1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İNŞALLAH MISIR’DA DARBE TERS TEPECEK VE HALKIN İRADESİ GALİP GELECEKTİR
İNŞALLAH MISIR’DA DARBE TERS TEPECEK VE HALKIN İRADESİ GALİP GELECEKTİR

İNŞALLAH MISIR’DA DARBE TERS TEPECEK VE HALKIN İRADESİ GALİP GELECEKTİR

Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı GÜVENÇ: “Mısır’da yaşananlara sessiz kalan ABD ve Avrupa Birliği demokrasi dersinden sınıfta kalmıştır.”

A+A-
   Milletvekili GÜVENÇ, Mısır’da ordunun darbe yaparak yönetime el koyması üzerine bir açıklama yaparak olayı kınadığını ve Dünya’nın neresinde olursa olsun darbe ile yönetime el koymanın kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etti.

GÜVENÇ, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “ Demokrasilerde iktidarlar ancak seçimle belirlenir, halkın sandığa giderek seçimle belirlediği iktidarı gasp yoluyla almak, insanlığa karşı işlenmiş suçtur. Herkesin de bildiği gibi geçmişte dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun darbe yönetimleri döneminde her türlü insan hakları ihlalleri yaşanmış, haksız tutuklamalar, işkenceler ve idamlar yaşanmış, temel hak ve hürriyetleri insanların elinden alışmıştır. Bugün Mısır’da yaşanılan da tarihin sayfalarında kara bir leke olarak yer alan bu darbelerden biridir. Mısır’da ilk kez demokratik seçim yoluyla halkın %52 oyunu alarak iktidara gelen hükümetin 1 yıl sonra darbeyle indirilmesinin hiçbir meşru gerekçesi olamaz. 5 yıl iktidarda kalma süresi olan hükümetin henüz 1. yılındayken hükümete kendini kanıtlama süresini beklemeksizin verilen muhtıra ve yapılan darbe hiçbir demokratik usul ve yöntemle bağdaşmaz. Cumhurbaşkanı Muhammed MURSİ, demokratik haklarının gasp edilmesine rağmen halka darbeye barışçıl direniş çağrısında bulunması manidardır. Mısır’da halkın gasp edilen iktidarı halka iade edilmelidir. Her fırsatta demokrasi dersi veren Avrupa Birliği ise bu olaya sesiz kalarak, hatta daha da ileri gidip, orduyu kınaması gerekirken MURSİ’yi kınamış ve demokrasi dersinden sınıfta kalmıştır. Yaptığı açıklamalarla Avrupa Birliğine demokrasi dersini MURSİ vermiştir. Umarım Mısır halkı iradesini kullanarak seçimle belirlediği iktidarına bir an evvel yeniden kavuşur. ”      

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.