1. HABERLER

  2. BİLAL DEBGİCİ: KAHRAMANMARAŞ'I TÜRKİYE BİRİNCİSİ YAPACAĞIZ
BİLAL DEBGİCİ: KAHRAMANMARAŞ'I TÜRKİYE BİRİNCİSİ YAPACAĞIZ

BİLAL DEBGİCİ: KAHRAMANMARAŞ'I TÜRKİYE BİRİNCİSİ YAPACAĞIZ

AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, “2015 seçimlerinde tüm ilçelerimizle birlikte Kahramanmaraş’ımızı Türkiye birincisi yapmaktır. Hedefimiz bu yöndedir. Bunu yapmak için de gecemizi gündüzümüze katacağız.”

A+A-

 2014 yılını siyasi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
Şu şekilde değerlendirmek lazım: Türkiye geneli, Kahramanmaraş geneli ve Dulkadiroğlu geneli. 
Türkiye, 2013’te 17-25 Aralık Operasyonları ile girdi 2014’e. Hem bir yerel seçim hem de bir Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde böyle bir durum; amaç AK Parti’yi yıpratmak, Tayyip Erdoğan’ı yıpratmak, Tayyip Erdoğan’sız mümkünse hem Tayyip Erdoğan’sız hem AK Partisiz bir Yeni Türkiye oluşturmaktı. Amaç oydu. Fakat malum paralel yapı ve beraberindeki diğer güçlerin de bu planları bozuldu. Türkiye’de yaşayan insanlar da buna prim vermedi. 
Çünkü artık 12 yılı aşan bir istikrar sürecinden sonra kimse başkalarının montajlarından tutun da kendi kendilerinin oluşturduğu delillerle birilerine suç atılma devrinin geçtiğini çok iyi biliyorlar. Bununla alakalı bir durumdan dolayı, hamdolsun 30 Mart’ta çok iyi bir süreç yaşadık. Parti olarak çok iyi bir süreç yaşadık. İnsanlar Recep Tayyip Erdoğan olmadan, AK Parti olmadan bu ülkede istikrar olmazı bir kez daha teyit ettiler. Buradaki en önemli durum o. 
Bunun yansıması sadece ülkemizde değil, çevremizdeki ateş çemberinde de gün geçtikçe artıyor. Niye artıyor? Bir Kobani mevzusu ortaya çıktı, Ekim aylarında bununla alakalı sokak eylemleri yapıldı. 2013’deki Gezi Olaylarının bir nevi başka bir versiyonuydu bu. Amaç hep aynı. AK Parti.. Ekim ayında da Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı yıpratma, AK Parti’yi yıpratma girişimiydi bu. Ama yine emellerine ulaşamadılar.
Bir yandan da çözüm sürecini sekteye uğratmak istiyorlar. Yani 30 yıldır, 40 yıldır kanayan bir yarayı her ne olursa olsun çözmek isteyen bir iradeye sekte vurmaktı. Bunda da başarılı olamadılar. Her ne olursa olsun biz çözüm yoluna kaldığımız yerden devam edeceğiz mesajı verildi.
Biz tüm bunlarla birlikte 2014’te ekonomide de geriye düşmedik. İyi bir ekonomi politikası bizi birazda ayakta tuttu. 30 Mart’ta bir nevi var olma mücadelesiydi AK Parti için. Kılıçlar çekilmişti. Niye öyle söylüyorum. Bizim her seçimimiz, bir sonrakini daha önemli kıldı Türkiye’de. Oluşan konjektörler ve olaylar, seçimleri hep önemli kıldı. 
AK Parti’nin var olma mücadelesi şunun için: Eğer AK Parti o kadar oy almamış olsaydı, bu oy bandı yüzde 40’lara 41’lere düşseydi yani 5-6-7 puanlık bir oy kaybı olsaydı yerel seçimlerde… Bu devamında ilk defa kendi oyuyla cumhurbaşkanını seçecek Türkiye için çok büyük bir sıkıntıydı. Ama insanlar 30 Mart’tan sonraki gün uyandıklarında bunun böyle olmadığını ve artık Türkiye’deki insanların düşünce yapısının eskisi gibi olmadığının farkına bir kez daha varıldı. 
Ne oldu devamında, 10 Ağustos Seçimleri yaklaşıyor. Bu sefer amaç başka, Cumhurbaşkanını seçtirmemek, Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda seçtirmemek adına uğraşıyorlar. Ama temeli olmayan hiçbir yapı sağlam olmaz. Meslek olarak ta bunu bildiğimiz için rahat söylüyoruz. Çatı aday, temel sağlam değil. Çatı istediğiniz kadar sağlam olsun, temel sağlam değilse, çatı çöker.  

2014 yılını ekonomik açıdan değerlendirir misiniz?
 
Yine paralel yapının 17-25 Aralık Operasyonlarına değineceğim. O süreç seçimde acaba AK Parti’yi yıpratabilir miyiz düşüncesi aynı zamanda bir yerde ekonomiyi de vurdu. İster istemez etkiledi. Banka kredilerinin faizleri yükseldi. Önceki yıl Mayıs aylarında faizler en düşük seviyelere inmişti, IMF’e olan borçların bitmesi ile gezi olayları patlak vermişti. İnsanlar her ne kadar ağaçtı, özgürlüktü, ‘halkın yaşamına müdahele’ dese de amaç o değildi, ekonomi ile birlikte istikrarı da yıkmaktı. 
Biz bunları bildiğimiz için ekonomik konularda bir adım geri atmadık. Bir dizi tedbirler aldık. İşte biliyorsunuz torba yasalarla bazı düzenlemeler yapıldı. Bunların hepsi tüm insanlarımızın rahatı için de, iş dünyası dövizin ani düşüp çıkmasını istemiyor. Halk altının ani düşme ve çıkışını istemiyor. Her şey kendi seyrinde insin ve çıksın istiyor. Dünya ile rekabet gücü olması için ekonomik durumunuz iyi olacak. Bu dünyada böyledir.
İşsizlik rakamı belli seviyele inse de zaman zaman yükselmeler gösteriyor. Hükümeti yıpratmak için AK Partiyi yıpratmak için çeşitli gruplar, çeşitli dernekler, iş dünyası… Yeri geldi işçilerini işten çıkardılar. Bunu gördük. Ama ekonomik politikalarımızdaki istikrar ve seçimlerdeki başarımız ekonomimizi yükseltiyor, büyüme oranlarımız sürekli artıyor. 
 
2014 siyasetinin ve ekonomisin Kahramanmaraş’a yansıması nasıl oldu?
 
Ekonomik konuyu aslında ekonomi dünyasıyla konuşmak gerekir, biz siyasete baktığımız için siyaseten cevap veriyoruz. Çok büyük bir sıkıntımız yok. Küçük esnafımıza da bakıyoruz, sanayicimize de bakıyoruz. Kepenk kapatanı yok, bir sıkıntılı olanı yok. Yeni bankacılık düzenlemeleri olsun, kart düzenlemeleri olsun, diğer düzenlemeler olsun, hesaplarla alakalı düzenlemeler olsun… Bir iyileştirme ile vergilendirmedeki rakamları görüyorsunuz… 
Siyaseten şöyle diyeyim: Büyükşehir Yasası ile birlikte yeni ilçeler kurulmuş, yeni idari birimler ortaya çıkmıştı. Bir geçiş dönemi yaşadığımız için bir takım aksaklıklar olacaktır. Bu Dulkadiroğlu’nda da böyledir. Biz seçimden önce seçimi kazanmaya odaklanmıştık. 4 meclis üyesi eksik aldık, 31 üyeden 27’sini aldık.. Aslında hepsini alabilirdik. Kahramanmaraş’ta bu durumda birinciyiz, metropol ilçeler içerisinde de ilk 4’te yer aldık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de bu başarıyı yakaladık. Daha alacak çok oy var, ikna edilmesi gereken çok insanımız var.
 
2015’ten neler bekliyorsunuz; siyaset ve ekonomik olarak?
 
2015 seçimlerinde daha önce oylarını alamadığımız vatandaşlarımızın oylarına talibiz. Biz Dulkadiroğlu teşkilatı olarak altyapımızı oluşturuyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Seçime hazırlanıyoruz. Halkımız, Recep Tayyip Erdoğan’a ve Ahmet Davutoğlu’na bakarak, onların icraatlarına bakarak bizlere oy veriyor. Bizler de onlara layık olmak için bu makamlarda oturduğumuz sürece elimizden gelenin en iyisini yapmak durumundayız. 2015 seçimlerinde tüm ilçelerimizle birlikte Kahramanmaraş’ımızı Türkiye birincisi yapmaktır. Hedefimiz bu yöndedir. Bunu yapmak için de gecemizi gündüzümüze katacağız. 
Bu yıl içerisinde yapılacak seçimlerde hedefimiz yeni Anayasayı hayata geçirecek parlamenter çoğunluğu elde etmektir. Bundan önceki seçimlerde komisyon eşit dağıldı, her partiden 3 temsilci oldu ama maalesef yeni anayasayı yapamadık. AK Parti olarak her ne kadar üzerimize düşeni yaptıksa da diğer parti grupları buna yanaşmadılar. Yeni Anayasayı çıkarmamız için sayısal çoğunluğa ulaşmamız lazım, 367’yi aşacak bir çoğunluk gerekiyor. Bunu sağlamak için Türkiye’nin her köşesinde çalışıyoruz. Ama bu çoğunluğu elde etsek bile partimiz bunu referanduma getirecektir.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.