1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KANDİL'DE EYLEM DEVAM EDİYOR.
KANDİL'DE EYLEM DEVAM EDİYOR.

KANDİL'DE EYLEM DEVAM EDİYOR.

Kahramanmaraş'ın Ekinözü İlçesi’nde 2010 yılında temeli atılan ve geçen aylarda faaliyete geçen Kandil Barajı nedeniyle mağdur olan köylülerin yaşadıkları sıkıntılar hala sürüyor. Kandil Köyüne bağlı Kandil Özü Mezrası’nda yaşayan köyüler 2 gündür eylemde

A+A-

 Eylemin duyan, CHP Ekinözü Belediye Başkan Adayı Fatih Vicdan bölgeye giderek köylülerin sorunlarını ve sıkıntılarını dinledi. Vicdan baraj mağduru vatandaşların haklarını aradıklarını ve bu yolda onlara destek verdiğini söyledi.

 Kahramanmaraş yılar önce kendilerine iş sözü verildiğinden dolayı evlerini istimlak edildiğini söyleyen köylüler, şimdi ise yetkililerin sözlerini tutmadığını, iş sözünün yerine getirilmediğini ve işe alınmadıklarını söylediler. 30 haneli köyde 6 aileye iş sözü verilerek İstimlak ödenmediği ve işe alınmadıklarını söyleyen köylüler, kadın, erkek, çocuk hep birlikte yetkililerin yollarını keserek girişlerine izin vermiyorlar. 3 çocuk annesi olan Fatma Kelek; “barajın 4. senesidir,  Enerjisa yetkilileri tarafından evimize kadar gelinip, bize iş sözü verildi.” “Size üretimde iş vereceğiz, sizler mağdursunuz. dediler.’’  şimdi ise bizi şantiyeye bile almayarak, siz kimsiniz! Diyerek tepki veriyorlar. Baraj yapılırken çıkan tozunu, kirini, pisliğini biz çektik, şimdi ise muhatap dahi alınmıyoruz. Söz verildiği halde işe almıyorlar. Bu barajın kurulmaya başlandığında,  çocuklarımız hasta oldular,  mikrop kaptılar. Hastaneden bir yetkili bir doktor eve gelmedi. Biz bunları yaşadık bütün bu sözler olanlar karşısında kimsenin bizi muhatap almaması yüzünden biz bu eylemi başlattık. İki gündür biz burada aç susuz bekliyoruz. Gerekirse 49 yıl daha burada yine aç susuz beklemeye de hazırız, yeter ki buradaki 6 aileye iş imkanı sağlansın işe alınsınlar yoksa biz burada bu perişan halimizle eylemi yapmaya devam edeceğiz. Kimse duymuyorsa sesimizi buradan Sayın Başbakan’ıma ve yetkilere sesleniyorum onlar duysunlar, Enerjisa istese burada bu 6 aileye iş de verir aşta. Biz kendilerinden sadaka istemiyoruz iş istiyoruz eşlerimizin çocuklarımızın kollarının kuvvetleriyle çalışıp kazanacakları iş istiyoruz. Bunu da eğer ortada bir takım sözler varsa olaylar varsa vermek zorundalar dedi.  

 

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI VİCDAN SORUNLARI DİNLEDİ.

CHP Ekinözü Belediye Başkan Adayı Fatih VİCDAN eylemi duyar duymaz bölgeye giderek köylülerle görüşüp, onların sorunlarını dinledi ve gereken desteği vereceğini söyledi.

   Eylemin duyan CHP Ekinözü Belediye Başkan Adayı Fatih Vicdan bölgeye giderek köylülerin sorunlarını dinledi. Vicdan; ”Kandil Özü Mezrası’nda yaşayan vatandaşların haklarını aradıklarını söyleyerek. Kandil Barajının bitmesi ile birlikte Kandil Özü dediğimiz, baraja en yakın mezramızda 30 haneden 6 haneye düşmüş ve bunlara Enerjisa yetkilileri tarafından iş sözü verilmiş,  buna rağmen henüz iş verilmemiş olması ve vatandaşlarla ilgilenilmemesi bu insanların sesini duyurmak için böyle bir eyleme sevk etmiştir. Buradaki insanlar sadece kuvvetleriyle çalışıp kazançlarını sağlayacak iş istiyorlar. Eş ve çocukları ile birlikte yola gelmişler eylem için. Burada yaşayan vatandaşların eşleri, çocukları mağdur durumda, köylüler iş bulmak için gurbete gidilmesi yönünde değiller, çünkü burası bir dağlık ve alan kimse yok. Burada kandil barajın en çok sıkıntısını çeken, barajın patlama noktasına 100 metre mesafede bulanan arkadaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini ve enerjisa’nın bu duruma bir an önce çözüm bulmasını, verilen sözlerin tutulmasını ve bu ailelerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz…” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.