1. HABERLER

  2. AK PARTİ İL BAŞKANI METİN DOĞAN: 2015 YILI SIÇRAMA YILI OLACAK DEDİ
AK PARTİ İL BAŞKANI METİN DOĞAN: 2015 YILI SIÇRAMA YILI OLACAK DEDİ

AK PARTİ İL BAŞKANI METİN DOĞAN: 2015 YILI SIÇRAMA YILI OLACAK DEDİ

İl Başkanı Metin Doğan: “2014 yılı Türk tarihinin en büyük ihanetinin yaşandığı bir yıl oldu. Türkiye bir paralel devlet olgusu ile karşı karşıya kaldı. Yargı ve polis destekli bir darbe girişi yaşadı. Bu her ne kadar 2013 yılının sonunda başlamış olsa da

A+A-

 2014 yılı, siyasi olarak nasıl geçti, nasıl değerlendirirsiniz?


2014 yılı Türk tarihinin en büyük ihanetinin yaşandığı bir yıl oldu. Türkiye bir paralel devlet olgusu ile karşı karşıya kaldı. Yargı ve polis destekli bir darbe girişi yaşadı. Bu her ne kadar 2013 yılının sonunda başlamış olsa da süreç neredeyse 2014 yılı boyunca devam etti. Ama bu süreç içerisinde hem halkımızın her iki seçimde verdiği, sandıkta verdiği cevap hem de devletin birimlerinin teyakkuza geçmesi adeta bu paralel meselesinin devlet politikasına dönüşmesi sebebiyle çok şükür bu darbe girişimi de büyük bir soğukkanlılıkla, serinkanlılıkla atlatıldı ve ülkenin selameti ülkenin geleceği kurtarılmış oldu.

 

2014 yılı bizim için seçimler ve kongre yılı olarak geçti. 2014 yılı içerisinde hem 30 Mart Yerel Seçimlerini yaptık, hem de Türkiye tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanını, devletin reisini halkın oylarıyla belirlendiği bir seçim sürecini, 10 Ağustos Seçimlerini yaşadık. Kahramanmaraş hem 30 Mart Seçimlerinde, hem de 10 Ağustos Seçimlerinde adeta destansı bir duruş sergileyerek AK Partiye ve onun liderine olan güvenini bir kez daha tekrarladı, teyit etti. 30 Mart’ta 11 ilçemizden 10’unda belediyeleri kazandık. Büyükşehir Belediyesini yüzde 59 gibi oldukça yüksek bir oy oranıyla, Türkiye ortalamasının 15-16 puan üzerinde bir oyla Büyükşehir Belediye Seçimlerini kazandık. 10 Ağustos Seçimlerinde büyükşehirler arasında Konya’dan sonra yüzde 71.5 oy oranıyla Türkiye ikincisi olduk. Ben bu her iki seçimde de bu kahraman halka, partimize ve liderimize verdiği desteğe büyük bir minnet duyduğumu, şükran duyduğumuzu ve teşekkürlerimizi bir kez daha iletiyoruz.

 

2014 aynı zamanda kongreler dönemiydi. Önce mahallelerde delege seçimleri yaptık. Arkasından da şu ana kadar 10 ilçemizde ilçe kongrelerimizi tamamladık. 17 Ocak 2015 tarihinde de il kongremizi yapacağız ve kongreler sürecini tamamlamış olacağız. Hem seçimler, hem kongreler, hem paralel yapıyla mücadele.. Bu nedenle 2014 yılı çok yoğun, çok tempolu ve çok hareketli bir yıl oldu. Ama biz hem Türkiye açısından hem Kahramanmaraş açısından değerlendirdiğimizde 2014 yılının verimli bir yıl olduğunu ve kayıp bir yıl olmadığını bir kez daha teyit ediyoruz, müşahede ediyoruz.

2014 yılı ekonomik olarak nasıl geçti?

Türkiye 2013 yılında Mayıs ayına geldiğinde aslında çok büyük bir trend yakalamıştı. Türkiye’nin IMF’ye olan borcu bitmiş, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, nükleer santraller, İzmir Otoyolu gibi büyük projeler ihale edilmişti. Yine Kanal İstanbul gibi, Türkiye’nin ticari anlamda denizyolları anlamında rahatlayacağı, boğazların da büyük gemi trafiği yükünden kurtulacağı ve İstanbul’un o incisi olma özelliğine geri dönebileceği Kanal İstanbul’un da proje çalışmaları başlamıştı.  Tam altın bir dönemde Gezi Olayları patlak verdi ve tabi ki Gezi Olayları ekonomik olarak Türkiye’nin büyüme hızını etkilediği gibi diğer ekonomik göstergeler anlamında da çeşitli sıkıntılara yol açtı. Yaklaşık 100 milyar dolarlık ülkemizin bir kaybı oldu. Tam bununla ilgili süreç atlatılmışken bu sefer de 17-25 Aralık Operasyonları ile birlikte bir kez daha bir sarsıntı oluştu. Ama bütün bunlara rağmen Türkiye’nin yaptığı ekonomik reformlar, Merkez Bankası’nın da döviz rezervlerinin çok güçlü olması ve uzun bir süreçte, 11-12 yılda oturtulan ekonomik dengelerin sağlamlığı sebebiyle yine de Türkiye bu süreçleri büyük bir kriz yaşamaksızın atlatmış oldu. 2014 yılında da büyüme hızımız dünya ortalamasının üzerindeydi. OECD ülkelerinin üzerindeydi. Avrupa’nın tamamen durağanlaştığı bir dönemde yine de yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme sağlanmış olması sevindirici. Ama Türkiye’de istihdamın artırılması, işsizliğin sürekli aşağıya doğru çekilmesi ve bu genç nüfusa hem istihdam hem de ekonomik imkanlar anlamında çeşitli imkanlar elde edebilmek için Türkiye’nin daha yüksek rakamları, yüzde 6-7 gibi büyüme rakamlarını yeniden yakalaması lazım. Bunları da maalesef içerden ve dışardan destekli sürekli operasyonlarla karşılaşıldığı, sürekli ihanetlerle karşılaşıldığı için bu rakamları bu dönemde yakalayamadık ama buna rağmen 2014 yılı Türkiye’nin ekonomik göstergeleri açısından da olumlu bir yıldı. Çok büyük devasa kamu yatırımlarının devam ettiği, birçoğunun hizmete açıldığı, Marmaray ve Hızlı Tren gibi bir çok projenin tamamlanması gibi bir çok projelerin hayata geçirildiği yıldı. 

 

2015 yılı Haziran seçimlerinde yeniden partimizin hükümetimizin güven tazelemesi, yüzde 50’nin üzerinde bir oy alacak olması itibariyle inşallah şu anki anketler bunu gösteriyor; Türkiye 2015 yılı Haziran’ından sonra daha bir sıçramaya geçecek ve daha büyük hamleler olacaktır. Şu anda çok çeşitli yerlerde yabancı sermaye transferi, küresel sermayenin Türkiye’de yatırım yapması ile ilgili görüşmeler yapılıyor. Özellikle Körfez Ülkelerindeki büyük kaynakların buraya transferi, Uzak Asya’daki büyük parasal rakamların yatırım olarak Türkiye’ye transferi noktasında da hem ekonomi bürokratlarımız hem siyasilerimiz çok ciddi görüşmeler yapıyorlar. Ben 2015 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’de bir güven ve istikrar ortamının oluşacağını ve bu güven ve istikrar ortamının da çok ciddi sermaye girdileri sağlayacağını ve bunların da yatırıma dönüşmek suretiyle hem büyüme hızının istenilen rakamlara ulaşacağını hem de istihdamda, ihracatta çok ciddi artışların olacağını düşünüyorum.

2015 siyasetini nasıl öngörüyorsunuz?

Şu an itibariyle 2015 seçimlerinde partimizin inşallah Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın, partimizin kurucu liderinin aldığı yüzde 52 oy oranının korunabileceğini ve yüzde 50’ler civarında bir oyla daha güçlü bir parlamento yapısıyla iktidara geleceğimiz kanaatindeyim. Biz 2015’in yeni sivil demokratik bir anayasa için yeni bir imkan sağlayacağını, parlamentoda 340’ın üzerinde bir sandalye sayısı kazanılması sebebiyle yeni anayasa çalışmalarının da hız kazanacağını planlıyoruz.  İnşallah Türkiye’deki bu 12-13 yıllık demokrasi mücadelesinin, ekonomik bağımsızlık mücadelesinin nihayetlenebilmesi için, tam anlamıyla başarıya ulaşabilmesi için Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için, bu kazanımlarının kalıcı hale gelebilmesi için Türkiye’de mutlak bir surette sivil, demokratik bir anayasanın yapılması gerekiyor. Sistemdeki taşların yerine oturması gerekiyor. 

 

Zira 1982 Anayasasının hem darbe şartları döneminde hazırlanmış olması, sürekli devleti önceleyen ve bireyi öteleyen yapısı sebebiyle hem de çok sık değişiklikler yapılmış olması nedeniyle de kendi iç dengesini de kaybetmiş olması sebebiyle artık Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak, Türkiye’nin bugün geldiği hem demokratik seviyeyi hem ekonomik seviyeyi de bu seviyelerin ihtiyaçlarını da karşılamaktan çok uzak bir görünüm arz ediyor. İşte adeta anayasanın Türkiye’nin hızına uyarlanması, Türkiye’nin gelişme dinamiklerinin yanında bir engel olmaktan çıkması için bu anayasa değişikliğinin bir an önce yapılması, yeni anayasanın bir an önce yapılması gerekiyor. 2015 yılının bu anlamda inşallah kazançlı çıkacağımız bir yıl olacağını düşünüyorum.


2014 ve 2015’deki ekonomik ve siyasi gelişmelerin ve beklentilerin Kahramanmaraş’taki yansımaları nasıl oldu, nasıl olur?


Kahramanmaraş’ta özel sektör yatırımları hızlı bir şekilde devam ediyor. Türkiye’de işsizliğin olmadığı, hatta istihdam açığının olduğu ender illerden bir tanesinde yaşıyoruz. Çok şükür bu anlamda şehrimiz özel müteşebbislerin sunduğu imkanlar, yaptığı yatırımlar sayesinde çok olumlu noktada. 

Kahramanmaraş, kamu yatırımları anlamında da bizim en çok önem verdiğimiz Kahramanmaraş – Göksun – Kayseri Yolu ile ilgili şu anda çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.  Bu yolun bir kısmı hizmete açıldı, özellikle viyadüklerin ve tünellerin olduğu Kurucaova – Göksun arasındaki bölge de Mayıs ayı gibi ulaşıma açılacaktır. 

Yine havaalanında gerek pistin iyileştirilmesi, gerekse yeni terminal binasının yapılması ile ilgili de süreçlerin de 2015 yılında başlayacağını biliyoruz. Mart Nisan ayları gibi çok modern görünümlü ve Kahramanmaraş’ın belki 100 yıllık ihtilacını karşılayacak bir havaalanı terminal binasının inşaatına başlanacak. Yine oradaki pist iyileştirme çalışmaları da bu süreç içerisinde yapılacak ve şehrimizdeki havaalanı hem dış uçuşlara açılacak hem gümrükleme işlemlerinin yapılabildiği, pasaport kontrollerinin yapılabildiği hem de daha nezih daha insan onuruna yakışır bir şekilde hizmetlerin sunulabildiği bir havaalanı binasına dönüşecek.  Bunun yanısıra DSİ’nin çok önemli yatırımları var. Başta Adapete Sulama Kanalları olmak üzere çeşitli baraj inşaatları var. Bunlar da 2015 yılında hız kazanarak devam edecek. Kurumlar nezdinde özellikle Büyükşehir Belediyemiz şu anda kurumsal yapısını tamamladı. 2015 yılında başta şehir içindeki trafiği rahatlatacak önlemler olmak üzere çok devasa projelerle 2015 yılına imza atacak. Özellikle insanların rahat nefes alabileceği yaşam alanlarının oluşturulması noktasında da Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projelerin bir kısmının 2015 yılında hayata geçirileceği, en azından yapımına başlanacağı bilgilerini alıyoruz. Bütün bu gelişmelerle birlikte 2015 yılının Kahramanmaraş açısından daha kazanımlı şehirdeki insanların refahını sağlayacak onları ekonomik anlamda da rahatlatacak yatırımların hizmetlerin olacağını söylüyoruz.


AK Parti, Davutoğlu ile birlikte Yeni Türkiye Sloganına kavuştu. Kahramanmaraş Yeni Türkiye Sloganının neresindedir? 2015’te yapılacak seçimlerde Kahramanmaraş’ın siyasetinde bir değişim olacak mı?


Şöyle: Ahmet Davutoğlu, Türk Siyaset Tarihi’nin yetiştirdiği en önemli insanlardan biridir ve bu coğrafyada yetişen en büyük entelektüellerden biridir. Adeta ‘bilge kral’ olarak anılan Alia İzzet Begoviç gibi bir ‘bilge devlet adamı’, bir ‘bilge başbakan’, bir ‘bilge genel başkanımız’ var. Onun o Stratejik Derinlik Kitabında ana hatlarını çizdiği çerçeve içerisinde Türkiye’nin hem dışarıda daha etkin bölgesel güç olmasını perçinleyen ve hızla küresel güç olma yolunda ilerleyen bir statüye kavuşabilmesi; içerde başta çözüm sürecinin başarılı bir şekilde nihayetlendirilmesi olmak üzere tüm insanların kendisinin, tüm grupların cemaatlerin mezheplerin ideolojilerin kendisinin devlette bir şey bulacağı, devlete aidiyet hissedebileceği, bu topraklara bu millete aidiyet hissedebileceği bir barış ve huzur ikliminin inşaası açısından Sayın Başbakanımızın birikimlerinin çok büyük önem arz ettiğini düşünüyoruz. Sayın Başbakan, gerek Dışişleri Bakanlığı döneminde gerekse bu 3-4 aylık Başbakanlık döneminde sadece bir teori adamı olmadığını, aynı zamanda da büyük bir pratik adam olduğunu ve düşüncelerini, hayallerini de uygulamaya koymada çok maharetli ve becerikli bir insan olduğunu gösterdi. Ve biz Davutoğlu’nun bizim 2023 Vizyonumuz açısından kazanım olacağını, 2023’teki hedeflerimizin bu sayede daha çok üzerine çıkabileceğini düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız, davamızın manevi lideri, doğal liderimiz olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Sayın Genel Başkanımız aydınlık yarınlara Türkiye’yi taşımakta daha büyük bir başarı kazanacaktır. Büyük bir enerji oluşacak ve bu sayede hedeflerimize daha çabuk, daha kolay varacağız. Kahramanmaraş açısından da 2015 yılında bizim partimizin tüzüğü gereği üç dönem kuralımız var. Bu nedenle iki yasama döneminde yani 8 yıl TBMM başkanvekilliğimizi yapmış, üç dönem Kahramanmaraş milletvekilliğini büyük bir onurla yerine getirmiş ve şehre dair yapılan işlerde çok büyük katkıları, büyük hizmetleri olan şu anda da Türk Parlamenterler Birliği Başkanlığı gibi çok önemli bir görevi yerine getiren Sayın Nevzat Pakdil ağabeyimizin üç dönemi doluyor. Bu nedenle partimiz tarafından belki çok farklı görevlerde değerlendirilecek ama maalesef bu tüzük sebebiyle milletvekili olarak devam edemeyecek. 

Diğer vekillerimizden bu üç dönem engeline takılan her hangi kimse yok. Onların tamamen kendi takdirlerinde aday olacaklar mı, olmayacaklar mı? Aday olmaları durumunda genel merkezimizin, genel başkanımızın bu duruma nasıl bakacağı tamamen Sayın Başbakanımızın takdirlerinde olan bir durumdur. Bizim onlar hakkında herhangi bir değerlendirme yapmamız pek sağlıklı pek doğru da olmaz. Ama şunu söyleyebilirim; Kahramanmaraş’ta 6 milletvekili ile belediye başkanları ile ve başta biz olmak üzere tüm parti teşkilatlarımız ile birlikte çok uyumlu verimli bir dönem geçiriyoruz. Büyük bir konsensüs içerisinde tüm işleri yapıyoruz. Adeta bir istişare kültürü tevarüz etmiş durumunda ve her şeyi birlikte karar verip, birlikte yapıyoruz. Ortak aklı esas alarak faaliyetlerimizi icra ediyoruz.  Sayın Grup Başkanvekilimiz, partimizin siyasetine yön veren 8-10 isimden biri olan Sayın Mahir Ünal’ın da Kahramanmaraşlı olması, Kahramanmaraş Milletvekili olması bizim için büyük bir kazanç. Belki günlerce açamayacağımız kapıları saniyeler içerisinde onun katkısıyla, onun araya girmesiyle, müdahaleleriyle çok çabuk bir şekilde açıyoruz. Şehrimize de bu anlamda hizmetler gelmesi, kamu yatırımlarının şehrimize daha fazla ulaşması anlamında da kendilerinin bu durumundan ziyadesi ile istifade etmenin gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz 3.5 yıllık süreçte bundan fazlası ile yararlandığımızı düşünüyoruz. 

İnşallah yeni dönemde de bu şekilde etkin milletvekillerimizle birlikte daha rahat bir siyaset olacağını düşünüyorum, Kahramanmaraş açısından. Kahramanmaraş’ta gerek yeni yatırımların gelmesi gerekse henüz tamamlanmamış olan yatırımların bir an önce hizmete açılması noktasında da bu birlikteliğin, bu sinerjinin, bu enerjinin büyük katkısı olacağı kanaatindeyim. 


Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Şunu söylüyoruz: İnşallah 2015 yılı, Kahramanmaraş için, Kahramanmaraşlı hemşerilerimiz için, ülkemiz için, İslam coğrafyası için ve tüm dünyadaki mazlum, mağdur milletler için bu zulümlerin sona ermesini, mutluluğun refahın arttığı, gelir dağılımının daha adil bir şekilde dünyada paylaşıldığı, küresel hegemonyanın kırıldığı ve kan ve gözyaşının özellikle Ortadoğu coğrafyasındaki kan ve gözyaşının sona erdiği bir yıl olur ve dünyada, barış, huzur ve refah hakim olur temennisinde bulunuyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.