1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. ELBİSTN TSO BAŞKANI PAKSOY: 800 MİLYON TL’LİK MEVDUATIMIZI DEĞERLENDİRMELİYİZ
ELBİSTN TSO BAŞKANI PAKSOY: 800 MİLYON TL’LİK MEVDUATIMIZI DEĞERLENDİRMELİYİZ

ELBİSTN TSO BAŞKANI PAKSOY: 800 MİLYON TL’LİK MEVDUATIMIZI DEĞERLENDİRMELİYİZ

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, “800 Milyon TL’lik mevduatımız var, değerlendirmeliyiz.” dedi.

A+A-

Mustafa Paksoy kimdir?

1952, Elbistan doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Elbistan’da okudum. Ticaretle uğraşıyorum. 1999 yılından bu yana Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyorum.

Odanızın durumu ile biraz bilgi verir misiniz?

Son derece faal bir şekilde çalışıyoruz. 4500 üyemiz var. Bunların 3300’ü faaldir. Elbistan ekonomisinin %70’i devlete dayalıdır. Sanayi ve tarım kesimi çok azdır.

Burada fabrikalaşma nasıldır?

Organize Sanayi Bölgemiz bitmeye yakın. 560 dönümlük bir yer. Parselasyon bitti. Kadastro işlemler ve ihalesi bitmek üzere. Bakanlığa sunacağız.

Potansiyel nasıl Elbistan’da?

Elbistan, son teşvik yasasında 6. Bölgeden faydalanıyor. Elbistan’ta, Kahramanmaraş’ta hatta Almanya’da sanayici arkadaşlarımız var. OSB’deki yerlerimiz tahsis edilince alacaklar. Konfeksiyon fason üretiminde açılım yapacağız inşallah. İşadamlarımız, tarıma dayalı sanayi alanında yatırım yapmak istiyor. Elbistan ve Afşin olarak vadeli mevduatımız 800 Milyon TL’dir. Elbistanlı olarak biz de, Kahramanmaraşlı sanayicilerimiz de tabi ki bu paraya göz diktik. Bu parayı Elbistan’ın bankalarından çıkarıp yatırıma dönüştürürsek, sanayide istediğimiz noktaya geliriz. Bu, büyük bir potansiyel demektir.

Kahramanmaraş’tan yeterince talep geliyor mu?

Bu tarafı istiyorlar. Bu yüzden Kahramanmaraşlı işadamları Kısıklı Yolu’nun bir an önce açılmasını istiyor. Biz de açılmasını istiyoruz. Bu yol açılırsa Kahramanmaraş-Elbistan arası yol, 80 km’ye düşecek. Bu yol açılırsa, tabi ki yatırımlar bol olur. Bu durumda, örneğin, her Cumartesi günü, en az 150 otomobil, Elbistan’dan Malatya’ya  alış veriş için gidiyor. Malatya’da 2-3 tane büyük alış veriş merkezi var. Ama Kahramanmaraş’ta yok bunlardan.  Gidiyor, alış verişini yapıyor, pikniğini yapıyor, yemek yiyor, geliyor. Çünkü mevcut yolla Kahramanmaraş çok uzak bize. Malatya çok daha yakın. Ama Kısıklı Yolu ile bu mesafe 80 km’ye düşürülürse, Kahramanmaraş’la alış verişimiz de artar, ilişkilerimiz de artar. Yakınlık büyük bir imkan. Hafta sonumuzu Kahramanmaraş’ta geçiririz.

Büyükşehir olursak, ilimizin uzak noktalarında hizmet aksar mı?

Tabi ki, biraz olur. 170 km uzaklıktan nasıl hizmet gelecek bilemiyorum. Ama yasanın içeriğini görmek lazım. Peşin hükümlü olmamak lazım. Çünkü, nüfus bakımından düşündüğümüz zaman, Göksun, Elbistan ve Afşin olmadan da Kahramanmaraş, büyük şehir olabiliyor.

İlimiz için bu, bir kazanım olur mu?

Merkez için olur. Ama iyi düşünmek lazım. Büyükşehir olunca vergiler de artar. Acaba vatandaşın tepkisi nasıl olur? Kahramanmaraş işçi yeri. Bazı muammalar var.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yani, en büyük sorunlarımızdan biri yol, diğeri hava kirliliğidir, diye özetleyebiliriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.