1. HABERLER

  2. EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ KAMPANYASINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ ÇÜNKÜ
EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ KAMPANYASINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ ÇÜNKÜ

EKMEK İSRAFININ ÖNLENMESİ KAMPANYASINI YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ ÇÜNKÜ

Toplumumuzda kutsal olarak kabul edilen ekmek alın terinin ve bereketin simgesidir.

A+A-

  Ekmek israfının önlenmesi kampanyasını yürekten destekliyoruz çünkü Dünyada bu kadar aç insan varken ekmeği israf etmek gibi bir lüksümüzün olmadığını düşünüyoruz.

 Gıda israfı dünyada ve ülkemizde ciddi boyutlara ulaşmakta ve her geçen gün artış göstermektedir. Yılda 870 milyon insanın (Dünya nüfusunun % 12,5’i) yetersiz beslendiği, yaklaşık 10 milyon insanın ise açlık ve yetersiz beslenmeden öldüğü dünyamızda, yıllık 1,3 milyar ton gıdanın israf edildiği tahmin edilmektedir. İsraf edilen miktar, dünya gıda üretiminin üçte birini oluşturmaktadır.

 

 Gıda israfının başında en çok ekmek gelmektedir. 2012 yılı araştırmalarına bakıldığında ekmek tüketiminin günde kişi başına 319 gr olduğu görünmektedir. Ülkemizde üretilen toplam ekmeğin %5.9’u israf edilmektedir. İsraf edilen ekmek sayısı günlük 6 milyon, yıllık 2,1 milyar adettir. Bir yılda israf edilen 2.1 milyar adet ekmek, ülkenin 23 günlük ekmek ihtiyacı kadardır. Yıllık ekonomik kaybımız 1,546 milyar TL dir. Bu rakam dünya birincisi olduğumuz un ihracatından 2011 yılında elde edilen 1,605 milyar TL gelire eşdeğerdir.

 İsraf edilen ekmeğin parasal karşılığı ile birçok yatırımın yapılabileceği ve ülke ekonomisine önemli bir katkısının olacağı yapılan araştırmalarda görülmektedir.

 Ekmek israfı kampanyasının temel hedefi; ekmek israfını üretim ve tüketim aşamasında önlemek, ihtiyaç kadar ekmek alınmasını ve doğru muhafaza edilmesini sağlamak. Bayat ekmeklerin değerlendirme yöntemi konusunda toplumu bilgilendirmek ve israf konusunda toplumsal duyarlılık sağlamak için çalışmalarımız devam edecektir.

 

 Ülkemizde israfı çok büyük boyutlarda olan ekmeğin; israfını engellemek için Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından başlatılan 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'nı destekliyoruz ve Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bu konu üzerinde önemle duruyoruz. İl ve İlçe teşkilatlarımız merkezde ve köylerde bulunan vatandaşlara ulaşarak, konu ile ilgili eğitim ve yayım çalışmaları yapmaktadırlar.

 Bu çerçevede Müdürlüğümüz ve K.S.Ü. Eğitim Fakültesi Örgenciler ile beraber , İl Özel İdare binasının önünde açık hava etkinliği yapılarak, çeşitli lifletler dağıtılmış ve ülkemizdeki ekmek israfının ekonomik boyutuna dikkat çekilerek halkın bilinçlendirilmesi sağlanmıştır.

 Müdürlüğümüz, KSÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı ve TMO Kahramanmaraş Ajans Müdürlüğü ile birlikte 'Ekmeğini Koru Milli Ekonomiye Katıl ' konulu panel düzenlemiştir.

 Afşin İlçemizde bayat ekmekten yapılan yemek tatlılar ile bayan çiftçilerimiz yarışmışlardır.

 Merkeze ve İlçelere bağlı okullar, yurtlar ve toplu tüketim yerlerinde toplantıları yapılmıştır. Bu toplantılarda, Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası hakkında bilgi verilerek; ekmek israfının nasıl önleneceği, evlerde alınacak tedbirler, ekmek muhafaza yöntemleri ve bayat ekmeğin değerlendirme teknikleri konularında bilgi verilmiştir. TV ve radyo programları ile de desteklenen kampanya ile ilimizdeki ekmek israfının düşürülmesi hedeflenmiştir.

 Kampanya öncesinde Ülkemizde günlük ekmek tüketim miktarı 95 milyonken, geçen sene itibarıyla 86 milyona, ülkemiz genelinde yıllık ekmek tüketimi 2012 yılında toplamda 35 milyarken, 2013 yılında 31 milyara düştü.

 

 2012 yılında Ülkemizde 5 milyon 950 bin adet olan günlük ekmek israfının yüzde 18 azalmış olup 4 milyon 900 bin adede düşmüştür. Günlük 1 milyon 50 bin, yıllık 384 milyon ekmeğin israf edilmekten, çöpe atılmaktan kurtarıldı.

 Ekmek İsrafının önlenmesi kampanyası ile Ülkemizde1,1 milyon ton buğday, 2,1 milyar metreküp su tasarrufu kazanılmıştır.

 Dünya genelinde her yıl 1,3 milyar ton gıdanın israf edilmekte olup israf edilen gıdalarla Dünya genelindeki 842 milyon aç insanın ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir"

 

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak ilerleyen tarihlerde de ekmek israfının önlenmesi için egitim ve yayım çalışmalarımıza devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.