1. HABERLER

  2. DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANIYOR
DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANIYOR

DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANIYOR

16 Haziran Dünya Gıda Günü Münasebeti ile Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Türkoğlu İlçesi Beyoğlu Beldesi Aşağısarılar İlkokulu ve Ortaokulunda Program düzenlendi.

A+A-

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Kahramanmaraş Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Temizkan ve çok sayıda davetli ve öğrencilerin katıldığı programda gıda güvenliği ve kooparatifçilik katılımcılara anlatıldı.

Bakanlığımız koordinatörlüğünde FAO ile ortaklaşa yürütülen Dünya Gıda Gününün bu yılki  ana teması, gıda güvencesinin iyileştirilmesi ve açlığın ortadan kaldırılmasında kooperatiflerin oynadığı önemli rol göz önüne alınarak ''Tarım Kooperatifleri-Dünyayı Beslemenin Anahtarı” olarak  belirlenmiştir.

Dünyada her yedi kişiden biri yetersiz besleniyor. Oysa insanoğlu açlığı ortadan kaldıracak ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik edecek gerekli araçlara sahip. 2050 yılına kadar dokuz milyardan fazla insanın beslenmesi için gerekli ek gıdanın önemli bir bölümünün küçük toprak sahipleri tarafından üretileceğine dair geniş bir mutabakat söz konusu. Bu da gıda güvencesine ulaşmak için kooperatiflerin, üretici örgütleri ve diğer kırsal kuruluşların desteklenmesi ve bunlara yatırım yapılması gerekliliğini ortaya koyuyor.

Üretici örgütleri ve kooperatiflerin; tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşan küçük üreticilerin ihtiyaç duyduğu bilgi, araç ve hizmetlere ulaşmalarını sağlayarak gıda güvencesine katkıda bulunduklarını dünyadaki çeşitli başarı hikayeleri göstermiştir. Böylece üreticiler gıda üretimini artırır, mallarını pazarlar ve iş fırsatları yaratır, kendi hayat standartlarını iyileştirir ve dünyada gıda güvencesini geliştirirler.

Geçmişteki araştırma ve deneyimler, tek başına haraket eden küçük çiftçilerin artan gıda fiyatlarından gelir sağlamadığını, ancak güçlü kuruluşlar ve kooperatifler bünyesinde kolektif hareket edenlerin pazar fırsatlarından daha iyi yararlanabildiğini, gıda ve diğer krizlerin olumsuz etkilerinden daha fazla sakınabildiğini gösteriyor.

Bakanlığımız ve FAO 2012 Yılı Dünya Gıda Günü teması ile gıda güvencesine ulaşılmasında ve yoksulluğun azaltılmasında tarım kooperatifleri ve üretici örgütlerinin rolünün daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Açlık ve yoksulluğa çare bulunması için bu özel girişimlerin desteklenmesini tavsiye ediyor. Tarım ve Gıda

Kooperatiflerinin büyümesini, sürdürülebilirliklerinin sağlanması ve desteklenmesine yönelik ihtiyacın altını çiziyor. Dünya Gıda günü münasebetiyle Aşağısarılar İlkokulu ve Ortaokulunda düzenlenen  proğram da konuşan  İl Müdürü  İhsan Emiralioğlu ‘Öğrencilerle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek gıda güvenliğinin önceliklerimiz arasındadır’ dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Temizkan ise ‘Gıdanın öneminin gün geçtikçe arttığını söyledi’.Açılış konuşmalarından sonra Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Adem Köse Kooparatifçilik konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Dünya Gıda Günü Etkinliği Gıda Mühendisi Umut Tavli tarafından gıdalarda hijyen ve gıda kontrol hizmetleri hakkındaki sunusunun ardından ögrencilerin sorularının cevaplandırılması ile son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.