1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HALK SAĞLIĞINDAN DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ
HALK SAĞLIĞINDAN DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ

HALK SAĞLIĞINDAN DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu bilinçle hazırlanan Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programı Eğitimleri kapsamında İlimizde bulunan tüm ilkokullarda 2. ve 3. Sınıf öğrencilerine flor-jel uygulaması başlatılmıştır.

A+A-

     Ülkemizde oldukça sık görülen diş ve diş eti hastalıklarının eğitim ve koruyucu hizmetlerle önlenebildiğini, özellikle de çocuklar ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışlarının, ileri ki yaşlarda hem genel sağlıklarının hem de ağız diş sağlıklarının şekillenmesi açısından çok önemli olduğunu yapılan araştırmalar göstermektedir.

Program kapsamında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr.Çoruh Türksel DÜLGERGİL’in katılımıyla 6 Mart 2014 tarihinde tüm sınıf öğretmenlerine, 7 Mart 2014 tarihinde Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu Hemşirelik ve Ebelik Bölümü 2. Ve3. Sınıf öğrencilerine, Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık personeline, Aile Hekimlerine Necip Fazıl Kültür Merkezinde eğitim verilmiştir. 7 Mart 2014 Cuma günü Barboros İlkokulunda Sayın Valimiz Şükrü KOCATEPE Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr Abdulkadir GÖREMİŞ İl Sağlık Müdürü Dr İlker ÇİTİL Halk Sağlığı Müdürümüz Dr Ahmet YENER İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr Mehmet ÖZDEMİR Halk Sağlığı Müdür Yardımcılarımız Dr Abid BAŞARICI ve Dr Harun ÇETİN Şube Müdürlerimiz Toplum Sağlığı Personelimiz KSÜ Ebelik ve Hemşirelik Bölümü Öğrencilerininde katılımıyla flor-jel uygulaması yapılmıştır.

 

Prof.Dr.Çoruh Türksel DÜRGERGİL yapıtığı açıklamada Flor-jel diş çürüğünü önler, diş minesini güçlendirerek asitlere karşı daha dirençli olmasını sağlar. Daha önce oluşmuş diş çürüğünü tamir edemez ancak yeni çürük oluşumunu engeller. Çocuklarda görülen diş çürükleri, okul başarısını ve çocuğun kendine güvenini olumsuz yönde etkiler. Günümüzde diş çürüklerinden korunmada en etkili yöntem florür kullanımıdır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.