1. YAZARLAR

  2. Hanzala YILDIZ

  3. Kalbimizin Kudüs’ünü kurtarabildik mi?
Hanzala YILDIZ

Hanzala YILDIZ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalbimizin Kudüs’ünü kurtarabildik mi?

A+A-

Son olayların gösterdiği aşikar bir sonuç var ortada, Batı bize yüzünü artık döndü. Biz onu her ne kadar istesek de o bizi istemiyor. Biz hak ile batıl konusunda şaşırdığımız noktada, Batı bize Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Afganistan’da yaptıkları ile kendisinin batıl olduğunu bize ispatladı.

Buna rağmen reaksiyon göstermeyen kalplerimiz, Şah damarımıza vurulan Kudüs perçiniyle tekrar canlandı. Ancak bu canlılık fiili olarak vücut bulmadığı zaman, Klasik kınamalardan, Klasik protestolardan öteye gidemeyecek.

Aslında Dünya’nın seyrini değiştirebilecek kapasitemiz var. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanıyız. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığı çok önemli ve kapsamlı bir görevdir. 57 üyesi bulunan İslam İşbirliği Teşkilatının dikkat çekici üyeleri var. Rusya gözlemci ülke olarak yer aldığı Teşkilatın, Daimi üyeleri Bahreyn, Lübnan, Afganistan ve Filistin’in de içerisinde bulunduğu bu teşkilatın ana görevi Teşkilat içerisinde bulunan Müslüman Devletlerin güvenliğinin sağlanması ve ekonomi dengelerinin gözetilmesi. Bu sebep ile Filistin’in içerisinde bulunduğu durum göz önünde bulundurularak, Kudüs’e fiili yardım sağlanabilir.

Bunlar Hükümetin yapacağı görevler, Peki biz Müslümanlar olarak, Kudüs’ü ne kadar anlayabiliyoruz. Kudüs’te mevcut durum, bizim sandığımızdan ve düşündüğümüzden daha kötü ve acı. Birilerinin ‘Bu da siyasi bir konjonktür, olayları büyütmeye gerek yok.’ gibi içi boş dışı yüzeysellik kokan cümlelerini bir yana bırakacak olursak, Kudüs’ü anlamamız daha kolaylaşacaktır.
Kudüs’ü anlamak için önce Kudüs’te neler olup bittiğini bilmemiz gerekiyor. Kudüs’te meydana gelen birkaç önemli olayı paylaşıyorum.

*Müslümanlara 16 ay kıble görevi yapmış

*Hayber, Tebük, Mute savaşları Peygamber Efendimiz (sav) tarafından bizzat Kudüs için yapılmıştır.

*Selahattin Eyyubi’nin 80 bin kişilik Haçlı ordusunu tarihin tozlu raflarına gönderdiği yerdir.

*Üç dinin önemli temsilcileri Hz İbrahim, hanımı Hz Sârâ ile Kudüs yakınlarındaki Sebu'da yaşamıştı. İkinci oğlu Hz İshak burada doğdu ve 160 yaşında Kudüs yakınlarında vefât etti. Babası Hz İbrahim'in el-Halil kasabasındaki mezarının yanına defnedildi. İshak, Yakup, Yusuf peygamberlerin ve Sârâ Annemizin kabirleri de buradadır.

*Yüce Allah (cc) Kur’an-ı Kerimde “Mescid-i Aksa” dan adıyla bahsetmekte ve bu Mescidin etrafının mübarek kılındığını bildirmektedir. Bu konuda İsra suresinin 1. Ayetinde şöyle buyrulmaktadır:  “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir.” İsra/ Suresi (1).

Mescid-i Aksa, Kendisini kurtaracak yeni Selahattinleri bekleye dursun, Biz kendi Kıblelerimizdeki Kudüs’ü kurtarmak için mücadele edelim. Zira, Biz kendimiz hakkında düşüncelerimizi değiştirmediğimiz zaman, Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.