1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ FATURALARI %30 ORANINDA DÜŞÜRÜLEBİLİR
DOĞALGAZ FATURALARI %30 ORANINDA DÜŞÜRÜLEBİLİR

DOĞALGAZ FATURALARI %30 ORANINDA DÜŞÜRÜLEBİLİR

Prizma Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ağyar: AKILCI BİR TÜKETİMLE DOĞALGAZ FATURALARI %30 ORANINDA DÜŞÜRÜLEBİLİR

A+A-

22 Şubat 2008 tarihinde Kahramanmaraş ilimizde kurulan Prizma Doğalgaz Isı Sistemleri Ltd. Şti. , gerek yönetim kademesi gerek personel yapısı itibariyle Ankara’da da faaliyet gösteren köklü, kuruluşu 1998’li yıllara dayanan bir firmadır.

Prizma Doğalgaz, sadece ürün satma gayesi gütmemekte, birikimiyle oluşturduğu sistematiği “Ortak Akıl” yoluyla geliştirip, “Ortak Fayda” misyonuyla sektörün kullanımına açmayı hedef almaktadır. Isıtma-soğutma sektöründe üretimden, nihai tüketicinin kullanımına kadar olan tüm aşamalarında etkin, farklı ve başarılı çalışmalar yürütmüş olan Prizma Doğalgaz, sektöründeki tüm aksaklıkları en ince detaylarına kadar araştırarak çözümler üretir.  

Prizma Doğalgaz, kaliteli ürün kullanımını, dürüst pazarlamayı, kaliteli işçilik ve müşteri

memnuniyetini esas almaktadır.

Prizma Doğalgaz Isı Sistemleri Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ağyar, Türkiye'de bina ısıtmasında enerji veriminin, batı ülkelerinden yaklaşık iki kat daha düşük olduğunu söyledi.

Ağyar; "Doğal gazın güvenli, verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanılması için gerekli olan cihaz seçimi, projelendirme, uygulama ve gerekli denetimler hassas bir şekilde yapılmalıdır. Enerjinin etkin kullanılmasında ısı yalıtımı son derece önemlidir. Bina yalıtımı yapılırken, ısı kaybına yol açan geniş yüzeyler ve ısı köprülerine önem verilmelidir." dedi.

Binaların pencerelerinden %10-25, tavanlarında %25, döşemelerinde %10, dolgu duvarlarında %15-25, ısı köprülerinde %20-50 gibi oranlarda ısı kayıplarının söz konusu olduğuna dikkat çeken Ağyar, ısı yalıtımına yapılan yatırımın kısa sürede geri döndüğünü kaydetti. Türkiye'de kazan dairelerinin çoğunun, binaların bodrum katlarının en kötü bölümlerinde tesis edildiğini de dikkat çeken İbrahim Ağyar, "Bu yüzden kazanlar yanmak için gerekli taze havayı alamıyor ve tam yanma sağlanamıyor. Buda verimi düşürüyor. Ucuz yakıt tüketmek için öncelikle tasarruf ilkelerine ve yakma tekniklerine uyulmalıdır. Akılcı bir tüketim ve enerji tasarrufu politikasıyla, doğal gaz çok daha ucuz ve ekonomik kullanılabilir. Böylece faturalarda düşer. Isı yalıtımı, cihaz seçimi, tam yanmanın sağlanması, belirli periyotlarla kontrol gibi alınacak önlemler, doğal gaz faturalarında %30'a varan düşüş sağlar." diye konuştu.

Ağyar, doğalgaz kullanımında enerji tasarrufu sağlayacak unsurları şöyle sıraladı: "Bir uzman kişinin bilgisine başvurularak duvarlar yalıtılmalıdır. Isıtıcıların belirli periyotlarla ayarlarının yetkili servislerce kontrolleri yapılmalıdır. Binanın çatısı yalıtılmalıdır. Pencerede çift cam ya da çift pencere kullanılmalıdır. Radyatörlerin önüne ve üstüne eşya, mobilya ve mermer konulmamalıdır."

Tasarruf için perdelerin radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Prizma Doğalgaz  Yönetim Kurulu Başkanı Ağyar, pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarlarının yalıtım kağıt bantlarıyla kapatılmasını tavsiye etti. Ağyar, "Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için ise 20 derece sıcaklık önerilir. Ancak bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek toplam yakıt tüketiminde yüzde 7 tasarruf sağlanabilir. 1 derecelik azalmayı sağlamak için termostatlardan yararlanılabilir. Kullanılmayan oda, antre ve merdiven radyatörleri ile banyo yapılmayan günler banyo radyatörleri kısılmalıdır. Odalarda bulunan eşyalar dış duvardan uzak tutulmalıdır. Kombiler sürekli açıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakılmalıdır." dedi.

 

Vatandaştan, doğalgaz tesisat işlerini yoğun aylara bırakmadan GAZ Kullanımını hızlandırmaları için de erken yaptırmalarını isteyen İbrahim Ağyar, müşterilerinden Armadaş hakkında gelen şikayetlerden dolayı dağıtım firması eksikliklerini şöyle sıraladı:

·         Kazı çalışmaları ve programlamada çok yavaş.

·         Müşterilerinde Kış Aylarına iş bırakmaları sebebi ile Gaz açım sırasında personel eksikliği mevcut, (Özellikle 10-11-12-01 Aylar) Bu aylarda ek personel alarak yoğunluk çözülebilir.

·         187 Doğalgaz Acil ekibi Türkoğlu Bölgesinde yetersiz.

·         Günü geçen ya da unutulmuş faturaların Armadaş harici hiç bir kuruma yatırılamamasından dolayı, şehir merkezinde ödeme noktalarının olmaması.

 

Neden doğalgaz? sorumuza da Prizma Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ağyar şöyle cevap verdi:

“Doğalgaz ısıtma, pişirme ve kullanma sıcak suyu üretimi amaçları ile özellikle evsel kullanımda çok önemli avantajlar ve yararlar sağlamaktadır. Doğal gazın yanma özelikleri mükemmeldir. Temiz bir yakıttır, çevreyi kirletmez. Zehirsizdir. Geriye atık, kül vs. bırakmaz. Ekonomik ve verimli bir yakıttır. Önce kullanıp, sonra ödeme yapılır. Kullanımı kolaydır. Doğal gazlı cihazlar otomatik kontrole uygundur, bu yüzden konforlu ve ekonomik bir yakıttır. Depolama gerektirmez. Bağımsız ısıtmaya da, merkezi ısıtmaya da uygundur.”

Ağyar, doğalgazda emniyetli ve tasarruflu kullanım için de şunları söyledi:

“Sonbahar aylarında muhakkak baca temizliği yapılmalıdır.

Doğalgazın yanması sonucu oluşan baca gazı emisyon değerleri, diğer alternatif yakıtlara oranla son derece düşüktür.  Ancak, baca gazı içerisinde bulunan su buharının asidik özelliği gibi nedenlerle zaman içerisinde bacalarda deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle, düzenli aralıklarla baca bakımı yaptırarak deformasyonları tespit etmek ve gidermek, can ve mal emniyetinin sağlanması açısından, yasal bir zorunluluktur. Doğalgaz yakıcı cihazların, en az yılda bir kez yetkili servisleri tarafından bakımlarının yapılması gereklidir. Bakımı yapılan cihaz daha verimli çalışır ve uzun ömürlü olur. Radyatörün önü açık tutulmalı, üzeri perdelerle örtülmemeli, çamaşır kurutmak için kullanılmamalıdır. Radyatör arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli, termosta tik (ısı ayarlamalı) vana takılmalıdır. Kombi, her zaman aynı ayarda değil dışarının ısısına göre, evi ısıtacak minimum ayarda kullanılmalıdır. Sıcak su kullanımında, sıcak su ısı ayarı kombiden yapılmalıdır. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında, serin olan sabah ve akşam saatleri dışında kombi ve sobalar kapalı tutulmalıdır. Sonbahar aylarında Brülör ve kazan bakımı yapılmalı. Kazanların çalışmaya başladığı sonbahar aylarında kazan ve brülör ayarları baca gazı analizi yöntemi ile yapılmalıdır. Analiz neticesinde tespit edilen baca gazı emisyon değerlerine göre yapılacak olan ayarlarla, yakıt verimi artırılarak tasarruf sağlanır. Çevreyi kirleten baca gazı emisyonları sınır değerlerinin altında tutulabilir. Kazan dairesi temiz tutulmalı; nem ve tozdan arınmış olmalıdır. Kazandan çıkan sıcak su boruları ve vanalarına ısı yalıtımı yapılmalıdır. Kazan dairesi havalandırma menfezleri kesinlikle kapatılmamalıdır. Kazan dairesi başka amaçlar için kullanılmamalıdır. (Depo, ardiye, kapıcı dairesi vs.)”

İbrahim Ağyar, şöyle bir uyarıda da bulundu:  ‘Mutfaklara havalandırma için açılan cam menfezlerini soğuktan, toz geliyor vs. gibi sebeplerden dolayı asla kapatmayınız. Bu, sizlerin can güvenliği için çok önemlidir.’ 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.