1. HABERLER

  2. KEKEÇ: HALKBANK’IN ESNAF KREDİSİ FAİZİ DÜŞTÜ
KEKEÇ: HALKBANK’IN ESNAF KREDİSİ FAİZİ DÜŞTÜ

KEKEÇ: HALKBANK’IN ESNAF KREDİSİ FAİZİ DÜŞTÜ

S.S. Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ali Rıza Kekeç; TESKOMB aracılığıyla Halkbank’tan esnaf ve sanatkara kullandırılan kredilerde faiz oranının % 4’e düştüğü ve ödeme süresinin de 5 yıla çıktığı

A+A-

Bölge birlik Başkanlığının yanısıra S.S. Kahramanmaraş Merkez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanlığını da yürüten Ali Rıza Kekeç, “Esnafımız için verdiğimiz mücadelemizin sonucunu aldık. Faizleri, masrafları düşürdük ve ödeme süresini uzattık. Bankalardan % 50 daha ucuz kredi veriyoruz.” dedi.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yılbaşında % 7,8'den, % 6'ya indirilen esnaf kredisi faizlerinin yüzde 5 ila 4 seviyelerine düştüğünü belirten Kekeç; 01 Mayıs 2013 tarihinden itibaren esnaf  kredilerinin 1 yıla kadar vadeli olanların faiz oranı yüzde 4’e, 1 yıldan fazla olan kredilerde ise faiz oranının yüzde 5’e indirildiğini, 30 Nisan 2013 tarihinde 7000 kişinin katılımıyla Ankara’da ADO Toplantı Salonunda Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın esnafa bu büyük müjdeyi verdiğini söyledi.

İSTİHBARAT ÜCRETİ KALKTI

Aynı zamanda kullandırılan esnaf kredilerinde de büyük ölçüde kesintilerin düşürüldüğünü belirten Kekeç, eskiden % 7,5 olan kesintinin şimdi % 4,5 e düşürüldüğünü böylelikle esnafın eline çok daha fazla para geçtiğini belirterek, Örneğin; eski faizlerle 10 bin TL. 2 yıllık kredi kullanan bir ortağın eline 8.975 TL geçerken şimdiki faiz ve kesintileriyle 9.375 TL eline geçtiğini ve bunun yanı sıra Halkbank’tan kesilen istihbarat ücretinin de kaldırıldığını söyledi.

DAHA ÖNCE KREDİ KULLANANLAR DA FAYDALANACAK

Aynı zamanda hiçbir plasman sıkıntısının yaşanmamasının yanı sıra, 1 Mayıs 2013 tarihinden önce kredi kullanan ortaklar için de kullandıkları kredinin vadesi gelmemiş ise onların da yeni faiz oranı ve kesintilerden faydalanacakları, kredi taksitlerinin de 3 er ve 6 şar aylık dilimler halinde olduğunu belirtti.

ÖDEME SÜRESİ 5 YILA ÇIKTI

Daha önceleri 4 yıla kadar ödeme seçeneği sunulurken bu sürenin de 5 yıla çıktığını belirten Başkan Kekeç; “Bankalarla rekabet gücümüzün kalmadığı bir ortamdan faiz ve kesintilerin indirilmesiyle kümülatif toplamda bankalardan % 50 daha düşük Esnaf ve Sanatkarımıza kredi kullandırma imkanına kavuştuk” dedi.    

KREDİ KULLANMANIN TAM ZAMANI

Başkan Kekeç, 2010-2011 yılları arasında 50.000 TL.olan üst limitin, 2012 yılında kooperatiflerin mali durumları göz önüne alınarak 125.000 TL’ ye kadar çıkarıldığını belirterek, Başkanı olduğu Merkez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin de bu grup da olduğunu söyledi ve “Kredi kullanmak isteyen esnaf ve sanatkarımız için şuan içinde bulunduğumuz durum bulunmaz bir fırsattır” dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.