1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Güvenli araç, güvenli tarım
Güvenli araç, güvenli tarım

Güvenli araç, güvenli tarım

Andırın ilçesi’nde “Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı” projesi kapsamında eğitim çalışmaları yapıldı.

A+A-

Andırın İlçemiz Orhaniye köyünde çiftçilerimize Tarım araçlarının güvenli kullanılması amacı ile çiftçilerimize bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Yapılan çalışmalarda çiftçilerimize liflet ve broşür dağıtılarak tarım araçları kullanan vatandaşların bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.

 

Yapılan çalışmaların amacı;

 

Tarım aracı kullanıcılarını trafik kuralları hakkında bilgilendirmek, Tarım aracı kullanıcılarına güvenli tarım aracı sürüş tekniklerini benimsetmek ve Tarım araçlarının sebep olduğu trafik kazalarını azaltmak.

 

Tarımsal üretim için daha az insan gücü harcanarak üretimi artırmak amacı ile geliştirilen çeşitli tarım makinelerinin yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

Tarımda makine kullanarak kısa zamanda daha fazla iş yapılabilir. Toprak işleme ekim ve hasat bibi işlemler makineler ile daha kaliteli yapılarak kayıplar engellenir ve daha fazla gelir elde edilir. Makine ile tarımsal işler daha kısa sürede bitirilerek tarım ürünleri elverişsiz hava koşullarının etkisinden korunabilir.  Toprak koruma ve toprak ıslahı ancak büyük makinelerle yapılabilir. Düşük verimli topraklardan, yararlanma olanağı sağlar endüstri için gerekli tarımsal ham maddelerin üretimi sağlanır.

 

Bazı durumlarda tarımda makineleşmenin insan iş gücü gereksinimini azalttığı için işsizliğe neden olduğu ileri sürülmektedir. Oysa mekanizasyon alanındaki gelişmelere bağlı olarak tarımla ilgili birçok iş alanları açılmaktadır. Makine üretim ve parça üretim, bakım ve onarım, makinelerin kullanımı alanlarında istihdam olanağı doğduğu gibi tarımsal alanların ve verimin artmasıyla tarımsal hammadde üretimi de artmakta dolayısı ile tarımsal endüstrinin gelişmesiyle yine iş istihdamı doğmaktadır.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.