1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. GÜVENÇ: TAŞERON İSÇİLERİN PROBLEMLERİ ÇÖZÜLECEKTİR.
GÜVENÇ: TAŞERON İSÇİLERİN PROBLEMLERİ ÇÖZÜLECEKTİR.

GÜVENÇ: TAŞERON İSÇİLERİN PROBLEMLERİ ÇÖZÜLECEKTİR.

A+A-

 Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı GÜVENÇ, Namık Kemal Mahallesinde mahalle esnafını ve halkını ziyaret etti. AK Parti teşkilat mensuplarının da katılımıyla gerçekleşen ziyaret programında mahalle sakinleri ve esnaflarıyla bir araya gelen GÜVENÇ, yapmış oldukları ziyaret programlarıyla ilgili izlenimlerini şu şekilde değerlendirdi:

“Meclisin tatile girmesiyle vatandaşla daha fazla birlikte olma fırsatı bulduk. Ziyaretlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Ramazanda da durmadık, yer yer esnaflarımızı ziyaret ettik, halkımızın içinde olmaya gayret gösterdik. Bayramda ilçelerimizi gezdik. Bugün de Namık Kemal Mahallesi esnafımızı ve mahalle sakinlerimizi ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz esnasında esnafımızı ve vatandaşı dinliyoruz. Hal ve hatırlarını soruyoruz, onlardan gelen talepleri alıyoruz. İnşallah Ankara’ya döndüğümüzde bize gelen bu talepleri ilgili makamlara ileteceğiz. Sorunların çözümü ve taleplerin karşılanması noktasında gerekli çalışmayı yapacağız. Gerçekleştirdiğimiz diğer ziyaretlerde olduğu gibi bu ziyaretimizde de gördüğüm manzara beni çok memnun etti. Çarşılarımızdaki hareketlilik ve canlılık hemen göze çarpıyor. Alışveriş yapan vatandaş da esnafımız da hem piyasanın hareketliliğinden hem de ziyaretimizden duydukları memnuniyetlerini dile getiriyorlar.”

 

Vatandaşlarla ayrı ayrı ilgilenerek kendisine iletilen sorunları dinleyen ve bir vatandaşın taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili bir soru yöneltmesi üzerine konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili GÜVENÇ, taşeron işçilerin sorunları ve bu sorunların çözümüyle ilgili olarak şunları kaydetti:

“ AK Parti işçinin emeğinin kutsallığını bilen bir partidir. İşçinin hakkını alnının teri kurumadan veriniz buyruğu ile bizim dinimiz bu konunun önemine dikkat çekiyor. Taşeron işçi diye bildiğimiz alt işverenin yanında çalışan bu kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları hükümetimiz biliyor ve bu konuda çalışmalar var, bu çalışmalar halen de devam ediyor. Bildiğiniz gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in de bu konuda devam eden çalışmalar ve yapılacak düzenlemelerle ilgili açıklaması oldu. Yapılacak düzenlemede; muvazaalı taşeronlaşmayı önleyebilmek için hangi işlerin taşerona verilebileceği konusunun net olarak belirlenmesi planlanıyor. Kanuna aykırı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi, işçilerin yıllık izinde hak kaybının önlenmesi, kıdem tazminatlarının korunması, taşeronun iflası veya işçinin maaşını ödememesi gibi durumlarda asıl işverenin, her ay taşeronun işçilere ücretini ödeyip ödenmediğini kontrol etmesi, ödenmeyen ücretleri kendisinin ödemesi gibi iyileştirmeler amaçlanıyor. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında ise taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasındaki farkın ortadan kaldırılması, asıl işverenin her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olması planlanıyor. Düzenlemeye göre taşeron işçilerinin ücreti, asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron, asgari ücretli işçi çalıştıramayacak. Bu düzenlemeler birkaç ay içinde biter ve inşallah bu kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntılar büyük ölçüde giderilmiş olur diye ümit ediyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.