1. HABERLER

  2. İŞKUR YÖNETİM KURULU BAŞKANI KURTUL: BU ŞEHRİ DÜNYA MARKASI HALİNE GETİRELİM
İŞKUR YÖNETİM KURULU BAŞKANI KURTUL: BU ŞEHRİ DÜNYA MARKASI HALİNE GETİRELİM

İŞKUR YÖNETİM KURULU BAŞKANI KURTUL: BU ŞEHRİ DÜNYA MARKASI HALİNE GETİRELİM

Kahramanmaraş ve İş dünyasında şehrin ekonomisine kattığı büyük değerin yanı sıra mütevazi kişiliği ile ön plana çıkan ve iş adamları arasında şehrin abisi rolünü üstlenebilecek İskur A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Kurtul, Hedefimiz hep birlikte

A+A-

2014 yılı ekonomisini nasıl değerlendirirsiniz?

 
İki açıdan bakmak lazım. Ekonomik veriler ve piyasa algısı olarak. 2014 yılında Türkiye,  ekonomik veriler anlamında iyi bir yıl geçirmiştir. En önemli ithal kalemi olan petrol fiyatlarındaki düşüş, cari açığı önemli ölçüde azaltmış; ithalat rakamları gerilerken; ihracat değerleri artmıştır. Ancak, reel sektörde piyasa hissiyatı olarak son iki yıla göre daha durağan bir yıl geçirdik. Piyasalardaki en önemli sıkıntı talepteki iştahsızlık ve likidite problemi. Ürettiğimiz ürünlerin %70’inden fazlasını ihraç eden bir grup olarak; özellikle ana pazarlarımız olan AB ülkeleri, Rusya ve Brezilya’daki ekonomik sıkıntılar, fiyat algısını ciddi anlamda baskı altında tutarken; ödeme vadelerini uzattı. Tüm dünyada faiz oranları inerken Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmemesi, yurtiçi piyasalarında da nakit sıkışıklığına neden oldu. Ayrıca, ana sektörümüz olan tekstil tarafında, hammadde fiyatlarının yıl başına göre %30’un üstünde gerilmesi ve piyasanın düşüşü hemen fiyatlama isteği karşısında alım sözleşmelerinin çok önceden yapılması sonucu oluşan yüksek alım maliyetleri, sektörü olumsuz yönde etkiledi. Özetle, ekonomik veriler anlamında iyi bir yıl; reel sektör, özellikle de kendi sektörümüz açısından ise durağan bir yıl geçirdik diyebilirim.

2014 yılı siyasi olarak nasıl geçti değerlendirmeniz nedir?
 
Siyasi olarak hareketli bir yıl geçirdik. Yerel seçimler ve akabinde Cumhurbaşkanlığı seçimi. Bizi sanayici ve yatırımcılar olarak sevindiren en önemli şey siyasi istikrarın bozulmaması. Ekonomik istikrar için siyasi istikrar şart. Geleceğe güvenle bakmak, daha uzun vadeli plan ve programlar yapmak, kendinize daha net hedefler koymak için siyasi platformun kaygan olmaması son derece önemli. Türkiye ekonomisinin en ivmeli büyüdüğü dönemler, hep milli iradenin hakim olduğu ve siyasi istikrarın sağlandığı yıllar olmuştur.
 
2015 yılında Türkiye'de ekonomi ve siyaseti nasıl görüyorsunuz?
 
Ekonomik olarak beklentim ve isteğim, 2014 yılına göre daha iyi bir yıl geçirmek. Bunun için, ihracat pazarlarımızın bir an önce toparlanmasını temenni ediyorum. Öte yandan, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürerek, yurtiçi piyasalarındaki likiditeyi ve canlılığı artırmasını bekliyorum. Malum önümüzde genel seçimler var. Bu piyasaları biraz olsun canlandıracaktır. Seçimlerin, Türkiye için hayırlı geçmesini ve siyasi istikrarın bozulmadan devam etmesini diliyorum.
 
2015 yılında Kahramanmaraş'ın ekonomisini nasıl görüyorsunuz?
 
Türkiye ekonomisine paralel, 2014’e göre daha iyi bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum. Malum, şehir olarak 2023 yılı hedeflerimizi var. 5 milyar USD ihracat rakamı için yıllık %20 büyümemiz gerekli. 2015 yılı için 1,2 milyar USD ihracat rakamına ulaşmamız lazım. Bu, yeni yatırım demek; yeni üretim tesisleri demek. Umarım, Tomsuklu Bölgesi’ndeki OSB çalışmaları bir an önce neticelenir ve orada yeni yatırımlar hayata geçer.
 
İSKUR’un 2015 yatırımları nelerdir?
 
Mevcut sektörlerimizde büyüme hedeflerimiz var. Tekstilde, gerek Kahramanmaraş’ta gerekse farklı şehirlerde planladığımız yeni yatırımlar var. Enerji tarafında, üretim kapasitemizi ve çeşitliliğimizi artırma hedeflerimiz var. Mevcut sektörlerimiz dışında, ilgilendiğimiz ve fizibiliteleri üzerinde çalıştığımız birkaç farklı sektör daha var.
Kahramanmaraş'ta iş dünyasının beraber hareket etmesi birlikte olması Kahramanmaraş ekonomisine nasıl bir değer kazandırır?
Kahramanmaraş, doğduğumuz, büyüdüğümüz, iş yaptığımız nadide yurdumuz. Biz bu şehrin insanlarıyız. Bu şehirde yaşayan tüm kardeşlerimizle birlikte Kahramanmaraş ailesinin birer üyesiyiz. Hedefimiz hep birlikte bu şehri sürekli geliştirmek ve dünyada marka şehir haline getirmek olmalı. İyiyi, doğruyu hep birlikte takdir etmeli örnek göstermeli ve örnek almalıyız. Kötüyü, yanlışı hep birlikte uyarmalı, düzeltmeliyiz. Çok klasik bir örnek vardır her zaman verilen. İnce bir çubuğu eğip kırmak çok kolaydır; ancak 20 tane ince çubuğu birleştirip bükmeye çalışsanız; kıramazsınız. Birlikten, her zaman kuvvet doğar. Sadece iş dünyası değil, siyasetçilerimiz, bürokratlarımız, şehrimizin tüm ileri gelenleri hep birlikte hareket etse; inanın bizi kimse tutamaz. Potansiyeli çok yüksek bir şehiriz; yeter ki sinerjiyi yakalayalım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.