1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akedaş'tan Kamuoyuna duyuru..!
Akedaş'tan Kamuoyuna duyuru..!

Akedaş'tan Kamuoyuna duyuru..!

Son zamanlarda basında ve sosyal medyada “ Elektrik fiyatlarına çok zam geldiği ” yönünde ve faturalarda bazı kalemlerin arttırıldığı şeklinde haberler yer almaktadır.

A+A-

Şirketimiz enerji piyasası ve düzenleme kurulunun kurallarına tabi olarak çalışmaktadır ve bunun dışında herhangi bir farklı uygulama içerine girmesi mümkün değildir.

Bu konu ile ilgili olarak enerji piyasası düzenleme kurumunun 19.01.2016 tarihinde yapmış olduğu basın açıklaması aşağıda siz değerli tüketicilerimizin bilgisine sunulmuştur.

“ Bugün bazı basın yayın organlarında “elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 oranında gizli zam” yapıldığı yönünde gerçek dışı haberlere yer verilmiştir.

Kurumumuzu yıpratmaya yönelik bu haberlerin baştan aşağı yalan ifadelerle dolu ve maksatlı olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

1- Elektriğe yönelik herhangi bir gizli zam söz konusu değildir. EPDK tarafından yapılan zam Kurum internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmış ve Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Hal böyleyken gizli bir zamdan söz edilmesi, iyi niyetle telifi mümkün olmayan açık bir çarpıtmadır.

2- Dağıtım bedeli adı altında alınan herhangi bir “vergi” söz konusu değildir. Dağıtım bedeli, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetinin karşılığında alınmaktadır.

3- İstanbul ve Ankara için farklı tarifeler söz konusu değildir. Tüm Türkiye’de –diğer bir deyişle 81 ilde- tarifeler aynıdır. (Ulusal tarife uygulaması söz konusudur).

4- Önceki dönemlerde uygulanan tarifelerdeki dağıtım bedelleri ile yeni dönemdeki tarife bedelinin doğrudan karşılaştırılması yanlıştır. Çünkü daha önceki dönemde dağıtım bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma bedeli gibi ayrı ayrı belirlenen bedeller yeni dönemde dağıtım bedeli başlığı altında birleşmiştir. Ancak dağıtım bedeli enerji fiyatının sadece bir bileşenidir. Enerji bedellerindeki artışlar ile değerlendirildiğinde nihai fiyat artışı ortalama %6,8’dir.

5- Yüzde 250’lik fiyat artışı akıl ve izan ile bağdaşmayacağı gibi tüketiciye yansıyan gizli bir zam kesinlikle yoktur.

Vatandaşlarımızın gerçek ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bu tip maksatlı haberlere itibar etmemesini bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.