1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ’TA KDV ORANLARI DEĞİŞTİ
KAHRAMANMARAŞ’TA KDV ORANLARI DEĞİŞTİ

KAHRAMANMARAŞ’TA KDV ORANLARI DEĞİŞTİ

KALİDA İnşaat Sektörü üyeleri kahvaltı programında buluştu. İnşaat sektöründe KDV mahsubiyetini görüşen müteahhit firmalar yeni yönetmelikleri ele aldılar.

A+A-

Kahvaltı programında inşaat sektörü üyelerine konuşan Serbest Muhasebeci Mali müşavirler Odası Başkanı Arif Şen” Kahramanmaraş Büyükşehir olduktan sonra konut teslimleri 150 m2'nin altında %1, 150 m2'nin üzerindeki %18 olarak devam edecek. Arsa sahipleri ile yapılan kat karşılığı sözleşmelerde teslim edilen daire ve iş yerlerine KDV uygulanmaktadır. Bu değişiklikleri mali müşavirlerimize anlattık, sizlerle paylaşacaklar.” dedi. Satışa konu dairelerin yüz ölçümleri, konut teslim şartları ve KDV iadeleri hakkında bilgi veren Başkan Arif Şen, “ Değişen şartlar ve uygulamalar için müteahhit firmalar mali müşavirleri ile daha çok bilgi alışverişi yapmalı. Bilinmeyen yönetmelikler uygulamadaki hatalara sebebiyet veriyor.”dedi.

Kahramanmaraş Lider İş Adamları Derneği İnşaat Komisyonu Başkanı İbrahim Çakmak “Yeni sistemde 01.01.2013 tarihinden sonra yapı ruhsatı olan inşaatlar için %1 %8 ve %18 KDV uygulanacaktır. ”dedi. Taşınmazların kaç liraya alındığı, ödemelerin nasıl yapıldığı, banka kredisinin kullanılıp kullanılmadığı ve tutanakların belgelenmesi hakkında birçok firmanın bilgi eksiği olduğunu belirten KALİDA İnşat Sektörü Başkanı Çakmak, “Mal satışından 7 gün içinde fatura düzenlenmeli. İş yerinde 10 kişiden fazla işçi çalıştıranların maaşları bankadan ödemesi gerekiyor. Şirketlerde ortaklara ait kredi kartı kullanmamalı.”dedi.

KALİDA İnşaat Komisyonu Başkanı İbrahim Çakmak “Hükümet inşaat sektörünü KDV'yle canlandıracak. Teşvik paketiyle hayata geçecek yeni sistemle belli büyüklükteki yatırımlara KDV istisnası/iadesi uygulanacak. İnşaatçılar KDV mahsubiyetinin yatırımları hızlandıracağını belirtiyor.” dedi.

Başkan İbrahim Çakmak, “İnşaata başladığımızda 150 metrekarenin altında kaç daire üreteceğimizi ruhsatta bildiriyoruz. Bu nedenle yüzde 18'lik KDV'yi inşaat süresince biz üstlenmemeliyiz. 3-6 ay gibi kısa zamanlarda geri alabilirsek iyi olur. KDV istisnası ise tüm sektörü kucaklamalı” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.