1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BULUT, AMERİKA GEZİSİNİ DEĞERLENDİRDİ
BULUT, AMERİKA GEZİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

BULUT, AMERİKA GEZİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Türkiye genelinde 214 ziraat odası başkanlarıyla birlikte katıldığı Amerika gezisini değerlendirdi.

A+A-

Ziraat Odaları Birliği öncülüğünde gerçekleşen gezi bir hafta sürdü. 
Bulut, düzenlediği basın toplasında gezi hakkında şu bilgileri verdi:
“Gezimiz 51 eyaletten oluşan ABD’de Teksas eyaletine oldu. Dallas şehrinde konakladık. Dallas şehri 7 milyon insanın yaşadığı bir şehir. Petrol ve hayvancılık ağırlıklı dünyanın iş merkezi, gökdelen şehri bize verilen bilgiye göre 40 bin petrol şirketi bulunuyor. Dallas’ta dünyanın en büyük fuarı bu kentte. Fuarda tüm hayvan ırklarının yanında makine, tarımla ilgili her çeşit aleti sergilemişler. Ayrıca fuarda panayır, eğlence gösterileri yer alıyor. Dallas’ın yaşam standarttı çok yüksek. Amerikan’ın kuruluşunda Teksas’ın önemi çok büyük. Temel ekonomisi hayvancılığa dayanıyor. 230 yıl önce kurulan hayvan pazarını yaşatıyorlar. Teksas, Kızıldereliler’in en çok olduğu bölge. Amerika’nın ilk kurulan pazarı. O zaman Amerikan’ın hem hayvan ihtiyacını hem de et ihtiyacını karşılamış. Bu pazara 500 kilometre uzak yerden o zaman 15 sene 6 milyon büyükbaş hayvan taşımışlar. Kovboylar, Kızıldereliler’den 2 dolara aldıkları hayvanları, Dallas pazarında 50 dolara satarak Amerikan’ın temel ekonomisini oluşturmuşlar. Amerikan’ın kuruluşu hayvancılık üzerine 1865’den 1880 yılına kadar hayvanları ıslah çalışması yapmışlar. Teksas Amerikan’ın 51 eyaletinden ikinci en büyük eyaleti, Avrupa devletlerinden büyük bir eyalet. Dallas şehrinde hem Teksas’ın hem de dünyanın iş merkezi 1960 yıllarında kurulmuş. Beyazlar ve siyahlar aynı okullarda okumaya başlamışlar. 1963 yılında Kenedi, Dallas şehrinde öldürülmüş. İnsanlar hala bu semti ziyaret ediyor, Kenedi Müzesi var. Bu semt hepsinin merkezi. Dallas kültür kenti, müzeler, tiyatrolar, operalar gibi filmler, Dallas filmi de burada çekilmiş.
Teksas dünyanın en zengin yerlerinden biri. Yalnız Amerika Birleşik Devletleri'nde değil bütün dünyada yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle önemli bir yer tutar. Ilımlı bir bölgede bulunan geniş topraklarında tarımın birçok türü, hayvancılık yapılır. Ayrıca dünyanın en zengin petrol yataklarının bir kısmı da buradadır, petrol ihtiyacının yüzde 40 kadarı Teksas'tan sağlanır.”
Son olarak, Bulut, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların damızlık ve gebe hayvanları kurban olarak kesmemeleri uyarısında bulunarak, kurban olarak kesilen gebe hayvanların dini yönden de caiz olmadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.