1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emlak sektöründeki rekabete devlet eliyle çözüm getirilmeli
Emlak sektöründeki rekabete devlet eliyle çözüm getirilmeli

Emlak sektöründeki rekabete devlet eliyle çözüm getirilmeli

Emlak sektöründeki rekabete devlet eliyle çözüm getirilmeli

A+A-

Kahramanmaraş Anadolu Emlak işletmecisi Hamit Çınkır, emlak sektöründeki rekabete devlet eliyle çözüm getirilmesinin büyük önem arz ettiğini belirtti.

Çınkır, Kamu kurumunda çalışan kişilerin ikinci iş olarak Emlak Sektörün'de faaliyet göstermesinin etik kurallarına aykırı olduğunu belirterek, Yetkililerin hem kamu kurumunda çalışıp hem de Emlak sektöründe faaliyet gösterenler karşı yaptırım yapmasını istedi. 

Çınkır: 'Hem kamu sektöründe çalışıp hem de Gayrimenkul danışmanlığı yapmak hiçbir etiğe sığacak hareket değildir. Devletimiz bu işle meşgul olanlar hakkında maddi yaptırımları devreye sokması lazım.' dedi.

e1-013.jpg

 

Çınkır, Emlakçılar Odası’nın daha aktif çalışması gerektiğini belirterek, Emlak sektöründe bu işi yapacak olan insanlar için kurslar açılması gerektiğini vurguladı.

Emlak sektörünün profesyonel bir iş olduğunu belirten Çınkır, Sektördeki bir kişinin yaptığı yanlışı bütün sektörü etkilediğini belirtti. Çınkır açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Emlak Sektöründe,  Kahramanmaraş ve Onikişubat ilçesinde emlak sektöründeki artışın sebebi maliye kaydıyla işyeri açan firma sayısının çok olması. İnsanların emlakçılara karşı olan güven problemi geçmişte firma sahiplerinin kötü izlenim bırakmalarıdır. Diğer bir yandan ise emlak sektörünü piyasada rahat iş olarak görülüyor, Bu yüzden Emlak sektöründe profesyonellik az durumda” dedi.

Çınkır, “Emlak sektörü durmak üzere diye bir laf var, aslında öyle bir şey yok. İnsanların alım gücü zayıfladı İnsanların lüks daireler yerine normal dairelere yöneliyor. Yani 3+1 daire yerine 2+1 daire tercih ediliyor. Bu duruma neden olan asıl sebep arsa fiyatları çok yüksek olması, bu fiyatların düşürülmesi halinde işler daha da iyi olacaktır" dedi. 

Emlakçılık sektörünün en önemli ve en can alıcı noktalarından biride güvendir. Güven sarsıldığı zaman, bu durum tüm emlak sektörüne yansıyor. Bizim kurumsal haklarımızı Emlakçılar Derneği koruması lazım ancak derneğin herhangi bir faaliyetini göremiyoruz. Emlakçılar Derneğinin adı var kendi yok, artık daha faal çalışmaları lazım.

Alınacak tedbirler emlak sektörü için çok basit, öncelikle derneğin kendi görevini yapması lazım.

KURUMSAL DÜZEYDE İŞ YAPILSIN

Anadolu Emlak işletmecisi Hamit Çınkır, Emlak sektörünün kurumsal düzeyde yapılması ve sektörün güvenilirliğinin tekrar sağlanması gerektiğini belirtti.

Çınkır, Sektördeki denetimlerin yetersiz olduğunu belirterek, Denetim mekanizmalarının aktif olarak emlak sektörünü denetlemesi gerektiğini söyledi.

Çınkır: “Biz kimsenin para kazanmasına karşı değiliz, ancak firmalarımız kurumsal düzeyde iş yapmalarını istiyoruz. Şimdi burada emlakçıyım denildiği zaman, birçok insan geri adım atıyor. İşini gerçekten iyi yapan Emlakçılarla çalışmak lazım. Emlakçının kar payı yüzde 3 ‘dür Kahramanmaraş’ta bu oran yüzde 1 oranında değerlendiriliyor. Diğer illeri gittiğiniz zaman Emlak piyasası daha fazla ve daha kârlıdır.

Ama en büyük tehlike,  ortada belgesiz ve hem resmi kurumda çalışıp hem de bu işi yapmak isteyenlerle dolu.  Bu insanlar bu piyasada olduğu sürece piyasa güvenilir olamaz. Bunlara denetim mekanizmalarının acil müdahale etmesi lazım. Bu insanların bu denetim mekanizmalarına muhatap olmadığı gayri resmi gelirleri artış gösteriyor. Diğer resmi olarak çalışan ve bu işi layıkıyla yapan resmi kayıtlı Emlakçılara zarar vermektedir. 

Emlak sektöründeki sertifika kontrolü ve denetlemelerin artırılması lazım. Gerekiyorsa şartlar koşulmalı insanlara emlakçılık ile ilgili kurslar verilmeli veya gerekli mevzuatlarla piyasa denetimi hızlandırılmalıdır. Yani emlakçılık sektörü yapan bir insanın yüksek okul bitirmesi lazım veya belli kursların şart koşulması lazım. Devlet eliyle gerekli şekilde müdahale edilmesi gerekiyor.

Bazı meslek gruplarındaki insanlar kendi meslekleri dışında kiralık ev ilanları ve satlık ev ilanları giriyorlar. Bu ve bunun gibi ilanların yasal mevzuatta çok ağır cezaları vardır. İnsanların kendi işleri dışındaki bu ve bunun gibi işlere kalkışmasını doğru bulmuyorum. Biz emlakçılar olark piyasadaki kiralık ve satlık dairelerin genel ticaretini yapan insanlarız, Bu gibi işyerlerine satlık ve kiralık ilan asanlar hakkında cezai işlem uygulanmasını istiyorum bu cezai işlemler Emlak sektöründeki bu işi hakettiği şekilde yapan insanlar güven sağlayacaktır.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.