1. HABERLER

  2. KALİDA KAHRAMANMARAŞ’TA 13 KİŞYE ÖDÜL VERDİ
KALİDA KAHRAMANMARAŞ’TA 13 KİŞYE ÖDÜL VERDİ

KALİDA KAHRAMANMARAŞ’TA 13 KİŞYE ÖDÜL VERDİ

Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA) Başkanı Osman Gemci, KALİDA 2. Ödül Gecesi’nde şunları söyledi:

A+A-

“Kurulduğu günden bu güne kadar kardeşlik, paylaşım, birlik ve beraberlik anlamı taşıyan KALİDA,  bugün 20 yaşında. Hayallerini birleştiren 7 kişinin kurduğu Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneğimiz bugün 500 üyesiyle kentinin ve ülkesinin hayallerini büyütmek için çalışmaya devam ediyor. Derneğimizin kurucusu değerli arkadaşlarımıza ve bu günlere kadar gelmesinde emeği geçen tüm KALİDA ailesine şükranlarımızı sunuyoruz.

 Birlik ve beraberliğe önem vererek kol kola yürüyoruz, şehrimizin ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu hep beraber sahipleniyoruz... Amacımıza ulaşabilmek için TUSKON’a bağlı tüm Federasyon ve dernekler ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Başbakanımız ve bakanlarımızın da katılımları ve destekleri ile Amerikadan - Cin'e, Rusyadan - Güney Afrikaya kadar yüzlerce iş gezisi düzenlendi. Ülkemizde binlerce işadamını ağırladık. Hem ülkemizi hem de iş alanlarımızı yabancılara anlattık. Bunların yanında KALİDA çatısı altında kurulan komitelerimizle de iş organizasyonları gerçekleştirip olası tüm iş imkânlarını üyelerimizle değerlendirdik.

Ancak daha yapacak çok iş var…  Geliştirilecek ve uygulanacak projelerimizle hep beraber yol almaya devam edeceğiz.

 Kahramanmaraş son 7 yılda 5 milyar dolar reel sektör yatırımı yaparak, bugün yılda 6 milyar lira sanayi hasılası ve 2 milyar dolar dış ticaret hacmi üreten bir sanayi kenti durumundadır. 2023 ihracat hedefi 5 milyar dolardır. Bugün resmi istatistiklere baktığımızda, Adana, Kayseri, Denizli, Mersin, Manisa, Eskişehir gibi illeri geride bırakarak sanayi enerji tüketiminde 11. sıraya yerleşmiştir. Diğer yönden sanayi işletmelerimizin profiline baktığımızda maalesef bazı kurumsal firmaların dışında birçok işletmemizin ciddi şekilde desteğe ihtiyacı olduğu görülmektedir. Bu imalat firmalarının ancak yüzde 30’unda üniversite mezunu yönetici bulunurken, gerçek anlamda ar-ge çalışması yürütülmesi bakımından firmaların yüzde 76’sında mühendis veya teknisyen istihdam edilmemektedir.  Bizler de bu nedenle, özellikle KOBİ’lerin yoğunlaştığı metal mutfak gereçleri, konfeksiyon, ayakkabıcılık, mobilya, kuyumculuk gibi sektörlerimizin desteklenmesini bekliyor, bunların dışa açılmış birer büyük şirket olmalarını arzu ediyoruz.

Türkiye’nin içinde bulunduğu istikrar süreciyle birçok ülkede Türk insanı ile iş yapmak, ortak olmak, Bir Türk markasının temsilcisi olmak itibar vesilesi olmuştur. Biz de tüm bu pozitif ortamı kullanarak diyoruz ki; zaman; daha atak, daha hızlı, daha azimli olarak tüm dünyayı harman etme zamanıdır. Gelişmiş ülkelerin ekonomik sıkıntılarından dolayı bıraktıkları pazarlarda söz sahibi olma zamanıdır. Afrika ve Orta Doğu pazarı bu manada bizim için kaçırılmaması gereken pazarlardır. Mevsiminde atılmayan adım beyhude adımdır. Bugünün çok küçük ekonomiye sahip ama gelecek vadeden ülkelerinde, yarının dev markaları olma zamanıdır. Bunun için de ihtiyacımız olan tek şey, ortaklık kültürünü geliştirmek, kurumsallaşmak ve çok çalışmaktır.

Diğer çok önemli bir konuda sivil Anayasa hazırlıklarıdır. İş dünyasının temsilcileri olarak artık bir Sivil Anayasanın kaçınılmaz olduğunu söylemeye gerek duymuyoruz.  Dünya,  hızla ilerleyen teknoloji ve değişen siyasi yapısıyla bizleri de bir şekilde etkisi altına almaktadır.  Unutmamalıyız ki artık Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Bizler Dünya’daki gelişmeleri iyi okumalı ve siyasi-ekonomik istikrarı sürekli kılmalıyız. Bunun için de güçlü, akılcı bir sivil Anayasa’ya acil ihtiyacımız var.

Dünyaya örnek olacak bir anayasayı ülke ve millet olarak hak ediyoruz. . Böyle bir anayasa, uluslararası kamuoyunda ülkemizin güçlenmesinin önünü kesmeye çalışan çevrelerin ve ülkemiz hakkında oluşturulmaya çalışılan önyargıların tümüyle sonlandırılmasında da etkili olacaktır. Böylesine önemli gördüğümüz sivil anayasamız şüphesiz ki Cumhuriyetin 100. Yılı hedeflerine varma sürecinde elimizi güçlendirecektir. Bu bağlamda başlatılan çözüm sürecini de destekliyor ve Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının bu sürecin müspet neticesine bağlı olduğuna inanıyoruz. İç problemini halledememiş bir ülke dışarıda başarılı olamayacaktır. Cehaletimizi kullananlara eğitime daha fazla yatırım yaparak, fakirliğimizi kullananlara üretimle zenginleşerek, farklılığımızı kullananlara kardeşçe bir birimize sarılarak cevap vermek durumundayız. Sonu gözükmeyen bir kavganın daha fazla sürmesi yaralarımızı kanatmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. 

2023 yılına geldiğimizde 500 milyar $ ihracat yapan, ama dış ticaret dengesini de sağlamış,

Kişi başı 25.000$ gelire sahip, ama bölgeler arası gelir farklılığını minimuma indirmiş,

Barış ve huzur içerisinde yaşayan, Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birine sahip ama aynı zamanda en iyi demokratik sistemi de işleten,

Geleceğe çok daha fazla ümitle bakan, tüm dünya ile barışık bir Türkiye görmek istiyoruz.

 2. KALİDA Ödülleri gecemizi bu inançlar ve umutlar içinde gerçekleştiriyoruz.

Biz iyinin, güzelin, paylaşmanın yanında bir derneğiz,

Biz adaletin yanındayız,

Biz kardeşliğin, saygının yanındayız,

Biz kendini bilmenin ve imkânlarını “en iyi” için kullanabilenin yanındayız,

Biz büyümek isteyen çalışanın yanındayız,

Biz, insanı yaşatmanın devleti yaşatmak olduğu bilincine sahip olan aydınlığın yanındayız.

Biz çizilen yolda yürüyenlerin değil, yolunu güzelden yana çizenlerin yanındayız.

Yarını bugünden görüp yönlendirenlerin yanındayız.”

 

2. KALİDA ÖDÜLLERİ

ÖDÜL ALAN KİŞİ-KURUM

 

1

YILIN İŞ ADAMI ÖDÜLÜ

ABDULKADİR KURTUL

İSKUR

2

YILIN İŞ KADINI ÖDÜLÜ

AYŞEGÜL KISAKÜREK DİNÇER

PİSERRO

3

 KISA SÜREDE BÜYÜME GÖSTEREN FİRMA ÖDÜLÜ

MEHMET SAY

AKSAY İNŞAAT

4

YILIN GİRİŞİMCİSİ ÖDÜLÜ

MUSTAFA KOCABAŞ

TERMOTÜR KAZAN ve ISI

5

YILIN SPORCUSU ÖDÜLÜ

MERVE KENGER

GÜREŞÇİ DÜNYA 2.

6

YILIN SPOR ADAMI ÖDÜLÜ

ALİ İHSAN KABAKÇI

GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜD.

7

K.MARAŞIN TANITIMINA DESTEK ÖDÜLÜ

CÜNEYT BEYİT

AKSU TV

8

EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ

HALİL İBRAHİM GÜMÜŞER

KİPAŞ YÖN KUR. BAŞ VEKİLİ

9

 İLİMİZİN TARİHİ VE KÜLTÜREL GELİŞİMİNE KATKI ÖDÜLÜ

PROF. DR. Ahmet EYİCİL

KSÜ TAR,H BÖLÜMÜ

10

 YAPTIĞI BİLİMSEL ÇALIŞMA İLE ÖNE ÇIKAN KİŞİ ÖDÜLÜ

YARD. DOÇ. DR. Mehmet SÜTYEMEZ

KSÜ ZİRAAT FAK. BÖLÜMÜ

11

KÜLTÜRÜMÜZÜN DEVAMLILIĞINI SAĞLAYAN ZANAATKAR ÖDÜLÜ

ARİF YÜCEL

KSÜ İLAHİYAT FAK.

12

YURT DIŞINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALARLA ADINDAN SÖZ ETTİREN HEMŞERİMİZ ÖDÜLÜ

ÜNAL İNAL

JEO TEKS

13

 KALİDA ÖZEL ÖDÜLÜ

ALİ GALİP ÇALIK

MATESA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.