1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İÇSU KÜLTÜR BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI YAPILDI
İÇSU KÜLTÜR BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI YAPILDI

İÇSU KÜLTÜR BALIKÇILIĞI ÇALIŞTAYI YAPILDI

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi, K.Maraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve K.Maraş Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği işbirliği organizasyonu ile İçsu Kültür Balıkçılığı Pazarlama ve Tanıtım Çalıştay

A+A-

 Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda  düzenlenen çalıştaya DOĞAKA  Genel Sekreter Vekili Onur YILDIZ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Daire Başkanı Mustafa Altuğ ATALAY, Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suat DİKEL, Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ferit RAD, Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhammed ATAMANALP,İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Türkiye'nin dört tarafından üretici birlikleri yöneticileri, akademisyenler, sektörün öncü kuruluşlarının yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, su ürünleri sektörünün dünyada gıda sektörü içerisinde en hızlı büyüyen alt sektörler arasında bulunduğunu dikkat çekerek, avcılık potansiyelinin sınırlarının zorlandığı, okyanus, deniz ve göllerde tür sayısı ve popülâsyonun azaldığı, sadece kıyılar değil kıta içlerinde de tüketiminin hızla arttığını ifade etti.

 

Günümüzde insan gıdası olarak tüketilen su ürünlerinin Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre artık yüzde 40'ının kültür ortamında yapılan yetiştiricilikle sağlandığına vurgu yapan Genel Sekreter Yıldız, Türkiye' de kültür balıkçılığının neredeyse yarısını oluşturan İçsu Kültür Balığı Ürünlerinin, en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Kahramanmaraş ilimizde de sektörün son yıllarda hızlı bir büyüme kaydettiğini belirterek; “İlk olarak enerji ihtiyacı için yapılan barajlarda modern kafeslerde büyük üretim çiftliklerinin sayısı hızla artmış, ardından, Türkiye'nin en modern kuluçkahane ve işleme tesisleri kurulmuştur. Bugün artık kuluçkahaneden işleme ve paketlemeye kadar sektördeki bütün süreçlerin yer aldığı bir il olan Kahramanmaraş'ta, sektörün önemine dikkat çekmek, ilin bu alanda ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı sağlamak amacıyla çalıştayı düzenledik” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Daire Başkanı Mustafa Altuğ ATALAY ise konuşmasında, 1970’ten sonra Türkiye’de balıkçılık sektöründe ciddi bir artış gözlendiğini kaydederek, 2003 yılında yaklaşık 60 bin ton olan su ürünleri üretiminin, bugün 233 bin tona çıktığını aktaran Atalay, “Özellikle Konya, Kütahya ve Kahramanmaraş gibi denizi olmayan illerimizde bu tür etkinlikler çok daha ilgiyle karşılanıyor. Belki de ülkemizin en büyük ihtiyacı su ürünlerinin tanıtımı ve pazarlanmasına alakanın artırılmasıdır. Dünya su ürünlerine olan ihtiyaç sürekli artıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 9,1 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Bu durumda besleme bilinci ile hayvansal proteine olan ihtiyaç iki kat artacağını ifade etti.

Konuşmasına, Konfüçyüs’ün sözünü hatırlatarak devam eden ATALAY, şöyle devam etti: “Ben onu değiştiriyorum. Bugün balık tutmayı öğretirsen karnın doyar ama balık üretmeyi öğretirsen bundan sonra da karnın doyar. Ancak üretim safhasına geldikten sonra bugünkü şartlarda, 1970’li yıllardan sonra ancak su ürünlerinde ciddi bir üretim artışı sağlandı. Bu artış ülkemizde son 10 yılı hesap edersek, 2003 yıllında yaklaşık 60–70 bin tonlar civarında üretim varken, bizim kayıtlarımıza göre bugün bu rakam 233 bin tondur. Yani yüzde 150 civarında bir artış sağlandı.”

 

 

 

Sektörün gelişmesi için devlet tarafından üreticilere ciddi destekler sağlandığına işaret eden ATALAY, son 10 yılda yaklaşık 950 milyon lira destek verildiği bilgisini aktardı.

 

Üç oturumdan oluşan çalıştaya, sırasıyla; Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suat DİKEL, Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ferit RAD, Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhammed ATAMANALP oturum başkanlığı yaptı. Pazarlama ve Tanıtım teması ile gerçekleştirilen Çalıştay kapsamında öğleden sonra Kıbrıs Meydanı'nda ilk kez tüm halka açık olarak balık ekmek ikramı yapıldı.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.