1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti ile yarınlar emin ellerde
AK Parti ile yarınlar emin ellerde

AK Parti ile yarınlar emin ellerde

AK Parti ile yarınlar emin ellerde

A+A-

AK Parti Kahramanmaraş İl Gençlik Kolları Başkanı Kemal Çay, Türkiye ekonomisinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki durumunu değerlendirdi. 14 yıldır Türkiye ekonomisinde AK Parti’nin imzası olduğunu vurgulayan Çay, 15 Temmuz askeri girişiminin ardından Türkiye ekonomisinin dimdik ayakta durmasını AK Parti hükümetinin izlediği olumlu ekonomik politikalara bağladı.

14 YILLIK EKONOMİK İSTİKRAR

Ülke ekonomimize dair görüşler her ne kadar kırılgan ve hassas olduğunu yansıtsa da aslında sağlam ve giderek daha da sağlamlaşan bir ekonomiye sahibiz. 2002 Yılından bu yana gerçekleştirilen ekonomik ve yapısal reformlarla birlikte Türkiye ekonomisi krizden çekip çıkarılmış ve artan yükselme trendiyle bugünün sağlam, umut veren yapısına kavuşmuştur. 2001 Yılında Türkiye -%9,5 büyüme oranı ve %68,53 enflasyon değerine sahipti.  Aynı zamanda toplanan tüm vergilerin tamamına yakını %74,8 olan faiz giderlerine ödeniyordu. 2002 Yılında AK Parti iktidarının yönetime başlamasıyla birlikte ülke ekonomisindeki kötü gidişata dur denilerek 2003 Yılından itibaren küresel ortamında desteğiyle güçlü bir büyüme dönemine girilmiştir. 2002-2007 döneminde yüksek büyüme oranları gerçekleşmiş, ihracatta ve üretimde yüksek oranda artışlar sağlanmış, enflasyon değerleri düşmüş ve mali disiplin sağlanmaya başlanmıştır. Aynı zamanda ülkenin kamu maliyeti ve bankacılık sektörünün altyapısı güçlendirilerek küresel kriz etkileri azaltılmıştır. Yapılan tüm ekonomik reformlar ve mali politikalar sonucu 2016 Yılına gelindiğinde 581 milyar liralık gelir ve 55 milyar liralık faiz gideri ile %8,79 olan enflasyon değeri öngörülmüştür.

TÜRKİYE BİRÇOK BATI ÜLKESİNİ GERİDE BIRAKTI

Türkiye sahip olduğu bu sağlam makro verilerle istikrarlı ve sağlam bir şekilde büyümeye devam edecektir. 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimi ve izleyen süreçte Türk Lirasının güven pekiştirerek döviz kurları karşısında sağlam bir duruş sergilediği görülmüştür. Yaşanan iç ve dış tehditlere rağmen yükselen borsa değerleri, hızla tamamlanan projeler, artan istihdam, düşen enerji maliyetleri, azalan cari açık, artan ihracat ve yapılan teşviklerle birlikte Türkiye, ekonomik ve mali yapısının kırılgan değil kararlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımız ekonomimiz birçok batı ülkesini geride bırakarak planlanan ve gerçekleştirilen yatırımlarla gelecek hedeflerimiz için güven vermektedir. Eğitime verilen önemle birlikte kapanmaya başlayan teknik personel açığımız ve katma değer üreten milli projelerimiz ile birlikte büyümeye devam etmekteyiz.

2023 HEDEFİNE HIZLA İLERLİYORUZ

Hızla tamamlanan ulaşım ağları, Üçüncü İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul Projesi ile ülkemiz tüm dünya için lojistik bir kavşak noktası olacak ve bu durum ülkemizi vazgeçilmez hale getirecektir. Yerli savunma sanayimiz ve sağlık sektöründeki gelişmelerin yanı sıra uygulamaya başladığımız dostane dış politika anlayışının arttıracağı turizm oranıyla birlikte ekonomimiz daha sağlam bir temele sahip olacaktır. Ekonomik ortaklığımız bulunan ülkelerle gerçekleştireceğimiz enerji anlaşmaları ve yapılacak olan yeni enerji santrallerimizin enerji ihtiyacımıza ve ekonomimize yapacağı katkı ile gelişmeye devam edeceğiz. Güçlenen ekonomimiz ve yerinde mali politikalarımızla birlikte 2023 hedeflerimize doğru kararlı ve hızlı bir şekilde ilerlemekteyiz. AK Parti ile yarınımız emin ellerdedir. Tüm Türkiye olarak gurur duyacağımız bir gelişim süreci içerisindeyiz. AK Parti kadroları olarak yarınımız için çok çalışıyoruz ve aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'yi cazibe merkezi olan marka bir ülke haline getirerek bu güzellikleri inşallah hep birlikte yaşayacağız.    

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.