1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. HOLLANDA KAHRAMANMARAŞ A KÖPRÜ OLACAK.
HOLLANDA KAHRAMANMARAŞ A KÖPRÜ OLACAK.

HOLLANDA KAHRAMANMARAŞ A KÖPRÜ OLACAK.

KMTSO, Hollanda Dış Yatırım Ajansı bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı

A+A-

    Hollanda Dış Yatırım Ajansı Bilgilendirme Toplantısı, Kahramanmaraş iş dünyasından müteşebbislerin de katılımıyla Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Sunumu Hollanda dış yatırım ajansı Türkiye sorumlusu Arife Karaosmanoğlu gerçekleştirdi. KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Gülkesen'in başkanlığını yaptığı toplantıda, Kahramanmaraş'ın gelişmekte olan sektörleri hakkında bilgi aktarılarak, Hollanda dış yatırımları hakkında geniş bilgi istendi. Sektör bazında soru ve cevaplarla gerçekleştirilen toplantıya, Yönetim Kurulu'ndan Mehmet Akif Gölcü ve Haluk Aktaroğlu'nu yanı sıra, iş adamları ve  KMTSO yönetiminden de birçok üye katıldı.

Hollanda köprü görevi görecek

Hollanda Dış Yatırım Ajansı'nın aynı zamanda Hollanda Ekonomi Bakanlığı birimi olduğunu ve tamamen diplomatik çalıştıklarını söyleyen Karaosmanoğlu, ''Hollanda Dış yatırım Ajansı derken yatırım kelimesi aslında çok doğru değil. Yatırımdan ziyade faaliyet olarak düşünmeliyiz.  Hollanda pazar hedefi olmayan bir ülke. Biz Avrupa'ya giriş kapımız olsun diye Hollanda'da faaliyete geçmek istedik. Hollanda üzerinden Avrupa'da iş yapalım Amerika'da da işimiz olsun diyen insanlara yardımcı oluyoruz'' dedi.

Diplomatik ilişkiler önemli bir yere sahip

Türkiye'nin 400 yıllık diplomatik ilişkilerin de etkisiyle Hollanda için özel bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Karaosmanoğlu sözlerine şu şeklide devam etti: ''Türkiye, Osmanlı Devleti zamanında Hollanda’nın ilk diplomatik ilişki kurduğu ülkelerden birisidir. Dolayısıyla Hollanda Türkiye'ye çok önem veriyor. Tabi ki Türkiye ekonomisinin ortalama 10 yıldır olumlu ilerliyor olmasının da önemi büyüktür. Eğer teknoloji değişimi olacaksa, teknoparklar, üniversiteler ve kampüsler iş birliği içerisinde olmalı. Biz bunların arayışı içerisindeyiz. Bunun dışında daha farklı nasıl bir hizmet sunabiliriz ve nasıl bilgi paylaşımları yapabiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Biz direk lojistik operasyonların içerisinde bulunmak istemiyoruz. Bizim amacımız firmaların adına depo kiralayarak dağıtımların yapılmasını sağlayan bir kuruluş olmak''.

Kargolarınız 24 saatte teslim ediliyor

Avrupa'ya gönderilen her ürünün Rotterdam'a ilk girişi yapıldıktan sonra rahatça başka limanlara gönderilebileceğini vurgulayan Karaosmanoğlu, ''Amsterdam Havaalanı kargo konusunda önemli bir bölge. Lojistik olarak 1. sıradayız. Teslimatlarımızı İngiltere haricindeki bütün Avrupa ülkelerine 24 saat içerisinde gönderiyoruz. Mesela Türkiye'de bir firmasınız fakat Hollanda menşei istiyorsunuz. Bu durumda ürününüzü hazırlayarak Hollanda firmanızı kuruyorsunuz. Akabinde gümrüğe giderek bazı kurallar çerçevesinde belirli bir yüzdeyi Hollanda'ya satabiliyorsunuz. Bu durumda vergi konusuyla alakalı olarak çok ciddi avantajlar elde etmiş oluyorsunuz'' şeklinde konuştu.

Vize sorunu biran önce çözüme kavuşmalı

Vize ile ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çeken KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Gülkesen ise yaşanan sıkıntıyla ilgili şunları söyledi: ''Aslında vize konusunda kolaylık sağlanıyor. Fakat bizim amacımız çalışanlar ve şirketlerden ziyade insanların Hollanda'ya giderek oradaki iş imkanlarını yakından görmelerini sağlamak. Yapılan fuarlara katılarak kişilerin kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak. Türkiye artık eskisi gibi değil. Türkiye'de de çok fazla fırsat var ve Avrupalılar Türkiye'ye geliyor. Bizim ayrıcalıktan kastımız ''İş Adamı'' kimliği olan kişilere vizelerde kolaylık sağlanması yönünde. Bu durum bu gün bir hedef olmayabilir fakat uzun vadede düşündüğümüzde ticaret faaliyetlerini arttıracaktır. Bu yüzden vize konusu önemli''. KMTSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Hollanda Dış Yatırım Ajansı Bilgilendirme Toplantısı soru ve cevap kısmından sonra sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.