1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KEMAL KARAKÜÇÜK: SANAYİ ÜRETİMİ İÇİN İYİ BİR MODEL OLDUK
KEMAL KARAKÜÇÜK: SANAYİ ÜRETİMİ İÇİN İYİ BİR MODEL OLDUK

KEMAL KARAKÜÇÜK: SANAYİ ÜRETİMİ İÇİN İYİ BİR MODEL OLDUK

II. Uluslar arası Tekstil Zirvesi Açılışı, Kemal Karaküçük: Sanayi üretimi için iyi bir model olduk

A+A-

    KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük: “2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, 5 milyar dolar sanayi üretimi, Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi içerisinde yer almayı hedefleyen Kahramanmaraş, sanayi üretimi konusunda iyi bir model oluşturmuştur”  dedi.

Karaküçük, Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen 2. Uluslararası Tekstil Zirvesi panelinde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın tüm dinamikleri ile hedeflenenlerin üstünde bir ivme yakaladığını bunu da üretkenliği ile gösterdiğini söyledi. Türkiye’ye 870 sanayi tesisi ile hitap edildiğini bunun yanı sıra ipliğin 5’ini, kumaşın yüzde 10’unu, metal mutfak eşyalarının yüzde 60’ını, çimentonun yüzde 10’unu, kağıdın yüzde 20’sini üretildiğini belirten Karaküçük: “Türkiye’de 1980 yılından buyana yapılan tekstil yatırımlarının yaklaşık yüzde 12’sini Kahramanmaraş gerçekleştirmiştir. 270 tesisin faaliyet gösterdiği tekstil sektörü 50 bin işçisi ile Türkiye tekstil sektöründe istihdam edilenlerin yüzde 10’unu bünyesinde bulundurmaktadır.  26 milyar dolar Türkiye tekstil ihraç ürünlerinin önemli bir bölümü Kahramanmaraş’ta üretilmektedir.  Tekstil sektöründe olduğu gibi, enerji sektöründe de önemli bir yere sahip olan kent, elektrik kurulu gücünün yüzde 7’si ile Türkiye liderliğini elinde bulundurmaktadır. Çalışmalarına devam ettiğimiz; 5 bin 320 dönüm Tekstil İhtisas OSB bu vizyon çerçevesinde; Kahramanmaraş tekstil sektörünün çok daha büyük bir kapasiteye erişmesini ve üretimin ve üretim çeşitliliğinin katlanarak artmasını sağlayacaktır” dedi.

YENİ HEDEFLER YENİ VİZYONLAR

Mart ayında yapılan Yerel seçimlerle Kahramanmaraş’ın Büyükşehir yapılanmasını tamamladığını belirten Karaküçük şunları kaydetti: “Bundan sonraki dönemde yeni hedefleri ve yeni organize sanayi bölgeleri ile iş geliştirme merkezleri, güçlü eğitim kurumları, Teknokenti, Tekmeri, Lojistik Merkezi ile üretim alanında katma değeri yüksek ürünlerin ve bunların ihracatının merkezi olmaya adaydır. Türkiye’nin 2008 yılından buyana tekstil ürünlerine uyguladığı ithalatta korunma tedbirleri, Türkiye’nin küresel krizlerden en az seviyede etkilenmesinde çok önemli bir paya sahiptir. Tekstil sektörüne verilen destek, yapılan yatırımlarla devletimize vergi, döviz ve istihdam olarak yansımaktadır”

DAMPİNG SORUŞTURMASI BİZE ZARAR VEREBİLİR

Tekstilin ham maddesi pamuğun damping soruşturması kararı alınmasına da değinen KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, bu kararın Amerika’ya değil Türkiye’ye zarar vereceğini söyledi. Karaküçük şunları kaydetti: “ Ancak, bugün tekstil sektörünün ana hammaddesi olan pamuğa ithalat kısıtlaması getirilmek istenmesi, Amerikan pamuğuna damping soruşturması kararı alınması Amerikan ekonomisine değil;1 milyon 400 bin ton pamuk tüketiminin yüzde 50’sini ithalatla karşılamak durumunda olan Türk tekstil sektörüne, dolayısıyla Türkiye ekonomisine zarar verecek bir karardır.  26 milyar dolar ihracatı ile lokomotif sektör olan tekstil, perakende ve inşaat gibi sektörlerden sonra, Türk imalat sektörü içerisinde en büyük istihdama sahiptir. Cari açık yönünden incelediğimizde de tekstil sektörü otomotiv sektöründen daha fazla katma değere sahiptir. Bu kadar önemli bir sektörün ana hammaddesi ile ilgili alınacak herhangi bir karar sektörü ciddi şekilde etkileyecek ve ülke ekonomisine olumsuz yansıyacaktır. Bu itibarla; tekstil sektörünün desteklenmesine devam edilmesi ve bu damping soruşturması kararının gözden geçirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.

TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN PAMUK DAMPİNG SORUŞTURMASINA DEĞİL, ENERJİ VE İSTİHDAM YÜKÜ BAKIMINDAN RAHATLATILMAYA İHTİYACI VARDIR”

“Teşvik sisteminin, Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak daha efektif yapıya kavuşturulması gerekmektedir” diyen Karaküçük şunları söyledi: “Türkiye’nin lokomotifi tekstil sektörü gibi geniş üretim ve istihdam alanına sahip, aynı zamanda ihracatta artı değer sağlayan bir sektör ilimizde bölgesel ve sektörel teşvik uygulaması dışında tutulmuştur. Bu nedenle, yeni teşvik politikalarının geliştirilmesi ve teşvik sisteminin yeniden dizayn edilerek yatırım ve üretimde enerji ve SGK teşvikinin uygulanması elzemdir.

‘Uluslararası Tekstil Zirvesi’ ile Avrupa’dan Çin’e, Amerika’dan Tayvan’a 200’ün üzerinde yabancı tekstil makinesi üreticisinin katılımıyla yarın açılışını yapacağımız ‘Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarı’ Kahramanmaraş’ın bu sektörde dünyada önemli bir yerde bulunduğunu göstermektedir”

TEKSTİL TARİHİN HER DÖNEMİNDE BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Kahramanmaraş Vali Vekili Erkan Bulgan, insanın yaşamı boyunca 3 temel öğeye ihtiyaç duyduğunu bunlardan en önemlilerinden birinin de tekstil olduğunu söyledi. Tekstil’in İhtiyacın yanı sıra büyü te bir istihdam kaynağı olduğunu hatırlatan Bulgan: “Temel 3 ihtiyaç nedir diye soracak olursak Beslenme, barınma ve giyinme. Tekstil sektörü de giyinme alanına eden bir çatı olarak insanoğlunun bu ihtiyacını karşılıyor ve bundan dolayı da tarihin her döneminde ayrı bir öneme sahip. Aynı zamanda ülkemiz üretimine istihdamına ve ihracatına önemli katkısı olan bir sektör. Tekstil sektöründe ki sıkıntılar, ülkemizin üretimini, istihdamını ve ihracatını mutlaka etkilemektedir. Kahramanmaraş ekonomisi de Türkiye ekonomisine paralel olarak tarım ekonomisinden sanayiye doğru müthiş bir evirilme içerisinde” ifadelerini kullandı.

BUGÜN BULUNDUĞUMUZ DURUM ONLARIN ESERİ

Kahramanmaraş ekonomisinin bu denli iyi bir durumda olmasının sebebini anlatan Bulgan, ekonomiyi iyi noktalara getiren özgüvene sahip cesur ve azimli iş adamlarını da unutulmaması gerektiğinin altını çizerek: “Bugün bulunduğumuz bu durumda onların eseri. Biz aynı zamanda tekstil alanında dünya ile mücadele eden bir ülkeyiz. Tabii ki avantajlarımız var, dezavantajlarımız var, zayıf yönlerimiz var. İşte bu zirvede bunların hepsi masaya yatırılıyor. Ben bu çalışmaların sonucunda Özellikle güçlü yönlerimizin güçlendirme, zayıf yönlerimizi de daha iyi duruma getirmek için uğraşacağız. Tabi bunlar neticesinde gerek kamu sektörünün gerek özel sektörün alması gereken ayrı ayrı olarak ve birlik olarak alınması gereken tedbirler olacak. Zaten buna yönelik olarak bizim üniversitemizde tek meri üst gibi en son kurulan Teknokenti ile beraber bu alanda somut çalışmalar yapılmaktadır. Kahramanmaraş’ın Allah vergisi doğal zenginlikleri, enerjide ki potansiyeli ve zengin su kaynakları ve çok uzun yıllar geçmişe dayanan tarih birikimi ve aynı zamanda ekonominin her alanında çok çalışan ve bunu gayretle sürdüren bir şehrimiz. Kahramanmaraş’ın geleceğine o yüzden hep parlak bir gözle bakıyoruz. Tekstil alanında somut olarak çalışmalar devam etmekte. Bizde valilik olarak buna destek veriyoruz. Bu çalışmaların sonucunda ihracatımız artacak ve dünyada söz sahibi bir ülke haline geleceğiz” şeklinde konuştu.

KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE’DE SÖZ SAHİBİ ŞEHİRLERDEN BİRİ

Tekstil alanında Kahramanmaraş’ın Türkiye’ye örnek olacak bir başarısının olduğunun altını çizen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, geçmişte verilen mücadelelerin yanı sıra ikinci nesil’de iyi çalışmasıyla tekstilin iyi bir yerde olduğunu söyledi. Kahramanmaraş’ın Pamuk memleketi olduğunu belirten Erkoç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraşımız biliyorsunuz bir pamuk memleketi. Ayrıca Kahramanmaraş çırçır yatırımları ile ticarete başlayıp daha sonra büyük tekstil, iplik ve dokuma hanelere dönüştürdü. Bu büyümenin bir hikâyesi var. Bugün Türkiye’de söz sahibi şehirlerden bir tanesi Kahramanmaraş. Devletin verdiği imkânları en iyi şekilde değerlendiren ve çok az miktarını bile heba etmeyen bir şehir Kahramanmaraş’ımız. Bundan dolayı Kahramanmaraşlı girişimcileri tebrik ediyoruz.

TEŞVİK YASASINI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİREN ŞEHİRLERDEN BİR TANESİYİZ

Özellikle son 5084 numaralı teşvik yasasından sonra Kahramanmaraşımız tekstil alanında çok büyük yatırımlara imza attı. Bu 5084 numaralı teşvik yasasını en iyi şekilde değerlendiren illerden bir tanesi oldu. Özellikle SGK ve Enerji teşviki alanında bu yasayı çok iyi değerlendirerek bugünlere geldi. Yeni organize sanayi bölgeleri olmamasına rağmen arsa maliyetini karşılayarak iş adamlarımız çok büyük yatırımlar yaptı. Ve bundan sonra da yeni organize sanayilerimizi inşa etmeye devam edeceğiz.

TEKSTİL BATIDAN DOĞUYA KAYIYOR

Tekstil sektörü biliyorsunuz batıdan doğuya doğru kayıyor. Avrupa’da geçmişte tekstil alanında büyük yatırımlar vardı. 80’li yıllardan sonra bizim ülkemize ve daha doğuya doğru yayılmaya başladı. Çünkü tekstil sektörün genelde iş gücü ağırlıklı bir sektör. Kahramanmaraş’ta sanayileşmeyi tekstil ile başlatan yatırımcılarımız müteşebbislerimiz şimdi değişik alanlarda yatırımlar yapmakta. Gıda sektöründe dünya çapında markalarımız var. Artık Kahramanmaraş birçok alanda çeşitlilik göstermekte. Ben inanıyorum ki Kahramanmaraş’ın tekstil e diğer alanlarda ki altyapıları çok sağlam pamuk üretiminden başlayarak bu noktalara fabrikalar kuruldu. Çiftçilik yaparak, pamuk üreterek ve hammadde üreterek bu işin içinde büyüyen insanlar bu yatırımları nihai ürünlere çevirerek konfeksiyon sektöründe de Kahramanmaraş’ın gelişmesini sağladılar. İspanyada bizi gezdiren rehberimiz burada ki tekstil ürünlerinin Türkiye’den ve özellikle Kahramanmaraş’tan geliyor demesi beni çok gururlandırdı.  Kahramanmaraş artık tekstil başkenti olmaya aday. Hatta belki de tekstil başkenti.

TEKSTİL TOPRAĞINA GERİ DÖNÜYOR

DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ise “Tekstil toprağına geri dönüyor sloganıyla” yola çıkıldığını bu zirvenin Kahramanmaraş’a çok büyük değerler katacağını söyledi. DOĞAKA’nın Özel sektör ve STK’lar ile iyi işbirliği yaptığını kaydeden Yıldız: “Kuruluş amacına ulaşmak adına 2010 yılından bugüne Ajansımız bütün imkan ve araçlarını seferber ederek bölgesel gelişmeyi hızlandırmaya çalışmıştır. Bu araçların başında mali ve teknik destek programlarımız gelmektedir” dedi.

Onur Yıldız şöyle devam etti: “Ajansımız Bugüne kadar bölgemizde 1200 adet başarılı proje ilan etmiş, 112 milyon TL tutarındaki hibe desteklerimiz başarılı projelere tahsis edilmiştir. Kahramanmaraş’ta toplam 424 proje başarılı görülmüş başta iktisadi sektörlerden Tekstil, Gıda, Metal Mutfak Eşyaları ve Makine sanayi başta olmak üzere birçok sektöre desteklerimiz ulaşmıştır” diyen Yıldız şunları kaydetti: “Mali desteklerimiz ile sadece yatırım projelerini değil aynı zamanda fizibilite hazırlanması, kümelenme politikalarının geliştirilmesi ve sektörel potansiyellerin tespit edilmesine yönelik meslek kuruluşlarımız, kamu kesimi ve STK’ların araştırma çalışmalarına da Doğrudan Faaliyet Desteği adı altında katkı sağlamaktayız. Bu program kapsamında bugüne kadar Kahramanmaraş Sanayisinin Üretim ve Teknolojik Altyapısının Araştırılması, Tarımsal Yatırım ve Üretim Stratejik Planı, Kuyumcukent Fizibilite Çalışması ve Katı Atık Yönetimi gibi birçok proje hayata geçmiştir. Sosyal kalkınma alanında ise SODES programını uygulayan pilot Ajans olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

TEKSTİLİN KALBİ BURADA ATACAK

“Yine yürütmüş olduğumuz teknik destek programları ile bölgemizdeki aktörlerin kurumsal kapasitelerini arttırmak adına, karşılaştıkları teknik sorunlara eğitim verilmesi veya geçici personel görevlendirilmesi yoluyla çözümler üretilmiştir. Ajansımızın doğrudan kendisinin yürüttüğü şu an içinde bulunduğumuz Tekstil Zirvesi gibi sempozyumlar, konferanslar, fuarlar ve diğer ulusal ve uluslararası organizasyonlar ile de bölgemizin tanıtımı ve gelişmesine katkı sağlamaktadır. Tekstil sektörünün kalbinin atacağı Üç gün sürecek tekstil zirvemizde 8 oturum 5 panel ve bunların yanında proje pazarı gerçekleştirilecek olup yerli ve yabancı olmak üzere 57 konuşmacı ve 70 proje sahibi organizasyonumuzda yer alacaktır. Tekstil sektöründe gelişme kaydetmiş illerin başında gelen Kahramanmaraş bölge ekonomisinde önemli rol oynamaya devam etmektedir İplik, dokuma, örme, boy-terbiye, hazır-giyim gibi birçok alanda 270 civarında imalatçı firması, istihdam dostu olmasıyla beraber 42 bin 400'e yakın çalışanı, 660 milyon doları geçen ihracat rakamı, Türkiye'nin toplam iplik üretiminin yüzde 35'i ve dokuma kumaş üretimin yüzde 10'u ile Kahramanmaraş'ın lokomotif sektörleri arasında yer alan tekstil sektörünün ikinci defa gerçekleştirilen bu zirve ile yeni bir ivme ve canlılık kazanacağını ümit ediyoruz”

Panele Kahramanmaraş Vali Vekili Erkan Bulgan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, KMTSO Meclis Başkanı M. Hanifi Öksüz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Hahçiçek, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Tekstil Meclis Başkan Vekili Alişan Arıkan ve çok sayıda işadamı ile akademisyen ve üniversite öğrencileri katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.