1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Büyükşehir'den Çiftçilere Destek
Büyükşehir'den Çiftçilere Destek

Büyükşehir'den Çiftçilere Destek

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere yönelik gerek tarımsal yapı gerekse üretim konularında destekleri devam ediyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce çiftçilere tarımsal alt yapı ve tarımsal üretim alanlarında hizmetler devam ediyor.

Kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen sürekli çiftçilerin yanında yer alan Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç direktifleri doğrultusunda çiftçilerimizin sorunlarıyla ilgilenerek destek vermeye devam ediyor.

Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü Tarımsal Alt Yapı çalışmalarında Onikişubat ilçesi Fatih Mahallesinde hasar görerek kullanılmaz durumda olan tarımsal sulama kanalının 300 Metrelik kısmı yeniden yapılarak 2000 dekar tarım alanının sulaması sağlanmıştır.

Çağlayancerit ilçesinde bulunan Fatih, İstiklal ve Küçükcerit Mahallelerinde 885 Metre PE Sulama Borusu alınarak çiftçilere verilmiştir. Bunun sonucu olarak 1750 dekar tarım alanı suya kavuşmuştur.

Tekir Mahallesinde 500 Tonluk Sulama havuzunun yaptırılarak 800 dekar tarım alanı suya kavuşturulmuştur. Bu havuzun yapımında fen işleri dairemiz malzeme yardımı yapmıştır. Tarımsal Hizmetler Şubemiz vana ve teknik destek yardımı yapmıştır. Havuzun işçiliğini ise Tekir Mahallesi muhtarlığı yapmıştır.

İlimiz genelinde halen 8 mahallemizde tarımsal sulama tesisi yapımı devam etmektedir. 14 mahallemizde ise malzeme yardımı yapılarak vatandaş-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile tarımsal sulama tesislerimizin yapımı devam etmektedir.

Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü 2016 yılında ise Büyükşehir Belediyesine yapılan sulama taleplerinin tamamını yerine getirmeyi planlamaktadır.

Bunun yanı sıra tarımsal üretim alanında da çiftçilere destek veren Büyükşehir Belediyesi İl Özel İdaresi bünyesinde yüzde 50 olan hibe desteğini yüzde 60’a çıkartmıştır. Bu bağlamda yapılan çalışmalarda Göksun ilçesine 2015 Nisan Ayında 13 bin 800 adet Elma fidanı alınarak %60 destekli çiftçilerimize verilmiş olup kapama elma bahçeleri kurdurulmuştur.

Haziran 2015 tarihinde ilimiz genelinde 8 ilçede 140 çiftçimize 735 bin adet çilek fidesi %60 hibe destekli verilerek çilek bahçeleri kurdurulmuştur. Kurulan çilek bahçeleri meyve vermeye başlamışlardır.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ilimiz genelinde Ekim 2015 tarihinden itibaren %60 hibe destekli fidan ve fide dağıtılarak kapama bahçe kurulması devam edecektir.

Başta zeytin ve ceviz olmak üzere çiftçilerimizin gelirini artıracak ekonomik refahını sağlayacak her türlü tarımsal üretime Büyükşehir Belediyesi’nin desteği devam edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.