1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İSLAMDA KADININ YERİ ANLATILDI
İSLAMDA KADININ YERİ ANLATILDI

İSLAMDA KADININ YERİ ANLATILDI

K.Maraş Müftülüğüne bağlı üç Kur’an kursu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebeti İle Bu Özel Güne Farklı Bir Pencereden Bakabilmek Amacıyla İslamda Kadının Yerini Anlatan Bayanlara Yönelik Bir Toplantı Tertip Etti.

A+A-

   Doğukent Zahit Kotku camiinde yapılan programın ev sahipliğini Ahmet Köse, Evliya ve Zeynel Abidin Kuran Kursu görevlileri yaptı.

Programın İlk konuşmacısı Kahramanmaraş İl Müftülüğü Vaizesi Yasemin Çevlik’ti. Vaize Çevlik burada yaptığı konuşmada, Allahın hanım kullarını mescitlerden alıkoymayın diyen Hz. Peygamber buradaki manzarayı görse muhakkak memnun olurdu dedi. Çevlik, “Camiler eve mescitler sadece erkek kullarına ait değil, buralar siz hanım kardeşlerime de aittir. Peygamberimiz böyle söylemiştir. Ayeti kerimelere bakıldığında Allahın kadın ve erkeği tanımlarken ne diyor, “Ey Erkekler Siz kadınlarınızın Örtüsüsünüz. Kadınlar Sizde Erkeklerin Örtüsüsünüz.” Aslında kadın ailenin temel taşıdır. Bir ailede, yuvada kadın ne kadar sağlam olur, ne kadar güçlü, ilgili ve muhabbetli olursa, o aile yuvası o kadar güçlü olur, yetişen çocuklarda güçlü olur. Kadının güçlü olduğu ümmette güçlü olur. Kadınını güdük bırakan erkek aslında kendi dalını budamaktadır.”şeklinde konuştu.

Ahmet Köse Kuran kursu öğreticisi Selma Özsağır Diyanet Tv mikrofonuna, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebeti İle Bu Özel Güne Farklı Bir Pencereden Bakabilmek Amacıyla Bu Toplantıyı Tertip Ettiklerini belitti ve Amaçlarının kadınları dini yönden takviye olduğunu söyledi. Sahabe hanımlarının hayatı ve peygamber hayatından örneklerle kadının islamda ki yerinin anlatıldığını da ifade eden Özsağır kadını kadın yapan analık şefkati ve merhametiydi bunun idraki için bu programı gerçekleştirdik, dedi

Programa Davet Edilen İl Müftüsü Muhammet Gevher De İslam Dininin Kadınlara Verdiği Önem Ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Hakkında Bir Selamlama Konuşması Yaptı. Müftü Gevher, “ Üzülerek ifade ediyorum ki henüz insanımız bu durumu kavrayamadılar. İslam dini kadına, anneye, hanıma büyük önem vermiştir. Bu Günü kutlarken ölçümüz, önderimiz, Kuranımız, Peygamberimizdir.”şeklinde konuştu.

Program; Sohbet,  İlahiler ve yapılan dualarla son buldu.

Programda Kuran Ve İlahi Dinletilerinin Ardından Günün Anısına, Müftü Muhammed Gevher, Vaize Yasemin çevlik, Ahmet Köse Kuran Kursu öğreticisi Selma Özsağır, Evliya Kuran Kursu öğreticileri Ayşe Okumuş, Sıdıka Aksoy, Zeynel Abidin Kuran Kursu Öğreticisi Sahura Baltaş, katılımcı hanımlara Hediyeler takdim ettiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.