1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. ERKEK YETİŞTİRME YURDU TARİH OLUYOR!
ERKEK YETİŞTİRME YURDU TARİH OLUYOR!

ERKEK YETİŞTİRME YURDU TARİH OLUYOR!

Tam 41 yıldır kimsesiz ve korunmaya muhtaç 13-18 yaş grubu çocuk ve gençlerin barındığı ve yetişerek hayata atıldığı “Yetiştirme Yurdu” Yıkılıyor. 1972 Yılından beri hizmet veren emektar bina, yerine ‘Sevgi Evleri’nin yapılacak olmasından dolayı yıkıl

A+A-

                  Tam 41 yıldır kimsesiz ve korunmaya muhtaç 13-18 yaş grubu çocuk  ve  gençlerin barındığı ve yetişerek hayata atıldığı “Yetiştirme Yurdu” Yıkılıyor. 1972 Yılından beri hizmet veren emektar bina, yerine ‘Sevgi Evleri’nin yapılacak olmasından dolayı yıkılacak.

                  25.01.1972 tarihinde, 120 kapasiteli olarak açılmış olan  kuruluşumuzda  zaman  zaman  160, 170  çocuğun  barındığı biliniyor. Bünyesinde binlerce genci barındırıp çoğunu 3413 sayılı yasadan dolayı hayata memur olarak kazandıran Yetiştirme Yurdu acı-tatlı hatıralarıyla 41.Yılında yıkılıyor.

                   Kısaca hatırlayacak olursak; Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2011 Yılında kurulduktan sonra hızlı bir şekilde çocuk kuruluşlarında bir hizmet dönüşümü başlatmış ve yetiştirme yurtlarının yerine sevgi evleri ve çocuk evleri açmaya başlamıştı. Bu çerçevede 2012 Aralık Ayında Gönül Elçileri Projesi kapsamında Koruyucu Aile olmayı teşvik eden bir yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu proje doğrultusunda ilimizde önce Çocuk Yuvası çocukları koruyucu ailelere verilerek yuva kapatılmış ve il müdürlüğü yapılmıştı. Daha sonra yıkılıp sevgi evleri yapılacak olan yetiştirme yurdunda kalan çocuklar da koruyucu ailelere verilerek ağustos 2013 itibariyle kapatılmıştı.

İşte Yetiştirme Yurdunun kapanma hikâyesi bu.Yerine toplam 12800 m2 oturumlu, 60 kapasiteli 6 adet iki katlı bina yapılacak.Yanında spor salonu ile birlikte bir idare binasının da olduğu sevgi evlerinin yapılabilmesi içinYetiştirme Yurdu binasının yıkımına bu hafta başlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.