1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AZİM, TÜM ENGELLERİ ORTADAN KALDIRIR
AZİM, TÜM ENGELLERİ ORTADAN KALDIRIR

AZİM, TÜM ENGELLERİ ORTADAN KALDIRIR

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Osman Arslan ve beraberindekiler, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil’i ziyaret ederek, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 26 Temmuz-5 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2013 Defolimpik

A+A-

   Azmin tüm engelleri ortadan kaldırdığını ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonumuzun çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Önemli çalışmalara imza atmaktadırlar. Hükümetimizin federasyonlarımıza ve sporcularımıza verdiği destek başarıyı daha da artırmaktadır. Engelli meselesi, sadece bir sağduyu değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir. Engelli insanlarımız da, eşit muamele, itibar, yaşamlarını bağımsız idame ettirme ve toplumun bir parçası olma gibi haklara sahip olmalıdırlar. Bizim üzerimize düşen görev ise, engelli vatandaşlarımıza bu haklarından faydalanmaları için imkân ve fırsatlar sağlamak olmalıdır. Bu fırsatlardan bir tanesi de spor müsabakalarıdır” dedi. Pakdil açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Engelli vatandaşlarımızın, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama entegrasyonunun sağlanması amacıyla, yetkili kurumların yenilikçi yaklaşımlar doğrultusunda çalışmalarda bulunması gerekmektedir. Engelli vatandaşların, hayata sarılmaları ve geleceğe güvenle bakmaları ancak bu sayede olacaktır. 2005 yılında çıkartılmış olan Özürlüler Kanunu, bu çerçevede, oldukça önemli bir adım olmuştur ve Türkiye’deki engellilerin sosyal haklardan ve hizmetlerden yararlanma kapsamını ciddi manada genişletmiştir. Spordaki başarıların ödüllendirilmesi de, engelli sporcularımızın sayısını da artırmıştır. 2012 yılında, amatör sporun geliştirilmesi ve sporun tabanda yayılması için amatör spora 25 milyon lira destek verildi. Futbol Federasyonu dışındaki özerk federasyonlara, 2012 yılında 256 milyon lira kaynak aktarıldı.  Ülkemiz adına başarılara imza atan sporcularımıza büyük ödüller verilmeye başlandı. Olimpiyatlar’da birinciye 2.000, ikinciye 1.500, üçüncüye 1.000 Cumhuriyet altını veriliyor. Bu ödül yönetmeliği de gençlerimizi spora yöneltmiş ve başarıyı artırmıştır” dedi.

 

 

 

 

DEFOLİMPİK OYUNLARINA 220 SPORCUMUZ KATILIYOR

 

2013 Defolimpik Oyunları'na katılacak olan Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu olarak söz konusu oyunlardaki madalya hedefini 20-25 olarak belirlediklerini ifade eden Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Osman Arslan, “15 branşta faaliyetlerine devam eden Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu, 10 yıllık bir federasyon olmasına rağmen 8 bin sporcu gibi önemli bir rakama ulaştı. Federasyonun faaliyet alanı arttıkça sporcu sayısı da arttı. Bulgaristan'da 2013 yılında yapılacak Defolimpik Oyunları için hazırlıklarını sürdüren federasyonumuz, oyunlara 220 oyuncu ile katılacak. Bulgaristan'dan 20-25 arası madalyayla istiyoruz. 2017 yılında Defolimpik Oyunları'na da ev sahipliği yapacağız. Oyunlar 100 ülkeden yaklaşık 6 bin sporcunun katılımıyla Ankara'da gerçekleştirilecek. Şu an yürütülen çalışmalar 2017'nin altyapısını oluşturacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.