1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Darbe gecesi Kahramanmaraş'ta neler yaşandı?
Darbe gecesi Kahramanmaraş'ta neler yaşandı?

Darbe gecesi Kahramanmaraş'ta neler yaşandı?

Darbe Gecesi Kahramanmaraş'ta ve tüm Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeleri sizin için derledik...

A+A-

Darbe Gecesi Kahramanmaraş'ta ve tüm Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeleri sizin için derledik...

Kahramanmaraş’ta Darbe Gözlemleri

15.07.2016 Cuma gecesi 19:00’da halk sakin ve normal bir şekilde evlerine dönüyordu.

Saat 22:00 sularını gösterdiğinde Televizyonlardan gelen askerin Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini kapattığı haberleri televizyonlarda ara ara dolaşmaya başlamıştı.

İlk olarak halk bunu bombalı saldırı tehdidine karşı normal bir tedbir olarak algıladı ve tepki göstermedi.

22:20

TV kanallarında Ankara’da uçakların alçak uçuş yaptığına dair haberler son dakika olarak geçince halk bunun bir darbe girişimi olduğunun farkına vardı.

23:00

Başbakan Binali Yıldırım TV kanalının birine bağlanarak bu kalkışmanın bir darbe girişimi olduğunu belirtti.

23:10

Başbakanın bu açıklaması ile kitleler halinde Kahramanmaraş’ta halk sokağa çıkmaya başladı.

23:45

Bir grup darbeci TRT’ye girerek darbe metnini canlı yayında okuttular.

00:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayına görüntülü şekilde bağlanarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin rejimine yapılan bu başkaldırının başarısız olacağını ve halkın tüm iradesiyle meydanlarda demokrasilerini savunması gerektiğini söyleyerek tüm halkı sokağa davet etti.

00:30

Kahramanmaraş’ta Olağanüstü hareketlilik başladı. Halk akın akın Kahramanmaraş’ın en ünlü caddesi Trabzon Caddesine akın ederken, tekbirler eşliğinde ilk önce Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önüne çok hızlı ve kalabalık bir şekilde geçtiler. Halk nöbetini sürdürürken bir grupta Askeriye önüne geçerek nöbet tutmaya başladı.

01:00

Kahramanmaraş’ta ki bu olağanüstü hareketliliğe destek belediyeden gecikmedi. Kahramanmaraş Belediyesi üstüne düşen görevi çok acil ve ivedi bir şekilde iş makinalarını halkın emrine sunarak, Kahramanmaraş Valiliği, Askeriye ve Belediye’nin önünde nöbet tutacak şekilde göreve sokuldu.

01:30

Halk akın akın sokağa çıkarken, şehrin önde gelen siyasi temsilcileri halk ile kol kola girerek tarihe altın harflerle yazılacak olan ‘DEMOKRASİ NÖBETİ’ni başlattılar.

02:00

Kalabalıklar kitleler halinde çoğalırken, köyden ve kentten gelen insanlar birlik ve beraberlik içerisinde devletine sahip çıktı. Kahramanmaraş Askeriye önünde toplanan kitlelerin giderek artmasından sonra askeriyenin içerisinden henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı havaya 10 ila 15 el ateş edildi. Ancak bu ateş halkı azaltmak yerine daha da kalabalık olmaya itti. Kahramanmaraş Askeriye’de herhangi bir hareketliliğin yaşanmaması olayların büyümesine engel oldu.

02:30

Camiden okunan sala ile birlikte hareketlenen Kahramanmaraş halkı muhitlerinde bulunan camilerinde önünde toplanarak tekbir eşliğinde Kahramanmaraş Trabzon Caddesi’ne doğru hareket ettiler. Trabzon caddesinde toplanan halk, İstanbul ve Ankara’da devletin önemli kurumlarının bombalanmasından tedirgin olsalar da nöbetlerini bırakmayarak, devletine olan birliğini ve beraberliğini kuvvetli bir şekilde göstermiş oldu.

03:00

Darbecilerin engellendiği ve geri çekildiğine dair dolaşan haberlerle heyecanlanan Kahramanmaraş Halkı Demokrasi Nöbeti’ni, Demokrasi Şölenine çevirmeye hazırdı.

03:30

Kahramanmaraş’ta halk iş makinaları ve kendi özel araçları ile şehir turuna başladılar. Şehrin adeta girilmedik sokak bırakmayan konvoylar askeriye önünden geçerken, kornalarıyla adeta biz buradayız mesajı verdiler.

04:00

Cumhurbaşkanlığı resmi açıklamasında darbelerin 12 saatlik olmayacağı ve sokakların bırakılmaması gerektiğine dair açıklama ile birlikte Kahramanmaraş halkı sokakta sabahladı.

TÜRKİYE’DE DARBE İZLENİMLERİ

15.07.2016’dan günümüze

Demokrasi tarihine kara leke olarak geçen 15 Temmuz Darbe girişimi Türk Milleti adına bir demokrasi sınavı oldu. Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü hedef olan bu çirkin ve kara plan Halkın yüce iradesiyle önlendi.

Peki 15.07.2016’da neler yaşandı? :

İlk olarak İstanbul’da jandarmanın şehre inerek  köprülerdeki trafiği kapatmalarının ardından Ankara’da jetlerin alçak uçuş yapması tüm Türkiye’yi alarma geçirdi. Tüm haber ajansları, kanallar ve haber siteleri ne olduğu konusunda yayın yapmaya başladı. İlk belirlemelerde Ankara’da askeri bir hareketliliğin olduğu, İstanbul’da ise köprüye tankların geldiği açıklandı. Bu şekilde olayların neden olduğu belirlenmeye çalışılırken konuyla ilgili ilk açıklama başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Bazı TV kanallarına telefon ile canlı bağlanan Yıldırım ‘Hükümetimize karşı askeri bir kalkışma söz konusudur. Müdahale edeceğiz başaramayacaklar.” şeklinde açıklama yaptı.

TRT BİNASI İŞGAL EDİLDİ.

Daha sonra darbeciler TRT binasında olanları yayınlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüntülü telefon bağlantısıyla kanallara bağlandı ve tüm halkı demokrasiye sahip çıkmaları için meydanlara davet etti. Bunun dışında camilere de ezan ve sêla okuyarak halkı sokaklara davet etmeleri için Cumhurbaşkanı tarafından emir verildi.

DEVLETİN KALBİNE BOMBA ATTILAR

Darbe girişiminde bulunan askerlerin Türkiye Cumhuriyetinin nihai temsil yeri olan TBMM’ini bombalaması darbenin başarılı olması durumunda ne kadar acımasız ve kanlı olacağının bir göstergesiydi. Olay esnasında birçok milletvekilinin de bulunduğu mecliste milletvekilleri meclisin sığınak bölümüne yöneldiler. TBMM’de büyük çapta maddi hasar meydana gelirken, TBMM başkanı İsmail Kahraman yıkılan yerlerin tamir edilmeyeceği ve halka açık müze haline getirileceğini söylemişti.

 

DARBE GİRİŞİMİNDE BİLANÇO AĞIR

Kanlı Darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Türk Milletinin darbe boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini belirtti. Yıldırım vatandaşların nöbetlerini bırakmamasının önem arz ettiğini belirterek, herkes gündüz işine gidecek akşam nöbet tutacak dedi.

Darbe bilançosunun hakkında bilgi veren Yıldırım: "Darbe kalkışmasında 208 şehidimiz var, 60'ı polis, 3'ü asker, 145'i sivil.  1491 de yaralımız var. Gözaltına alınan şahıs 7 bin 543 kişi, 100 polis 6038 asker, 750 hakim savcı, 650 sivil, 316 kişi şu an itibariyle tutuklandı. Darbecilerden ölü olarak ele geçirilen 24, yaralı olarak 50 kişi ele geçirildi. 2 bin 745 hakim ve savcı hakkında açığa alma kararı verildi. 1500'e yakın kamu görevlisi hakkında açığa alınma işlemi başlatıldı, devam edecek, 7 bin 543 şahıs gözaltına alındı. Bunlar değişebilir. 316 tutuklama var.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.