1. HABERLER

  2. ELBİSTAN'DA KURBAN KESİM ALANLARI BELİRLENDİ
ELBİSTAN'DA KURBAN KESİM ALANLARI BELİRLENDİ

ELBİSTAN'DA KURBAN KESİM ALANLARI BELİRLENDİ

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde vatandaşların kurbanlarını kesebilecekleri alanlar belirlenirken, Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası’nda yoğun günler yaşanıyor.

A+A-

Elbistan Belediyesi Sorumlu Veteriner Hekimi Fatih Erbilen, Kurban Komisyonu tarafından, ilçe genelinde kurban kesimi yapılacak olan alanların belirlendiğini ifade ederek, Yeşilyurt Mahallesi Çok Programlı Lise yanındaki geniş alan, Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası, Saraykent açık meyve ve sebze pazarı, Emniyet Müdürlüğü yanındaki kapalı meyve ve sebze pazarı ile Aset ve Cihan Et Kombinalarında kesim yapılabilecek.
İsteyen vatandaşların kendi evlerinin bahçelerinde kurbanlarını kesebileceklerini anlatan Erbilen, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Komisyon tarafından kurban kesim alanları belirlendi. Buna göre; Yeşilyurt Mahallesi Çok Programlı Lise yanındaki geniş alan, Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası, Saraykent açık meyve ve sebze pazarı, Emniyet Müdürlüğü yanındaki kapalı meyve ve sebze pazarı ile Aset ve Cihan Et Kombinalarında kesim alanları olarak belirlendi.”
Kurban kesimi için belirlenen yerlerin yanı sıra, vatandaşların kendi evlerinin bahçelerini kullanabileceklerini vurgulayan Fatih Erbilen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kurban kesimi için belirlenen yerlerde vatandaşlarımız kurbanlarını kesebilirler. Bunun dışında sokak ortasında kesim yapmak mümkün olmayacak. Ancak, vatandaşlarımız kendi evlerinin bahçelerinde kurbanlarını kesebilecek. Kurban kesiminden sonra dikkat edilecek hususlardan biri de atıkların imhası konusunda. Kurbandan geriye kalan kısımlar mutlaka gömülmeli. Sokak hayvanlarına kesinlikle verilmemeli. Çünkü bir hastalık olması durumunda bu hayvanlara, oradan da insanlara geçebilir. Yapılması gereken, arta kalan kısımların derince bir çukura gömülmesi veya belediye temizlikçilerinin rahatlıkla ulaşabilecekleri çöp alanlarına bırakılmasıdır.”
Kurbanlık alacak vatandaşların dikkat etmesi gerekenleri de sıralayan Erbilen, hayvan sahiplerinin de kurallara riayet etmelerini istedi.
Erbilen, “Borsaya girişte büyükbaş hayvanlar için hayvan pasaportu, ilçe dışından gelen hayvanlardan veteriner sağlık raporu istenecektir. Küçükbaş hayvanlar için ise hayvan nakil belgesi, ilçe dışından gelen hayvanlardan veteriner sağlık raporu istenecektir. Bu evrakların olmadığı hayvanlar, hayvan borsasına alınmayacak. Sığır türü hayvanlarda kesinlikle kulak küpesi olmalıdır. Çünkü kulak küpeli hayvanların aşısı yapılmış, yani sağlıklıdır. Bunun yanında; çok zayıf olan, gebe olanlar, yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olanlar, bakışları ve dış görünüşü cansız olanlar, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, çevreye aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar kurbanlık olarak alınmamalıdır. Dini yönden büyükbaş hayvanın kurban olabilmesi için süt dişlerinin değişmiş yani iki yaşını doldurmuş olması gerekir. Koyun ve keçilerde ise 1 yaşını doldurmuş olması lazımdır. Vatandaşlarımızın aldıkları kurbanlık hayvanı borsa içerisinde bulunan veteriner hekimlerimiz muayene etmektedir. Vatandaşımız kurbanlığın hasta veya gebe olmasından şüphelendiği taktirde, bunun yanı sıra halk arasında kapak açma denilen büyükbaş hayvanın süt dişinin düşüp yeni dişinin çıkıp çıkmadığının kontrolü için veteriner hekimlerimizden yardım isteyebilirler” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.