif Gelir Kaynaklarının Oluşturulması amacıyla 2006 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Yatırımlarına % 50 oranında hibe desteği verilmektedir.

 

 Proğram kapsamında;

- Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımına, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine ve kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına hibe desteği verilmektedir.

- Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik çelik silo ve soğuk hava deposuna

-Alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına,

-Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesislerinin yapımına, 

- Koyun, keçi ve manda konularında sabit yatırım projelerine,

- Hayvansal orijinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar,   hibe desteği kapsamında değerlendirilmektedir.

 

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı gerçek kişilerde 300,000.TL Tüzel kişilerde 800.000. TL’dir. Ancak ayni katkı ile bu limitlerin üzerinde proje verebilirler.

 

Programı kapsamında;  İlimizde 7 etap tamamlanmıştır. Süt işleme, Kırmızı biber işleme paketleme, , Zeytin yağı Üretim tesisi, Et işleme, Bakliyat eleme paketleme, Ayçiçeği eleme paketleme, Hububat depolama tesisi, Mısır Kurutma tesisi, Yem fabrikası, Sera ve Koyun keçi ağıl  projeleri olmak üzere; Toplam 90 adet proje tamamlanmıştır. Proğram çerçevesinde ilimizde  35.256.000.TL  yatırım gerçekleşmiş ve buna karşılık  16.268.000. TL Hibe ödemesi yapılmıştır.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU projeleri hibe almaya hak kazanan yatırımcılarla bilgilendirme toplantısı yaptı.    8  etap proje başvuru döneminde  İlimizde 24 adet proje başvurusu olduğunu,  İl Proje Değerlendirme komisyonu ve Bakanlığımız tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu 20 adet proje hibe desteği almaya hak kazandığını bildirmiştir. Programa alınan projeler tamamlandığında yaklaşık İlimizde 15.932.662 TL yatırım yapılacak ve buna karşılık 6,932.610 TL Hibe ödemesi yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.