1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KESK'İN GREVİ
KESK'İN GREVİ

KESK'İN GREVİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) başlattığı grev çerçevesinde, Kahramanmaraş’ta Eğitim-Sen üyesi öğretmenler grev yaptı.

A+A-

     Sendika binası önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, sloganlar atarak Özel İdare İş Merkezi önüne geldi. Gezi Parkı protestolarına da destek veren grup, “Taksime selam direnişe devam” sloganları attı. Burada toplanan öğretmenler adına basın açıklaması yapan Şube Başkanı Hüseyin Koluman, “Kamu emekçileri iş güvencesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarına nasıl sahip çıkıyorsa, halkımızla birlikte yaşam alanlarımıza da aynı kararlılıkla sahip çıkmayı sürdürecektir” dedi.
Açıklamasında Gezi Parkı protestolarına da değinen Koluman, “Gezi Parkı'ndaki doğa katliamına karşı demokratik haklarını kullanarak, tamamen barışçıl eylemler gerçekleştirenlerin canına kast eden boyutlara ulaşan devlet terörü ile karşılaşması yıllardır haksızlık ve hukuksuzlukla kuşatılanlar için bardağı taşıran son damla olmuştur. Baskı ve zulüm düzenine karşı ülkenin dört bir tarafında milyonların sahiplendiği, omuz verdiği Gezi Parkı direnişi, bir halk hareketine dönüşmüştür. KESK olarak, tüm baskıların, devlet terörünün üzerine direniş kararlılığıyla yürüyerek ülkesine ve geleceğine sahip çıkan başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızı selamlıyoruz” diye konuştu.
“Yaşamını ve geleceğini savunan tüm halk kesimleri gibi, kamu emekçileri de işine, geleceğine ve yaşam alanlarına sahip çıkmaya kararlıdır” diyen Koluman, sözlerini şöyle tamamladı:
“Sömürü ve yağmaya karşı emeğin hakkını, savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, ırkçılığa ve şovenizme karşı hakların kardeşliğini kararlılıkla savunan KESK’liler olarak, bu değerlerin hedef tahtasına konduğu koşullarda ne iş güvencesinden, ne de sendikal hak ve özgürlüklerden de söz etmenin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle grevimizi bugünden itibaren tüm yurtta başlatıyoruz. Kamu emekçileri iş güvencesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarına nasıl sahip çıkıyorsa, halkımızla birlikte yaşam alanlarımıza da aynı kararlılıkla sahip çıkmayı sürdürecektir. Siyasi iktidarı kamu emekçilerinin ve halkın geniş kesimlerinin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz. 657 sayılı DMK’yı değiştirerek kadrolaşmayı artırmayı öngören hükümleri derhal geri çekin.”
Açıklamanın ardından grup dağılırken, bazı vatandaşlar ise eylem yapan öğretmenlere tepki gösterdi. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı açıklama, olaysız sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.