1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BİN AYDAN HAYIRLI GECE
BİN AYDAN HAYIRLI GECE

BİN AYDAN HAYIRLI GECE

Bu gece; Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, ‘bin aydan daha hayırlı’ olan Kadir Gecesi idrak edilecek.

A+A-

    03 Ağustos 2013 Cumartesi 

Müslümanlar, genci-yaşlısı, çoluk-çocuğu camilere koşacak ve zulüm gören Müslümanların kurtuluşu için dua edecek.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Zalimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur” değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, bugün edâ edilecek Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajında, Ramazan’ın son günlerine yaklaşılırken, İslam aleminde Ramazan veda etmenin hüznüyle bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’ne kavuşmanın sevincinin birlikte yaşandığını belirtti.
Kadir Gecesi’nin, müminlerin ve tüm insanlığın kadrini yücelten gece olduğuna işaret eden Görmez, bu gecede insanlığın hidayet rehberi ve önceki vahiylerin tasdikleyicisi Kur’an-ı Kerim’in indiğini vurguladı.

‘Bize basiret ver YA RAB’

Kur’an’ın inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırdığını, hakkı anlatmaya, hakikati duyurmaya, adaleti yüceltmeye, sevgiyi yaymaya, fazilet ve erdemin hak ve hakikatin yanında yer almak olduğunu öğretmeye geldiğine işaret eden Görmez, bu gecenin Allah katında insanların kadrinin yücelmesine vesile olmasını dileyerek şu duayı etti:

“Ya Rab! Bu gece hürmetine, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarının durmasını, bütün kardeşlerimizin bayrama huzur ve güven içerisinde ulaşmasını nasip eyle.
Bu duygu ve düşüncelerle, İslam aleminin mübarek Kadir Gecesi’ni en içten dileklerimle kutluyor, huzur, güven ve barış içinde Ramazan Bayramı’na kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Kur’an’ı bize hidayet, Efendimizi rehber, Kadir Gecesi’ni bin aydan hayırlı kılan Yüce Rabbimizden, bize bunları anlayacak basiret vermesini diliyorum. Rabbimizden, Kadir Gecesi’nin, bizim, ailemizin, müminlerin ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını, İslam coğrafyasını çepeçevre saran karanlığın, insanlığın yüreğini karartan haksızlıkların, Kadir Gecesi’nin feyz ve bereketiyle ortadan kalkmasını niyaz ediyorum.”

100 bin Esenlerli Dua Meydanı’nda ellerini açacak

Esenler Belediyesi tarafından bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde düzenlenecek “10 Bin Hatim, 100 Bin Dua” programında 100 bin Esenlerli hep birlikte ellerini açıp dünyanın huzura kavuşması için dua edecek. Gecede, Umre’ye gönderilecek 20 kişi için de kura çekilecek

Esenler Belediyesi, Kadir Gecesi’nde birlikteliğin en güzel örneğini sergileyecek. Her yıl olduğu gibi bu Ramazan’da da ilklere ev sahipliği yapan Esenler Belediyesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kadir Gecesi’nde, “Dualarda buluşuyoruz... 10 Bin Hatim, 100 Bin Dua” programı düzenleyecek.

Esenler Dörtyol (Dua) Meydanı’nda bugün saat 23.30’daki program, Mimar Sinan Camii İmam Hatibi Rıza Günay ve Mısırlı ünlü hafız Kur’an-ı Kerim Okuma Dünya 1.’si Mahmut Tuhi’nin Kur’an-ı Kerim okumasıyla başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bazı milletvekillerinin de katılacağı Kadir Gecesi özel programında, 100 bin Esenlerli hep birlikte, dünyadaki tüm mazlumlar ve Suriye, Mısır, Filistin, Arakan, Doğu Türkistan başta olmak üzere İslam coğrafyasının yetim kalmış ülkelerinin huzura kavuşması için yüzbinlerce salâvat-ı şerife, tevhit ve tekbirler getirip, dualar okuyacak.

10 BİN HATİM DUASI

Esenler’de Ramazan boyunca gerçekleştirilen birbirinden güzel programları taçlandıracak “10 Bin Hatim, 100 Bin Dua” programında, ilçedeki din görevlileri, Kur’an Kursu öğrencileri ve gönüllü vatandaşlar tarafından okunan 10 bin Hatm-i Şerif’in duası da, İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu tarafından yapılacak.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin Esenler’de en iyi şekilde ihya edilmesi için çalıştıklarını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Gecemizde Esenlerli vatandaşlarımız tarafından okunan 10 bin Hatm-i Şerif’in ecir ve sevabı, başta Esenler’den olmak üzere tüm Rahmet-i Rahman’a kavuşanlarımıza hediye edilecek. Bu gece dünya huzuru için hep birlikte el açıp dua edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.