1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DEDEOĞLU, ESNAF KİRASINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ
DEDEOĞLU, ESNAF KİRASINI ÖDEYEMEZ  HALE GELDİ

DEDEOĞLU, ESNAF KİRASINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e esnaflar tarafından ödenen prim ve vergi indirimi konusunda hükümetin her hangi çalışması olup olmadığını sordu.

A+A-
     MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, esnaf ve sanatkâr kesiminin yaşamış olduğu sıkıntıları gündeme getirerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e “Sayın Bakanım, şu anda, yaklaşık on yıldan beri, özellikle son dönemi söylüyorum, esnafımız kirasını ödeyemez durumda, maliyetini, sigortasını ödeyemez durumda, özellikle Anadolu şehirlerinde. Bu SSK primleriyle, özellikle SSK primlerinde ve maliye primlerinde, ödenecek vergilerle ilgili önümüzdeki dönemde bir indirim yapmayı düşünüyor musunuz?” şeklinde soru yöneltti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun esnaflara yönelik bu sorusuna şu şekilde cevap verdi:

Esnaflarımızla ilgili birçok düzenlemeler gerçekleştirdik, özellikle kredi faizlerinin hangi düzeylere indiğini hepimiz biliyoruz, bunun yanında sosyal güvenlik alanında da esnaflarımızla ilgili çok önemli düzenlemeler yaptık ve bunların tamamını esnaf teşkilatlarımızla birlikte gerçekleştirdik.

En son esnaflarımıza dönük yaptığımız önemli bir düzenleme de Sosyal Güvenlik Yönetim Kuruluna esnaf temsilcimizi de dâhil ederek, bizzat kendi alanlarıyla ilgili sosyal güvenlik konusunda alınan kararlarda onları da yönetim kurulu üyesi olarak işin içine dâhil etmiş olduk.

Önemli bir düzenleme, basamak sisteminden esnaflarımızı çıkardık, gelir düzeyine göre, beyan esasına göre prim ödeme durumu söz konusu. Dolayısıyla, geçmiş dönemlerde geliri düşük olmasına rağmen basamak yükseldiği için yüksek prim ödemek zorunda kalan esnaflarımız bu durumdan çıkmış oldular, gelir düzeylerine göre prim ödemeye başladılar.

Bu konuda, primlerin indirilmesiyle ilgili, vergilerin indirilmesiyle ilgili düzenlemelerimizi geçmiş dönemlerde gerçekleştirdik. Şu an itibarıyla primlerin indirilmesi veya vergilerin indirilmesiyle ilgili bir çalışmamız bulunmamaktadır ancak teşvik uygulamaları gündemdedir.

Bildiğiniz gibi bölgesel teşvik çerçevesinde az kalkınmış olan bölgelerimize dönük çok üst düzeyde, mesela, 6'ncı bölgede hem işçi hem işveren primlerini kamu karşılamaktadır. Bu çok ciddi bir teşviktir, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk olarak bu düzeyde bir teşvik sağlanmaktadır yani bir kişi dahi çalıştırsanız bundan yararlanma imkânınız olmaktadır.

Ayrıca 49 ilde devam eden teşviklerle ilgili de 5 puan… Prim borcunuz yoksa, kayıt dışı eleman çalıştırmıyorsanız 5 puan indiriminden yararlanıyorsunuz, bunun yanında 6 puan daha indirimi düzenleyen yasa Meclisten geçti, şimdi, Bakanlar Kurulu kararının önümüzdeki günlerde yayınlanmasını bekliyoruz. Böylece ülke genelinde bir teşvik uygulamaları söz konusudur. Bundan esnafımız da, işçimiz de, herkes yararlanmaktadır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.