1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DEDEOĞLU, PAMUK ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI
DEDEOĞLU, PAMUK ÜRETİCİLERİNİN  SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

DEDEOĞLU, PAMUK ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Ulusal Pamuk Konseyi’nin, bazı bölgelerde pamuk ekiminin olumsuz hava koşulları nedeniyle zarar gördüğünü ifade ederek, zor durumda kalan üreticilere destekleme primi ödenmesini istediğ

A+A-

 Dedeoğlu, Kahramanmaraş'ta da olumsuz iklim şartlarından etkilenen birçok çiftçi bulunduğunu ve destekleme priminin bir an ön önce verilmesi gerektiğini vurguladı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, çok sayıda sorunu Meclis gündemine taşımayı sürdürüyor. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Dedeoğlu’nun çok sayıdaki soru önergesine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Genel Kurulu’nda cevap verdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mevcut düzenlemelere göre arızalı bir cihazın tamir edilememesi nedeniyle yerine yenisinin ithalinde ÖTV alındığını ifade ederek, garanti kapsamındaki arızalı cihaza ait önceden alınan ÖTV'nin iadesine ilişkin şu an itibarıyla bir çalışma bulunmadığını açıkladı. Maliye Bakanı Şimşek, büyük bir tartışmaya neden olan 2/B arazileri konusundaki Dedeoğlu’nun soru önergesine de şu şekilde cevap verdi:

2/B ARAZİLERİ

“Sayın Mesut Dedeoğlu'nun (6/2220) esas numaralı soru önergeleri: Mevcut mevzuatımıza göre ecrimisil gelir getirsin getirmesin izinsiz ve hukuksuz tasarrufun karşılığı olan bir tazminattır, tabii ki devam edecektir. 2/B taşınmazlarının satış bedellerinden ecrimisil bedelleri mahsup edilmektedir.

2/B'de rayiç bedeller 2886 ve 4706 sayılı Kanunlar çerçevesinde belediye, ticaret ve sanayi odaları gibi kuruluşlardan veya bilirkişilerden soruşturulmak ve mahallinde gerekli incelemeler yapılarak konumu emsal taşınmazların metrekare birim değerleri, İnternet araştırmaları, imar ve kullanım durumları, verim gücü ve altyapı imkânları gibi unsurlar dikkate alınarak tespit edilmiştir.

Kıymet takdirlerinde kontrol aşaması tamamlanmıştır. Bedeller başvuru yapan hak sahiplerine İnternet'ten sorguya açılmıştır. Satın almaların başlaması için tebligatlara başlanmıştır. Başvurularda taahhüt ve başvuru bedeli alınmamaktadır. Mevzuatımızda tarım arazilerinin bedelsiz devri yönünde bir düzenleme bulunmamakta olup 6292 sayılı Kanun'la hak sahiplerine satış imkânı getirilmiştir.

Tamamen ve münhasıran, bilfiil tarımsal amaçlı kullanılan ve üzerinde tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet amacıyla kullanılan konut hariç yapı bulunmayan yerler için satış bedelinin rayiç bedelin yüzde 50'si olarak hesaplanması öngörülmüştür.

Peşin satışlarda ayrıca yüzde 20 indirim uygulanmaktadır. 6444 sayılı Kanun'la taksit süreleri uzatılmıştır. 2012 Haziran itibarıyla 2/B taşınmazı bulunan illerimizde toplam 70 bin civarında doğrudan satın alma ve iade başvurusu yapılmıştır. Bugün itibarıyla başvuru sayısı 57 ilimizde toplam 611 bin civarındadır.

57 ilin başvuru dağılımını süre itibarıyla burada ifade edemiyorum ama isterlerse Sayın Dedeoğlu'na bunun bütün detaylarını verebilirim. 2/B alanlarının satışından 9,8 milyar liralık gelir beklenmektedir.”

TEŞVİK KONUSU

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun 5084 sayılı yatırımların ve istihdamın teşviki ile ilgili soru önergesine ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2009 yılında uygulamaya başlanan yeni teşvik sistemi 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı ile daha kapsamlı hâle getirilmiştir. Yeni yatırım teşvik sistemiyle rekabet gücünün, üretimin ve özellikle istihdamın artırılması, katma değeri, teknoloji ve AR-GE değeri yüksek stratejik yatırımların teşviki, bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesi ve ekonomimizin ithalata olan bağımlılığının azaltılması hedeflenmektedir.” şeklinde cevap verdi.

YAN SANAYİ SEKTÖRÜ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun otomotiv ve yan sanayi sektörüne ilişkin bir başka sorusuna da, “2012 yılında toplam 45,3 lira vergi tahsilatı yapılmış, motorlu taşıtlardan alınan vergi gelirlerinde bütçe hedefinin üzerinde bir gerçekleşme olmuştur. Bu çerçevede, önergede sorulan mahiyette ticari araçlar için KDV ve ÖTV indirimine ilişkin hâlihazırda bir çalışmamız bulunmamaktadır.” diye cevap verdi.  

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.