1. HABERLER

  2. İl Kütüphanesi taşınsın!
İl Kütüphanesi taşınsın!

İl Kütüphanesi taşınsın!

Kütüphaneler haftası münasebetiyle ilimizde çeşitli etkinlikler yapılacak olurken, İl Halk Kütüphanesi’nin yeni ve modern bir binaya kavuşması istendi.

A+A-

Her yıl Mart ayının son haftası Kütüphaneler haftası olarak kutlanır. Kahramanmaraş Merkez Karacaoğlan İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Selma Yıldıran Atcı, bu özel haftada kütüphanenin önemine vurgu yaptı. “Yazarlar şehri olarak bilinen ilimizde kitaba ilgi büyük, bunu daha da artırmak için çaba sarf ediyoruz.” diye konuşan Atcı, Merkez kütüphanenin en büyük dez avantajının konumu olduğuna dikkat çekerek, “ En büyük problem Karacaoğlan il halk kütüphanesinin konumu, şehrimizin daha çok kitap okuması için kütüphanemiz merkezi bir yerde olmalıdır.” dedi. Okuyucu için ulaşımı zor ve eski bir kütüphane olduklarını belirten Atcı, “Şehrimize yakışır daha modern, daha büyük ve daha merkezi bir yerde kütüphane lazım.” diye konuştu.

iceri,.jpg

50 Bin Kitap Var

Müdür Vekili Atcı, “Kütüphanelerin asıl kullanım amacı vatandaşların ücretsiz olarak kitap temin etmesidir. Bunun yanında ders çalışma imkânı bulmayan insanların çalışma ortamı olarak da kullanılır. İlimizde birçok mahallede ders çalışma ihtiyacını karşılayan küçük kütüphaneler var, fakat bizim asıl amacımız kitap sayısını artırarak, okuyucunun ihtiyaçlarını karşılamak. 1965 te kurulan kütüphanemizde, yaklaşık olarak 50 bin adet kitap bulunmaktadır. Ayrıca Edebiyattan bilime, yemekten çocuğa her konuda 288 adet süreli yayın yapan dergilerimiz de mevcuttur. Kitap sayımızı artırmak istiyoruz, fakat binamızın kapasitesi buna müsaade etmiyor.” dedi.

Kütüphaneden kitap almak için TC kimlik numarası ile kayıt yaptırmak yeterli oluyor. Vatandaşlar bir seferde en fazla 3 kitap alabilirken, tez vb. araştırmak yapanlar için bu sayı artırılabiliyor. Ayrıca, bir kitap 15 gün süreyle ödünç verilirken, bu süre 15 gün daha uzatılabiliyor.

Hedef 100 Bin Okuyucu

Selam Yıldıran Atcı, “Kütüphanemizde faal olarak 6000 bin üye var. 2015 yılında 33 bin adet kitap ödünç verilmiş. Minimum sayı 100 bin olmalı, yani her kitabımız yılda en az 2 defa okunmalıdır. Biz merkezi bir yerde kütüphane olması durumunda bu rakamın üzerine çıkacağının ön görüyoruz. 2015 yılında en çok kitap okuyan okuyucumuz bir yılda 635 kitap ödünç almış.” diye belirtti.

Kitabını Alan Gelsin

Müdür Vekili Atcı, kütüphane haftasında kitap okumanın önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye genelinde eş zamanlı kitap okuma etkinliği yapıldığını belirterek “Türkiye genelinde bu hafta Çarşamba günü aynı anda saat 12.30-13.00 arası kitap okuma saati düzenleyeceğiz. Bu sene Katiphan’da yapılacak okuma saatine tüm halkımızı kitaplarıyla beraber davet ediyoruz.” dedi. Atcı, Kütüphane haftası etkinliklerimiz kapsamında bir yılda en çok kitap okuyan üyelerimize çeşitli ödüller veriyoruz. Engellileri ziyaret ederek onlara kitap armağan ediyoruz, geçen yıl doğum hastanesinde yeni doğum yapan annelere çocuk bakımı ile ilgili kitaplar hediye etmiştik. Bu sene ise çocuk bölümde yatan hastalara çocuk kitapları hediye edeceğiz.” dedi.

Ücretsiz İnternet İmkânı

Karacaoğlan İl Halk Kütüphanesinde bulunan 20 adet bilgisayar, vatandaşlara ücretsiz internet imkânı sağlıyor. Müdür Vekili Atcı, çocukları kütüphaneye çekebilmek için onların oyun oynamasına da müsaade ediyoruz fakat bu yarım saat ile sınırlı diye belirtirken, çocuklar için ayrı bir kitap bölümünün olduğunu da sözlerine ekledi.   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum